• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herut - moszaw

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Szklarnia, cieplarnia – budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Często jest wyposażona w urządzenia do ogrzewania, nawilżania gruntu i powietrza, doświetlania oraz wymiany powietrza, w nowoczesnych szklarniach systemy są sterowane elektronicznie. Szklarnia chroni również liście i łodygi roślin przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
  Harutsim (hebr. חרוצים; pol. Fosy) - wieś położona w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Herut (hebr. חרות; pol. Wolność) – moszaw położony w samorządzie regionu Lew ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron, w otoczeniu miasta Tira, miasteczka Tel Mond, moszawów Mishmeret, Batsra, Bnei Syjon i Kfar Hess, kibucu Tel Itzhak, oraz wioski Harutsim.

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.

  Historia[]

  Moszaw został założony w 1930 przez członków prawicowej żydowskiej organizacji Herut, z której później powstała partia polityczna Herut. Początkowo nazwano go Herut Jehuda (pol. Wolność Judei), co było nawiązaniem do powstanie Bar-Kochby w rzymskiej prowincji Judea. W następnych latach zmieniono nazwę na Herut America Alef i ostatecznie na obecną.

  Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.Judea (hebr. יהודה, Yāhūdhā, arab. Jahuza, gr. Ιουδαία, łac. Iudaea) – górzysta kraina geograficzna położona w historycznej środkowej części Izraela. Obecnie terytorium to jest podzielone pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Judea to nazwa Judy używana od IV w. p.n.e. po przejęciu władzy nad Judą przez Greków.

  Kultura i sport[]

  W moszawie jest ośrodek kultury i basen pływacki.

  Gospodarka[]

  Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, uprawach kwiatów w szklarniach i hodowli drobiu.

  Komunikacja[]

  Lokalną drogą prowadzącą na północ można dojechać do miasteczka Tel Mond, a następnie na zachód do drogi ekspresowej nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra). Lokalna droga prowadząca na południe prowadzi do drogi nr 5531, którą jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Mishmeret lub na północny wschód do kibucu Kfar Hess.

  Tel Itzhak (hebr. תל יצחק; pol. Wzgórze Itzhaka) – kibuc położony w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Prawica – zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Herut Google Maps
 • Mapa moszawu Herut Amudanan • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
  Mishmeret (hebr. משמרת; pol. Pozycja) – moszaw położony w samorządzie regionu Lev HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Samorząd Regionu Lew ha-Szaron (hebr. מועצה אזורית לב השרון) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Bnei Syjon (hebr. בני ציון; pol. Synowie Syjonu) – moszaw położony w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.