• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hetman Zamość

  Przeczytaj także...
  Klasa okręgowa (lub liga okręgowa) (w województwie zachodniopomorskim liga okręgowa i klasa okręgowa) – szósta w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce (w województwie zachodniopomorskim liga okręgowa to szósty poziom rozgrywek ligowych, natomiast klasa okręgowa to siódmy poziom). Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między IV ligą polską, a klasą A (w województwie zachodniopomorskim między ligą okręgową, a Klasą A, natomiast liga okręgowa to pośredni poziom rozgrywkowy między IV ligą, a klasą okręgową) będąc jednocześnie drugim szczeblem regionalnym (VI poziom ligowy) (w województwie zachodniopomorskim drugim i trzecim szczeblem regionalnym) (VI i VII poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich, grających w grupach okręgowych (swym zasięgiem obejmują one kilka leżących obok siebie powiatów danego województwa). Zwycięzcy każdej z grup klasy okręgowej uzyskują awans do IV ligi polskiej (w województwie zachodniopomorskim zwycięzcy grup ligi okręgowej awansują do IV ligi, a klasy okręgowej do ligi okręgowej), zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup klas A (w województwie zachodniopomorskim najsłabsze drużyny grup ligi okręgowej spadają do klasy okręgowej, a najsłabsze zespoły klasy okręgowej spadają do Klasy A). Zarządzana przez – działające w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Okręgowe Związki Piłki Nożnej.C-klasa polska w piłce nożnej – jest dziewiątą w hierarchii klasą męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, stanowiąca najniższy szczebel rozgrywkowy. W niektórych województwach rozgrywki te w ogóle nie są prowadzone. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich z jednego okręgu piłkarskiego (OZPN-u), grających w kilku lub kilkunastu grupach okręgowych (swym zasięgiem obejmują one kilka leżących obok siebie gmin danego województwa). Zwycięzcy każdej z grup polskiej klasy C uzyskują awans do polskiej klasy B, zaś pozostałe zespoły utrzymują się na tym szczeblu lub nie zostają zgłoszone do rozgrywek w nowym sezonie (mogą jednak do nich wrócić w kolejnych sezonach). Zarządzana przez – działające w imieniu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej – Delegatury Podokręgowych Związków Piłki Nożnej.
  A-klasa polska w piłce nożnej jest siódmą pod względem ważności - po Ekstraklasie, I lidze polskiej, II lidze polskiej, III lidze polskiej, IV lidze polskiej i klasie okręgowej - klasą ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między klasą okręgową a klasą B, będąc jednocześnie trzecim szczeblem typowo regionalnym (wojewódzkim).

  Hetman Zamość – klub piłkarski z siedzibą w Zamościu.

  Historia[]

  Hetman rozpoczął rozgrywki piłkarskie od 1934 roku w klasie C. Zajął wtedy 1. miejsce i awansował do klasy B. Dwa lata później klub wywalczył miejsce w klasie A, grając w niej od 1936 do 1954 roku. Lata 1956–1970 to rywalizacja Hetmana w lidze okręgowej, w 1970 zaliczył kolejny sezon w III lidze i w 1972 kolejny w IV. Od 1973–1975 grał w lidze wojewódzkiej. Kolejny sezon to gra w lidze M-W w latach 75/76 (jeden sezon), a 1976–1977 to rozgrywki w lidze zamojsko-chełmskiej okręgówki. Rok 1987 to kolejny sezon w III lidze, do spadku do ligi międzyokręgowej.

  II liga polska w piłce nożnej (do sezonu 2007/2008 oficjalnie III liga polska) – trzecia w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między I ligą polską (dawną II ligą polską), a III ligą polską (dawną IV ligą polską), będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 36 polskich klubów piłkarskich, grających w dwóch 18-zespołowych grupach (wschodniej i zachodniej). Czołowe drużyny każdej z grup II ligi polskiej uzyskują awans do I ligi polskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup III ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej) lub półprofesjonalny (tj. działające w formie stowarzyszenia kultury fizycznej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  1980/1981 to zamojsko–chełmska liga okręgowa. Lata 81/82 to sezon, który zalicza się do ligi wojewódzkiej. Od 1982 do 1992 Hetman grał w lidze III. Lata 1992–2003 był "złotym okresem" klubu. W 2003 Hetman spadł do III ligi; pięć lat później awansował do II ligi, w której grał do sezonu 2009/2010, kiedy zakończył swój udział w rozgrywkach. W sezonie 2009/2010, 16 marca 2010, klub postanowił wycofać się z rozgrywek tuż przed rundą wiosenną z powodów finansowych i kadrowych. W sezonie 2016/2017 klub występuje w rozgrywkach IV ligi.

  III liga polska w piłce nożnej (do sezonu 2007/2008 oficjalnie IV liga polska) – czwarta w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między II ligą polską (dawną III ligą polską), a IV ligą polską (dawną V ligą polską lub klasą okręgową), będąc jednocześnie czwartym (najniższym) szczeblem centralnym (IV poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 128 polskich klubów piłkarskich, grających w ośmiu 16-zespołowych grupach makroregionalnych. Czołowe drużyny każdej z grup III ligi polskiej uzyskują awans do II ligi polskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup wojewódzkich IV ligi polskiej. Od sezonu 2000/2001 zarządzana przez – działające w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej – wyznaczone Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej) lub półprofesjonalny (tj. działające w formie stowarzyszenia kultury fizycznej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.B-klasa polska w piłce nożnej – ósma pod względem ważności klasą męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między klasą A, a klasą C, będąc jednocześnie czwartym szczeblem typowo regionalnym (wojewódzkim). Ten szczebel rozgrywkowy składa się z kilku lub kilkunastu (w zależności od województwa) grup. Zespoły w niej występujące pochodzą z jednego okręgu piłkarskiego (OZPN-u). Zwycięzcy awansują do klasy A. Rozgrywki klasy B podlegają okręgowym Związkom Piłki Nożnej. W niektórych województwach klasa B jest najniższym szczeblem rozgrywkowym, wówczas najsłabsze zespoły z tej ligi utrzymują się na tym poziomie lub nie zostają zgłoszone do rozgrywek w nowym sezonie (mogą jednak do nich wrócić w kolejnych sezonach). W innych województwach najsłabsze zespoły tej klasy rozgrywek spadają do klasy C. W województwie zachodniopomorskim klasa B jest dziewiątym, a zarazem najniższym szczeblem rozgrywek i piątym szczeblem rozgrywek regionalnych.

  Informacje ogólne[]

  Historyczne nazwy klubu
 • Strzelec
 • Hetman Zamość
 • Sparta Zamość
 • Unia Zamość
 • MZKS Hetman Zamość
 • Hetman – Kadex Zamość
 • KS Hetman Zamość
 • Stadion Hetmana[]

 • Stadion OSIR
 • wymiary 102 m x 66 m
 • pojemność: 16 tysięcy (12 000 miejsc siedzących)
 • Pierwsza drużyna Hetmana rozgrywa mecze ligowe na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Stadion położony jest przy parku miejskim, w odległości 300 m od starówki i 400 m od dworca kolejowego.

  Drużyna rezerw rozgrywała mecze ligowe na boisku za Rotundą, wchodzącym w skład bazy treningowej klubu. Baza za Rotundą – kompleks pięciu pełnowymiarowych boisk trawiastych – położona jest w pobliżu zalewu miejskiego oraz Rotundy, ok. 2 km od starówki.

  Statystyki[]

  Zobacz też[]

 • II liga polska w piłce nożnej (2008/2009)
 • III liga polska w piłce nożnej (2005/2006)
 • III liga polska w piłce nożnej (2004/2005)
 • III liga polska w piłce nożnej (2003/2004)
 • Przypisy

  1. Skarb - Hetman Zamość (pol.). 90minut.pl. [dostęp 7 maja 2016].
  2. Hetman Zamość wycofał się z rozgrywek drugiej ligi (ang.). dziennikwschodni.pl. [dostęp 12 października 2013].
  3. KS Hetman Zamość wraca na piłkarską mapę Polski (pol.). podkarpacielive.pl. [dostęp 12 maja 2016].
  4. Miejsca, hetmanzamosc.com
  5. Rozgrywki, hetman.zamosc.pl
  6. Sukcesy, hetman.zamosc.pl  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.