• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hikone

  Przeczytaj także...
  Biwa (jap. 琵琶湖, Biwa-ko) - największe słodkowodne jezioro Japonii. Położone na wyspie Honsiu, ok. 10 km na północny wschód od Kioto. Jezioro pochodzenia tektonicznego.Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.
  Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.

  Hikone (jap. 彦根市 Hikone-shi) − miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w prefekturze Shiga.

  Położenie[ | edytuj kod]

  W przeszłości Hikone leżało na historycznej drodze Nakasendō, która była jedną z ważniejszych dróg łączących stolicę Japonii z prowincjami w okresie Edo. Miasto rozbudowało się wokół zamku Hikone.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Fudai-daimyō (jap. 譜代大名, fudai-daimyō) - dziedziczni wasale rodu Tokugawa; rody, które popierały Ieyasu Tokugawę przed bitwą pod Sekigahara; klasa daimyō w feudalnej Japonii epoki Edo.

  Miasto leży w środkowej części prefektury, na wschodnim brzegu jeziora Biwa, graniczy z:

 • Maibarą
 • Higashiomi
 • Historia[ | edytuj kod]

  Po zwycięskiej bitwie pod Sekigaharą w 1600 roku i przejęciu kontroli nad krajem, Ieyasu Tokugawa (1543–1616) przekazał fudai-daimyō Naomasie Ii (1561–1602) zamek Sawayama, czyniąc go panem dzisiejszego Hikone. Jednakże Naomasa zmarł dwa lata później w wyniku komplikacji po ranie postrzałowej, którą otrzymał w bitwie.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Maibara (jap. 米原市 Maibara-shi) – miasto w Japonii, w południowej części wyspy Honsiu, nad jeziorem Biwa.

  Po śmierci Naomasy zamek przypadł jego synowi, Naotsugu (1590–1662, także imię Naokatsu), i wtedy Ieyasu Tokugawa zdecydował, że zamek powinien zostać przeniesiony na pobliskie wzgórze znane jako Hikone-yama. Biorąc pod uwagę centralne położenie Hikone w odniesieniu do innych zamków i istotnych terytoriów ówczesnych czasów, nowa twierdza została uznana za ważną strategicznie. Z tego względu, aby przyspieszyć proces budowy, materiały przywieziono z rozbiórki różnych pobliskich świątyń i pokonanych zamków.

  Bitwa pod Sekigaharą (jap. 関ヶ原の戦い, Sekigahara no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce w dniu 15 września 1600 r. (według chińskiego kalendarza), a 21 października według obecnego, w pobliżu miejscowości Sekigahara.Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.

  Zimą 1614 i latem 1615 roku Ieyasu Tokugawa prowadził dwie kampanie w Osace. Towarzyszący mu brat Naotsugu, o imieniu Naotaka (1590–1659), walczył w jego miejsce, zyskując uznanie za odwagę. Wiosną 1615 roku Naotaka otrzymał ziemie swojego brata i został nowym panem Hikone. W 1622 roku zamek Hikone został ukończony i otoczony zewnętrzną fosą.

  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W wyniku restauracji Meiji w 1868 roku domena Hikone została rozwiązana. Zakończył się feudalny system klasowy i na polecenie nowego rządu rodzina Ii przeprowadziła się do Tokio wraz z wieloma innymi byłymi daimyō i ich rodzinami. Po II wojnie światowej zamek rodziny Ii został przekazany miastu Hikone.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Ogród Genkyūen, stworzony na terenach zamkowych w 1677 r.

 • Pomnik Naosuke Ii

 • Zamek Hikone

 • Parawan (byōbu) 94,5 cm x 278,8 cm. W przeszłości należał do rodziny Ii, obecnie w Muzeum Zamkowym w Hikone (skarb narodowy)

 • Świątynia Sōan-ji w Hikone

  Restauracja Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin) – przełom w ustroju władzy, jaki się dokonał w Cesarstwie Japońskim w 1868 r. Cesarz Mutsuhito uzyskał pełnię władzy w państwie, po tym jak siły sprzeciwiające się rządom siogunów rodu Tokugawa obaliły ostatniego sioguna Yoshinobu Tokugawę, co zakończyło epokę Edo i było początkiem epoki Meiji. W następstwie tego przewrotu Japonia rozpoczęła proces szybkiej modernizacji i otwarcia na wpływy Zachodu.Naosuke Ii (jap. 井伊直弼 Ii Naosuke, ur. 29 listopada 1815, zm. 24 marca 1860) – japoński daimyō i urzędnik schyłkowego okresu Edo.
 • Nakasendō przy wjeździe do Hikone (napis po prawej: „Witamy w Hikone”)

 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacja o Nakasendō (ang.)
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 •  Stany Zjednoczone: Ann Arbor
 •  Chiny: Xiangtan
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Ann Arbor – miasto w USA, centrum administracyjne hrabstwa Washtenaw, w stanie Michigan, około 60 km na zachód od Detroit.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ieyasu Tokugawa (jap. 徳川家康, Tokugawa Ieyasu, ur. 31 stycznia 1543, zm. 22 maja 1616) – założyciel dynastii siogunów Tokugawa, sprawował realną władzę w Japonii od 1598 r. do abdykacji w 1605 r.
  Nakasendō (jap. 中山道, - droga wśród gór), również zwana Kisokaidō (jap. 木曾街道, Kisokaidō), to jedna z pięciu arterii (zwanych wspólnie Gokaidō) w Japonii w epoce Edo łączących stolicę kraju z innymi prowincjami. Podróżowało nią wielu sławnych ludzi, np. poeta Matsuo Bashō. Znaczna ilość podróżujących (zwłaszcza kobiety) wybierała Nakasendō, gdyż podczas wędrówki przez nią nie trzeba było przeprawiać się przez żadną rzekę.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Prefektura Shiga (jap. 滋賀県, Shiga-ken) prefektura znajdująca się w regionie Kinki w Japonii na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Ōtsu.
  Xiangtan (chin.: 湘潭; pinyin: Xiāngtán) – miasto o statusie prefektury miejskiej w środkowych Chinach, w prowincji Hunan, port nad rzeką Xiang Jiang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 668 990. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 804 520 mieszkańców. Ośrodek hutnictwa żelaza i stali oraz przemysłu maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego, taboru kolejowego, chemicznego, włókienniczego i spożywczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.787 sek.