• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hieronim Dobrowolski

  Przeczytaj także...
  Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym (klasyfikowana w grupie partii lewicowych), założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948. W czasach PRL jako samodzielna partia działała jedynie na emigracji.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  III powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne od 2/3 maja do 5 lipca 1921 mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
  Grób polityka Hieronima Dobrowolskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie

  Hieronim Dobrowolski (ur. 1900, zm. 1973) – polski polityk, działacz ruchu robotniczego.

  Był uczestnikiem trzeciego powstania śląskiego, a we wrześniu 1939 brał udział w obronie Warszawy. Był posłem Krajowej Rady Narodowej (1943-1947) oraz w Sejmie Ustawodawczym 1947-1952 z listy Polskiej Partii Socjalistycznej, członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

  Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Krajowa Rada Narodowa (1 stycznia 1944 - 17 stycznia 1947) – ciało polityczne utworzone podczas II wojny światowej przez Polską Partię Robotniczą (PPR) o charakterze samozwańczego polskiego parlamentu. KRN sama określała się jako "faktyczna reprezentacja polityczna narodu polskiego, upoważniona do występowania w imieniu narodu i kierowania jego losami do czasu wyzwolenia Polski spod okupacji".

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • biogram, Biblioteka Sejmowa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.725 sek.