• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hidetada Tokugawa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Go-Yōzei (jap. 後陽成天皇, Go-Yōzei Tennō, ur. 31 grudnia 1572 - zm. 25 września 1617), 107. władca Japonii. Rządził od 17 grudnia 1586 do 9 maja 1611.Cesarzowa Meishō (jap. 明正天皇, Meishō tennō, ur. 9 stycznia 1624, zm. 4 grudnia 1696) - 109. władczyni Japonii. Panowała w latach 1629-1643.

  Hidetada Tokugawa (jap. 徳川 秀忠 Tokugawa Hidetada, ur. 2 maja 1579, zm. 14 marca 1632) – drugi siogun z rodu Tokugawa. Rządził w latach od 1605 do 1623. Był trzecim synem Ieyasu Tokugawy, założyciela dynastii siogunów Tokugawa.

  Wczesne lata (1579–1593)[ | edytuj kod]

  Hidetada Tokugawa urodził w 1579 roku jako trzeci syn Ieyasu Tokugawy i jednej z jego konkubin. Wydarzyło się to krótko po tym jak macocha Hidetady (oficjalna żona Ieyasu) i jego przyrodni brat Nobuyasu Tokugawa zostali ścięci za podejrzenie o spiskowanie z Shingenem Takedą, w celu usunięcia Ieyasu. Poprzez zabicie swojej żony i jej domniemanych współspiskowców, Ieyasu zdeklarował się po stronie klanu Oda na czele z Nobunagą w konflikcie z klanem Takeda, któremu przewodził Shingen.

  Ród Oda (jap. 織田氏, Oda-shi) – to dawny ród japońskich panów feudalnych (daimyō) i arystokracji wojskowej (buke), który odegrał znaczącą rolę w zjednoczeniu Japonii w połowie XVI wieku. Szczyt ich potęgi przypadł za panowania Nobunagi Ody, następnie klan podupadł i stracił swe wpływy. Wiele odgałęzień rodziny sprawowało władzę daimyo aż do restauracji Meiji.Ery japońskie (jap. 年号, nengō, chin.pinyin niánhào) – zapożyczony z Chin, powszechny system służący w Japonii do rachuby lat. Przykładowo, rok 2006 to Heisei 18, a 2007 jest rokiem Heisei 19.

  Prowincja Mikawa była według tradycji siedzibą rodu Tokugawa. Dlatego w 1590 r., nowy władca Japonii, Hideyoshi Toyotomi wysłał Ieyasu Tokugawę do ataku na włości rodu Hōjō. Wydarzenie to znane jest jako "oblężenie Odawary (1590)". Aby zwerbować Ieyasu do tej kampanii, Hideyoshi obiecał mu osiem prowincji w regionie Kantō, wliczając w to miasto Edo w zamian za kontrolowane przez niego pięć prowincji. Dla pewności, że Ieyasu pokona klan Hōjō (wcześniej klan Hōjō był w dobrych stosunkach z klanem Tokugawa), Hideyoshi zabrał jedenastoletniego Nagamaru jako zakładnika. W 1592 r. Hideyoshi przewodził ceremonii wejścia Nagamaru w wiek dorosły. Podczas tej ceremonii syn Ieyasu zmienił dziecięce imię Nagamaru na Hidetada. Został też ogłoszony następcą rodziny Tokugawa, będąc najstarszym żyjącym synem Ieyasu i jego faworyty (wcześniej najstarszy syn Ieyasu został ścięty, a drugi został adoptowany przez Hideyoshiego). W 1593 r. Hidetada wrócił do swojego ojca.

  Hideyoshi Toyotomi (jap. 豊臣秀吉, Toyotomi Hideyoshi, ur. 2 lutego 1536 lub 17 marca 1537, zm. 18 września 1598) — japoński przywódca polityczny i militarny z okresu Azuchi-Momoyama. Jedna z najważniejszych postaci w historii tego kraju. Kontynuował proces jednoczenia państwa, rozpoczęty przez Nobunagę Odę.Bitwa pod Sekigaharą (jap. 関ヶ原の戦い, Sekigahara no tatakai) – bitwa w Japonii, która miała miejsce w dniu 15 września 1600 r. (według chińskiego kalendarza), a 21 października według obecnego, w pobliżu miejscowości Sekigahara.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Prowincja Mikawa (jap. 三河国, Mikawa no kuni) to dawna prowincja Japonii, która obecnie jest wschodnią częścią prefektury Aichi. Graniczyła z prowincjami Owari, Mino, Shinano i Tōtōmi.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Uesugi (jap. 上杉氏 , Uesugi-shi lub Uesugi-uji) – jedna z rodzin daimyō (władców feudalnych) w Japonii, wywodząca się z rodu Fujiwara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.