• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hertz Studio

  Przeczytaj także...
  Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
  Evangelion – dziewiąty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy Behemoth. W Europie ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Nuclear Blast Records, w Stanach Zjednoczonych zaś 11 sierpnia 2009 roku nakładem Metal Blade Records. W Polsce album ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Mystic Production. Jest to trzeci album grupy, na którym umieszczono utwór polskojęzyczny ("Lucifer").

  Hertz Studio właściwie Hertz Recording Studio Wiesławski – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Białymstoku przy ul. Andrzeja Struga 9. Łączna powierzchnia studia wynosi 325 m² na które składają się: pomieszczenie do nagrań, pomieszczenie masteringowe, reżyserka oraz pomieszczenia socjalne. Działalność obiektu w 1999 roku zainicjowali bracia Wojciech i Sławomir Wiesławscy, którzy są realizatorami oraz producentami nagrań muzycznych. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal, a także w mniejszym stopniu zespołów rosyjskich.

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.XXV – dwupłytowa kompilacja nagrań polskiej grupy deathmetalowej Vader. Utwory na albumie są przekrojowym zbiorem kompozycji grupy od początku jej działalności nagrane oraz ponownie zmiksowane. Wydawnictwo ukazało się 12 czerwca 2008 nakładem Regain Records.

  Od 2005 roku z braćmi Wiesławskimi regularnie współpracuje grupa Vader. Formacja nagrała w Białymstoku takie wydawnictwa jak: minialbum The Art of War (2005), kompilację XXV (2008), oraz albumy Impressions in Blood (2006) i Necropolis (2009) oba nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W lutym 2010 roku Wiesławsy uzyskali nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: produkcja muzyczna roku za płytę Evangelion zespołu Behemoth.

  The Art of War – piąty minialbum deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2005 roku nakładem Regain Records w Europie, w Polsce dzięki Mystic Production. W Stanach Zjednoczonych płyta ukazała się w 2006 roku nakładem Candlelight Records.Impressions in Blood – studyjny album polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się 4 września 2006 roku i dotarło do 8. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce. Gościnnie na płycie wystąpił znany z występów w grupie Vesania klawiszowiec Krzysztof "Siegmar" Oloś. Było to drugie wydawnictwo zespołu Vader, na którym zostały opublikowane utwory skomponowane przez gitarzystę Maurycego "Mausera" Stefanowicza. Album uzyskał nominację do Fryderyka w kategorii album roku rock/metal.

  Produkcje muzyczne w studio zrealizowały ponadto takie grupy muzyczne jak: Abused Majesty, Dead Infection, Azarath, Asgaard, Stillborn, Crionics, Devilyn, Dies Irae, Dissenter, Hate, Hell-Born, Hermh, Sceptic, Squash Bowels, Pyorrhoea, Trauma, Pidżama Porno, Witchmaster, Virgin Snatch, Naumachia oraz Lost Soul.

  Dies Irae (łac. dzień gniewu) – polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Zespół powstał 1992 roku w Olsztynie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Maurycego "Mausera" Stefanowicza. W 1994 roku ukazało się demo Dies Irae pt. Fear of God po czym w 1997 roku zespół został rozwiązany.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Przypisy

  1. Hertz Studio – oferta (pol.). www.hertz.bialystok.pl. [dostęp 2010-12-17].
  2. Hertz Studio: obiekt (pol.). www.hertz.bialystok.pl. [dostęp 2010-12-17].
  3. Bartosz Chrulski: "Necropolis” – recenzja płyty zespołu Vader oraz wywiad ze studia Hertz (pol.). www.madeinbialystok.com. [dostęp 2010-12-17].
  4. Nominowani i laureaci 2006, Album Roku Rock / Metal (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-01-07].
  5. Fryderyki: Nominowani i laureaci 2010 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-02-24].
  6. Hertz Studio: klienci (pol.). www.hertz.bialystok.pl. [dostęp 2010-12-17].
  7. Dead Infection: Korozja mózgu (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-09].
  8. Azarath – Diabolic Impious Evil (pol.). www.azarath.tcz.pl. [dostęp 2010-10-17].
  9. Nowa płyta Asgaard już wkrótce (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2010-10-15].
  10. Debiut Stillborn (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-09].
  11. Dies Irae (Pol) – The Sin War (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].
  12. Dissenter: Wkrótce w studio (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2011-02-09].
  13. Hate (Pol) – Erebos (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].
  14. Hell-Born – Darkness (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].
  15. Squash Bowels – No Mercy (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].
  16. Pyorrhoea – Desire For Torment (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-11-01].
  17. Trauma i archetyp chaosu (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-10-26].
  18. Virgin Snatch – Act of Grace (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].
  19. Naumachia – Wrathorn (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].
  20. Lost Soul (Pol) – Immerse in Infinity (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-12-17].

  Zobacz też[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Wojciecha i Sławomira Wiesławskich.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona (ang. • pol.)
 • Lost Soul – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1990 roku we Wrocławiu. Do 2009 roku ukazały się cztery albumy studyjne zespołu oceniane pozytywnie zarówno przez fanów jaki i krytyków muzycznych. Ostatni Immerse in Infinity wydany w 2009 roku promowany był pierwszym w historii zespołu teledyskiem do utworu "...If The Dead Can Speak".Hate – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death i black metalu. Powstała w 1990 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama Buszko, gitarzysty Andrzeja "Quacka" Kułakowskiego, basisty Marcina "Martina" Russaka oraz perkusisty Piotra "Mittloffa" Kozieradzkiego. Jedynym członkiem oryginalnego składu pozostaje Buszko, który pełni w kwartecie funkcję głównego kompozytora i autora tekstów. Od 2006 roku skład Hate współtworzą ponadto gitarzysta Konrad "Destroyer" Ramotowski oraz perkusista Stanisław "Hexen" Malanowicz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dissenter – polska grupa muzyczna wykonująca brutal death metal. Powstała pod koniec 1996 roku tuż po rozwiązaniu grupy Bloodlust w składzie z muzykami zanymi jako "Siwy" (gitara elektryczna), "Młody" (perkusja), "Garbaty" (gitara basowa, śpiew) oraz "Heter" (gitara elektryczna).
  Hell-Born - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Sopocie z inicjatywy instrumentalisty Adama Muraszko występującego pod pseudonimem Baal Ravenlock, tuż po jego odejściu z grupy Behemoth.
  Hermh – polska grupa muzyczna wykonująca symfoniczny black metal. Powstała 1993 roku w Białymstoku. W 1998 roku grupa zawiesiła działalność z dorobkiem dwóch albumów studyjnych. W 2003 roku z inicjatywy wokalisty Bartłomieja Krysiuka zespół wznowił działalność m.in. z udziałem muzyków związanych z grupą Abused Majesty. Tego samego roku zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Pagan Records nakładem której w 2004 roku ukazał się jej pierwszy po pięcioletniej przerwie minialbum zatytułowany Before the Eden - Awaiting the Fire. W swej twórczości grupa nawiązuje do mitologii oraz historii wampiryzmu.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Devilyn - polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa powstała w 1992 roku w Tarnowie z inicjatywy gitarzysty Łukasza Lubonia oraz basisty Marcina Nowaka. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych. Od 2006 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.
  Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.
  Stillborn (ang. martwo urodzony) - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1997 roku w Mielcu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.