• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hernando de Soto

  Przeczytaj także...
  Francisco de Orellana (ur. w 1511 w Trujillo, Estremadura, Hiszpania, zm. w 1546) – hiszpański odkrywca i konkwistador, gubernator Nowej Andaluzji. Pierwszy biały, który spłynął Amazonką do Oceanu Atlantyckiego.Francisco Pizarro (ur. 16 marca 1478 w Trujillo, zm. 26 czerwca 1541 w Limie) – hiszpański konkwistador, który podbił imperium Inków, a także założył miasto Lima, współczesną stolicę Peru.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Hernando de Soto (ur. 1496 lub 1500, zm. 21 maja 1542) – hiszpański żeglarz, odkrywca i konkwistador, pierwszy Europejczyk, który zbadał Florydę.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Czirokezi (nazwa własna Tsalagi, ang. Cherokee) — plemię Indian Ameryki Północnej pierwotnie wywodzące się od Irokezów i zamieszkujące podgórskie, zachodnie obszary Karoliny Południowej i Północnej, północną Georgię i wschodnie Tennessee. Później większość jego członków zostało przymusowo przesiedlona na tereny płaskowyżu Ozark. Byli jednym z plemion wliczanych w skład grupy Pięciu Cywilizowanych Plemion. Posługują się językiem czirokeskim.

  Urodził się w Hiszpanii, jako drugi syn hiszpańskiego hidalgo – szlachcica i rycerza. Do 14. roku życia pobierał nauki, ale porzucił szkołę, by w 1514 wyruszyć na swą pierwszą wyprawę.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

  Kalendarium życia i odkryć[edytuj kod]

 • 1514 – jako nastolatek przyłączył się do wyprawy Pedro Arias Dávilii do Indii Zachodnich, jak nazywano wówczas ziemie odkryte przez Krzysztofa Kolumba. Podczas tej wyprawy dał się poznać jako doskonały strateg i taktyk, oraz dzielny żołnierz. Zdołał również zgromadzić spory majątek.
 • 1519 – przyłącza się do kolejnych wypraw na teren obecnej Panamy
 • 1524 – przyłącza się do wyprawy Francisco de Cordoby, następnie osiada w Nikaragui i angażuje się w handel niewolnikami, zdobywając na tym procederze znaczny majątek
 • 1530 – 1536 – Fancisco Pizarro rekrutuje de Soto na wyprawę do Peru. W czasie tej wyprawy podbito imperium Inków.
 • 1532 – de Soto dowodzi oddziałem w bitwie pod Cajamarca, w której inkaski wódz Atahualpa został pojmany. Hiszpanie zażądali wówczas pełnej komnaty indiańskich precozjów za złota za jego uwolnienie. Część okupu zwiększyła majątek Hernando de Soto.
 • 1536 – powraca do Hiszpanii, poślubia Isabel de Bobadilla. Staje przed obliczem króla, zdając relację z wyprawy Pizarro. Uzyskał wówczas prawa do dalszych podbojów w imię hiszpańskiej monarchii.
 • 1537 – otrzymuje tytuł gubernatora Kuby
 • 1539 – zorganizował wielką wyprawę w celu podboju Florydy, która w świetle ówczesnej wiedzy geograficznej równoznaczna była z większością kontynentu Ameryki Północnej na północ od Meksyku. W skład wyprawy wchodziło ponad 600 żołnierzy, duchownych i poszukiwaczy skarbów, zebranych na pokładach 10 statków. 30 maja 1539 wyprawa wylądowała w okolicach współczesnego miasta Bradenton (Tampa Bay) na Florydzie. Przez kolejne cztery lata wyprawa de Soto zbadała tysiące kilometrów kwadratowych terenów dzisiejszych stanów Floryda, Georgia, Karolina Południowa, Alabama, Missisipi, Arkansas, Oklahoma, Luizjana i Teksas. Najpierw wyprawa udała się na północ. Po przekroczeniu Appalachów wyprawa zwróciła się na zachód docierając do Missisipi w okolicy dzisiejszego miasta Memphis. Następnie udała się w górę rzeki Arkansas. Oficjalnie celem wyprawy była kolonizacja Ameryki i uczynienie z niej kolonii hiszpańskiej. Wyprawa bezskutecznie poszukiwała złota i bogatych cywilizacji podobnych do meksykańskich i południowoamerykańskich. Zamiast tego konkwistadorzy nawiązali, na ogół wrogie, kontakty z licznymi plemionami indiańskimi takimi jak Czirokezi, Seminole, Creeks, Appalachians i Choctaws.
 • 21 maja 1542 – trudy wyprawy osłabiły siły de Soto. Zmarł na żółtą febrę. Reszta podróżników pod dowództwem Luisa de Moscoso próbowała przedostać się przez nadmorskie niziny do Meksyku, ostatecznie jednak powrócono do Missisipi i dopiero płynąc jej biegiem odnaleziono wybrzeże. Niedobitki wyprawy dotarły morzem do celu w 1543.
 • Zobacz też[edytuj kod]

 • Diego de Almagro
 • Pedro de Almagro
 • Vasco Núñez de Balboa
 • Sebastián de Belalcázar
 • Francisco Vasquez de Coronado
 • Hernán Cortés
 • Juan Ponce de León
 • Francisco de Montejo
 • Pánfilo de Narváez
 • Juan de Oñate
 • Francisco de Orellana
 • Francisco Pizarro
 • Pedro de Valdivia
 • Przypisy

  1. Encyklopedia Britannica online (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  2. Oklahoma Prehistory (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  3. Strona opisująca Epokę Elżbietańską (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  4. Jeffrey M. Mitchem: Encyklopedia Historii i Kultury Arkansas (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  Seminole – plemię Indian z muskogeńskiej rodziny językowej Indian Ameryki Północnej wywodzące się ze społeczeństwa Krików, od których odłączyło się w XVII wieku. Nazwa nadana przez Krików (Sim-in-ol) oznacza Dzikich Odszczepieńców. Seminole sami siebie nazywali Micasukee,Francisco de Montejo "el Mozo" zwany Młodszym, konkwistador hiszpański, ur. w roku 1508 w Salamance, zm. w 1565 na Méridzie, syn Francisca de Montejo y León, zdobywca Jukatanu dla Hiszpanii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arkansas – rzeka w USA, główny prawy dopływ rzeki Missisipi, która płynie na wschód i południowy wschód przez stany Kolorado, Kansas, Oklahoma, a następnie do stanu Arkansas. O długości 2334 km jest czwartą co do długości rzeką Stanów Zjednoczonych. Rozpoczyna swój bieg źródłem w Górach Skalistych, w okolicach Leadville, a ujście znajduje się w historycznym miejscu Napoleon. Powierzchnia dorzecza rzeki wynosi blisko 505 tys. km².
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Missisipi (ang. Mississippi River) – rzeka w centralnej i południowo-wschodniej części USA. Jej długość wynosi 3778 km (od źródeł jej dopływu Missouri 5969 km). Jest to najdłuższa rzeka Ameryki Północnej i jedna z czterech najdłuższych rzek świata (obok Nilu, Jangcy i Amazonki). Powierzchnia jej dorzecza wynosi 3,2 mln km².
  Pedro de Valdivia (ur. 1497 w Badajoz, Hiszpania, zm. 25 grudnia 1553 w Tucapel, Chile) – hiszpański konkwistador, towarzysz Francisca Pizarra w podboju Peru i pierwszy królewski gubernator Chile. Założyciel pierwszych chilijskich miast m.in. Santiago de Chile (1541), Concepción (1550) i Valdivii (1552).
  Francisco Vásquez de Coronado (ur. ok. 1510 w Salamance, zm. 22 września 1554 w Meksyku), hiszpański konkwistador i odkrywca. Pierwszy eksplorator i odkrywca dzisiejszych stanów USA: Nowy Meksyk, Arizona, Kolorado i Kansas.
  Juan Ponce de León (ur. 8 kwietnia 1460 w Santervás de Campos, zm. w lipcu 1521 na Kubie) – hiszpański żeglarz, odkrywca i konkwistador.
  Sebastián de Belalcázar lub Benalcázar, właściwie Sebastián de Moyano (ur. w 1479 lub w 1480 , zm. w 1551) – konkwistador hiszpański, uczestnik wypraw i podwładny Francisco Pizarra. Opanował dla korony hiszpańskiej w 1532 roku terytoria dzisiejszego Peru, a w latach 1534-1535, Ekwadoru. Namiestnik krainy Popayan (dzisiejsza północno-zachodnia Kolumbia).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.