• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hey You

  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Windows Media Audio (WMA) - format kompresji dźwięku stworzony przez Microsoft. W zamierzeniach producenta ma konkurować z formatem MP3.
  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Hey You (en: hej ty) – ballada napisana i wyprodukowana przez Madonnę oraz Pharrella Williamsa na potrzeby koncertu Live Earth.

  Piosenka miała swoją premierę 17 maja 2007 na stronie MSN, gdzie została udostępniona w formatach MP3 oraz WMA do darmowego ściągnięcia. Microsoft zadeklarował wpłatę 0,25$ na konto Alliance for Climate Protection za każde z pierwszego miliona pobrań piosenki. Następnie, piosenka znalazła się też w serwisie iTunes, gdzie można było ją nabyć odpłatnie jako nagranie lepszej jakości w formacie MP3 lub AAC.

  Stadion Wembley (lub Nowy Wembley, wym. [ˈwɛmbli]) – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007 (reprezentacje Anglii i Włoch). Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, dzięki czemu stanowi on największy stadion w Europie po Camp Nou w Barcelonie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie, a jego właścicielem jest The Football Association. MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.

  Madonna wykonała piosenkę "Hey You" na żywo na stadionie Wembley podczas koncertu Live Earth w Londynie 7 lipca 2007.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Teledysk do piosenki wyreżyserowany został przez Szwedów Marcusa Lindkvista i Johana Söderberga, a jego premiera miała miejsce 15 lipca 2007 na stronie Live Earth oraz w kilku narodowych stacjach MTV. Jest to montaż różnego rodzaju scen ukazujących współczesny świat: ludzi rozmaitych ras i z różnych kręgów kulturowych, przywódców narodowych, klęski żywiołowe, itp. W teledysku nie pojawiły się żadne sceny z udziałem Madonny.

  Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Live Earth. "Madonna Writes New Song "Hey You" for Live Earth". (ang.). 17 maja 2007.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Strona MSN poświęcona Live Earth, z której można było pobrać piosenkę (ang.)
 • Oficjalna strona Live Earth (ang.)
 • Alliance for Climate Protection (ang.)
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.AAC (ang. Advanced Audio Coding) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.
  Klęska żywiołowa (kataklizm) – ekstremalne zjawisko naturalne powodujące znaczne szkody na terenie objętym tym zjawiskiem, pozostawiające po sobie często zmieniony obraz powierzchni ziemi. Powoduje ono również wysokie straty w gospodarce człowieka, może przemodelować stan przyrody, a nawet zagrażać życiu ludzkiemu.
  iTunes Store – sklep online utworzony przez Apple Inc., sprzedający pliki, które są dostępne przez aplikację iTunes.
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  MSN od The Microsoft Network – zestaw serwisów internetowych udostępnianych przez amerykańską firmę Microsoft. MSN zaczął swoje działanie 24 sierpnia 1995 roku w połączeniu z wprowadzeniem na rynek systemu operacyjnego Microsoftu: Windows 95. Według serwisu Alexa.com jest szóstą stroną na świecie co do ilości odsłon. W Polsce, od 12 czerwca 2012 roku, działa portal MetroMSN będący polską wersją MSN, powstający przy współpracy z koncernem Agora SA.
  Rasa – dostatecznie liczna grupa organizmów w obrębie jednego gatunku, zdolna do rozmnażania w warunkach naturalnych, o wspólnym pochodzeniu i wspólnych cechach istotnych dla odróżnienia jej od innych organizmów tego gatunku. Rasa wykształca się samorzutnie lub zostaje wyhodowana przez człowieka w wyniku stosowanych metod hodowlanych.
  Live Earth – nazwa serii, wzorowanych na Live Aid i Live 8, koncertów charytatywnych muzyki rock i pop, które miały miejsce w ciągu 24 godzin 7 lipca 2007 roku (07/07/07) na 7 kontynentach. W koncercie brało udział ok. 150 wykonawców. Szacuje się, że całe przedsięwzięcie, dzięki transmisji satelitarnej zobaczyło ok. 2 miliardów widzów z całego świata, co czyni je jednym z największych w historii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.811 sek.