• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hesperia - Kalifornia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Rzeka Mojave to okresowa rzeka we wschodniej części gór San Bernardino w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii. Z reguły płynie pod powierzchnią gruntu, podczas gdy kanały powierzchniowe są przez większość czasu suche, za wyjątkiem źródeł i kilku wąwozów w dolnym biegu rzeki.
  Angeles – miasto na Filipinach, na wyspie Luzon, w prowincji Pampanga, na północny zachód od Manili. Około 264 tys. mieszkańców.
  Położenie Hesperia w hrabstwie San Bernardino

  Hesperiamiasto w Stanach Zjednoczonych położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w Kalifornii. Liczba mieszkańców 62 585 (2000). Szacowana liczna ludności na rok 2006 – ok. 80 000.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Hrabstwo San Bernardino (ang. San Bernardino County) – jedno z hrabstw w Kalifornii. Ma obecnie ponad 2 mln mieszkańców. Jest największym hrabstwem w Stanach Zjednoczonych według powierzchni.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Hesperia położona jest na pustyni Mojave. Znajduje się ok. 120 km na północny wschód od Los Angeles i ok. 50 km na północ od stolicy hrabstwa San Bernardino. Obok miasta przepływa rzeka Mojave, przez Hesperię przebiega także akwedukt kalifornijski – California Aqueduct.

  San Bernardino – miasto w USA, w stanie Kalifornia, na wschód od Los Angeles, w zespole miejskim Riverside-San Bernardino. Około 199,8 tys. mieszkańców. Aglomeracja miasta wynosi 1,9 mln mieszkańców.Mojave (Mohave) – pustynia w Stanach Zjednoczonych, położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny. Jest piaszczysto-żwirowa. Zajmuje powierzchnię około 65 000 km². Opad roczny wynosi 45–130 mm. Nazwana na cześć Mojave – rdzennego plemienia, które ją zamieszkiwało. Zachodnią granicę stanowią góry Tehachapi, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne – czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego. Liczba gatunków roślin szacowana jest od 1750 do 2000. Znajduje się tutaj Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree i Park Narodowy Zion.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwotnie tereny miasta znajdowały się w granicach Rancho San Felipe, Las Flores y el Paso del Cajon. W 1891 roku przy linii kolejowej powstała osada, noszącą nazwę od Hesperusa, greckiego boga zachodu. Prawa miejskie od 1988 roku.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.