• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hesja-Rheinfels

  Przeczytaj także...
  Hesja-Kassel (niem. Landgrafschaft Hessen-Kassel) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Państwo to powstało w 1567 roku w następstwie śmierci ostatniego landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego, który rządzone przez siebie terytoria podzielił między swoich czterech synów. Najstarszy syn Wilhelm IV Mądry odziedziczył północną część ze stolicą w Kassel. Pozostali synowie otrzymali Hesję-Marburg, Hesję-Rheinfels i Hesję-Darmstadt. Na dwa lata przed wcieleniem do Prus, w 1864 roku, w Hesji-Kassel na powierzchni 9581 km żyło 745 063 mieszkańców.Sankt Goar – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Rhein-Hunsrück, wchodzi w skład gminy związkowej Sankt Goar-Oberwesel. Powierzchnia miasta wynosi 22,93 km, liczy 2 790 mieszkańców (2009).
  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).

  Landgrafostwo Hesji-Rheinfels (niem. Landgrafschaft Hessen-Rheinfels) w skrócie Hesja-Rheinfels – państwo wchodzące w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego, istniejące w latach 1567-1583.

  Hesja-Rheinfels powstała w 1567 roku jako część rządzonej przez zmarłego landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego przyznana jego trzeciemu z kolei synowi Filipowi Młodszemu (1541-1583). Nowe państwo obejmowało część Hesji wokół zamku Rheinfels i miasta Sankt Goar na lewym brzegu Renu. Stąd Filip Młodszy sprawował swoją władzę na ziemiami, w których skład wchodziły takie miasta jak Schotten, Stornfels, Bad Homburg vor der Höhe, Lißberg, Ulrichstein, Itter, a także część dawnego hrabstwa Katzenelnbogen leżącą na północ od rzeki Men.

  Palatynat, Palatynat Reński (niem. Pfalzgrafschaft, łac. palatium – pałac) – kraina historyczna w zachodnich Niemczech na zachód od Renu. Obecnie wchodzi w skład kraju związkowego Nadrenia-Palatynat i części Badenii-Wirtembergii (Heidelberg).Ulrichstein – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Vogelsberg. Liczy 3 013 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  W roku 1569 Filip Młodszy poślubił Annę Elżbietę z Palatynatu Simmern, co uczyniło go zięciem lidera Kalwinizmu na terenie Niemiec, elektora Palatynatu Reńskiego Fryderyka III.

  Filip Młodszy zmarł 30 listopada 1583 roku w zamku Rheinfels. Ponieważ jego małżeństwo pozostało bezdzietne, jego śmierć okazała się jednocześnie końcem istnienia Hesji-Rheinfels. Ziemie tego państwa dostały się starszemu bratu Wilhelmowi IV, landgrafowi Hesji-Kassel.

  Filip Wielkoduszny, niem. Philipp der Großmütige (ur. 13 listopada 1504 r. w Marburgu, zm. 31 marca 1567 r. w Kassel) – landgraf Hesji od 1509 r., jeden z głównych politycznych liderów reformacji w Niemczech w XVI w.Hesja (niem. Landgrafschaft Hessen) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, istniejącym w latach 1264-1567.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bad Homburg vor der Höhe, Bad Homburg v. d. Höhe – powiatowe miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesji, w rejencji Darmstadt, siedziba powiatu Hochtaunus. Zamieszkuje je 52 741 mieszkańców (30 czerwca 2012). Najbliżej położone duże miasta: Frankfurt nad Menem (ok. 20 km na południowy wschód), Kassel (ok. 150 km na północ) i Kolonia (ok. 150 km na zachód).
  Schotten – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Vogelsberg. Liczy 10 653 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Rheinfels – zamek zbudowany w XIII w., obecnie w ruinie, znajdujący się w Niemczech, na lewym brzegu Renu ponad miejscowością Sankt Goar (kraj związkowy Nadrenia-Palatynat). Jeden z największych zamków nadreńskich.
  Katzenelnbogen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Rhein-Lahn, siedziba gminy związkowej Katzenelnbogen.
  Fryderyk III Wittelsbach ( ur. 14 lutego 1515 Simmern/Hunsrück – zm. 26 października 1576 Heidelberg ) - palatyn i książę Palatynatu – Simmern/Hunsrück , elektor Palatynatu Reńskiego .
  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Kalwinizm, ewangelicyzm reformowany – jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwinizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego, tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji. Dzieli się na trzy główne nurty: kościoły prezbiteriańskie, kościoły reformowane i kościoły kongregacjonalne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.