• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hezychiusz

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Hezychiusz z Miletu (gr. Ησύχιος ο Μιλήσιος, Hesychios o Milesios) – kronikarz bizantyński z VI wieku. Autor, w większości zaginionej, Historii rzymskiej i powszechnej, kroniki doprowadzonej do 518 roku oraz Onomatologa, zestawionego w porządku chronologicznym wykazu sławnych pisarzy greckich.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Hezychiuszimię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające „spokojny”. Wśród patronów tego imienia – Hezychiusz Antiocheński, męczennik (III-IV wiek).

  Hezychiusz imieniny obchodzi 15 czerwca, 7 lipca, 3 października, 7 listopada, 18 listopada i 26 listopada.

  Znane osoby o imieniu Hezychiusz:

  18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni. Hezychiusz, imię świeckie Ilias Condogiannis (ur. 1944 w Aharnes) – grecki biskup prawosławny służący w jurysdykcji Patriarchatu Jerozolimskiego.
 • święci noszący to imię
 • Hezychiusz z Aleksandrii
 • Hezychiusz z Jerozolimy
 • Hezychiusz z Egiptu
 • Hezychiusz z Miletu
 • Hezychiusz z Synaju
 • Hezychiusz (Condogiannis)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Hezychiusz z Aleksandrii (gr. Ησύχιος ὁ Ἀλεξανδρεύς, łac. Hesychius, V/VI wiek n.e.) – grecki leksykograf, twórca obszernego i bardzo bogatego leksykonu Συναγωγή Πασών Λέξεων κατά Στοιχείον, objaśniającego rzadkie słowa występujące u autorów greckich, czasami podając ich źródło (także pisarzy Nowego Testamentu), wyrażenia w różnych formach dialektycznych. Leksykon zachował się w jednym rękopisie z XV wieku. Pomimo drobnych przeróbek, dodatków i skrótów, jest nieocenionym źródłem w badaniach językowych, a także pomocą w krytyce tekstu poetów greckich. Jego wyjaśnienia są niezwykle pomocne dla zrozumienia niektórych zagadnień społecznych i religijnych starożytności.
  Hezychiusz – biskup, żyjący w końcu III i na początku IV stulecia. Znany jest jako egzegeta, który poprawił tekst Septuaginty, w oparciu o tekst hebrajski (recenzja hezychiańska). Jego rewizja tekstu była, w miejsce tekstu Orygenesa, powszechnie stosowana w kościołach w Egipcie i Aleksandrii, lecz równocześnie ostro krytykowana na Zachodzie. W oparciu o jego recenzję, dokonano przekładu ST na dialekt bohairski, również przekład ormiański w niektórych partiach bazuje na recenzji hezychiańskiej.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.691 sek.