Hernando de Soto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hernando de Soto (ur. 1496 lub 1500, zm. 21 maja 1542) – hiszpański żeglarz, odkrywca i konkwistador, pierwszy Europejczyk, który zbadał Florydę.

Francisco Pizarro (ur. 16 marca 1478 w Trujillo, zm. 26 czerwca 1541 w Limie) – hiszpański konkwistador, który podbił imperium Inków, a także założył miasto Lima, współczesną stolicę Peru.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Urodził się w Hiszpanii, jako drugi syn hiszpańskiego hidalgo – szlachcica i rycerza. Do 14. roku życia pobierał nauki, ale porzucił szkołę, by w 1514 wyruszyć na swą pierwszą wyprawę.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Kalendarium życia i odkryć[ | edytuj kod]

 • 1514 – jako nastolatek przyłączył się do wyprawy Pedro Arias Dávilii do Indii Zachodnich, jak nazywano wówczas ziemie odkryte przez Krzysztofa Kolumba. Podczas tej wyprawy dał się poznać jako doskonały strateg i taktyk, oraz dzielny żołnierz. Zdołał również zgromadzić spory majątek.
 • 1519 – przyłącza się do kolejnych wypraw na teren obecnej Panamy
 • 1524 – przyłącza się do wyprawy Francisco de Cordoby, następnie osiada w Nikaragui i angażuje się w handel niewolnikami, zdobywając na tym procederze znaczny majątek
 • 1530 – 1536 – Fancisco Pizarro rekrutuje de Soto na wyprawę do Peru. W czasie tej wyprawy podbito imperium Inków.
 • 1532 – de Soto dowodzi oddziałem w bitwie pod Cajamarca, w której inkaski wódz Atahualpa został pojmany. Hiszpanie zażądali wówczas pełnej komnaty indiańskich precjozów ze złota za jego uwolnienie. Część okupu zwiększyła majątek Hernando de Soto.
 • 1536 – powraca do Hiszpanii, poślubia Isabel de Bobadilla. Staje przed obliczem króla, zdając relację z wyprawy Pizarro. Uzyskał wówczas prawa do dalszych podbojów w imię hiszpańskiej monarchii.
 • 1537 – otrzymuje tytuł gubernatora Kuby
 • 1539 – zorganizował wielką wyprawę w celu podboju Florydy, która w świetle ówczesnej wiedzy geograficznej równoznaczna była z większością kontynentu Ameryki Północnej na północ od Meksyku. W skład wyprawy wchodziło ponad 600 żołnierzy, duchownych i poszukiwaczy skarbów, zebranych na pokładach 10 statków. 30 maja 1539 wyprawa wylądowała w okolicach współczesnego miasta Bradenton (Tampa Bay) na Florydzie. Przez kolejne cztery lata wyprawa de Soto zbadała tysiące kilometrów kwadratowych terenów dzisiejszych stanów Floryda, Georgia, Karolina Południowa, Alabama, Missisipi, Arkansas, Oklahoma, Luizjana i Teksas. Najpierw wyprawa udała się na północ. Po przekroczeniu Appalachów wyprawa zwróciła się na zachód docierając do Missisipi w okolicy dzisiejszego miasta Memphis. Następnie udała się w górę rzeki Arkansas. Oficjalnie celem wyprawy była kolonizacja Ameryki i uczynienie z niej kolonii hiszpańskiej. Wyprawa bezskutecznie poszukiwała złota i bogatych cywilizacji podobnych do meksykańskich i południowoamerykańskich. Zamiast tego konkwistadorzy nawiązali, na ogół wrogie, kontakty z licznymi plemionami indiańskimi takimi jak Czirokezi, Seminole, Krikowie, ludy Appalachów i Czoktawowie.
 • 21 maja 1542 – trudy wyprawy osłabiły siły de Soto. Zmarł na żółtą febrę. Reszta podróżników pod dowództwem Luisa de Moscoso próbowała przedostać się przez nadmorskie niziny do Meksyku, ostatecznie jednak powrócono do Missisipi i dopiero płynąc jej biegiem odnaleziono wybrzeże. Niedobitki wyprawy dotarły morzem do celu w 1543.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Diego de Almagro
 • Pedro de Almagro
 • Vasco Núñez de Balboa
 • Sebastián de Belalcázar
 • Francisco Vasquez de Coronado
 • Hernán Cortés
 • Juan Ponce de León
 • Francisco de Montejo
 • Pánfilo de Narváez
 • Juan de Oñate
 • Francisco de Orellana
 • Francisco Pizarro
 • Pedro de Valdivia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Britannica online (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  2. Oklahoma Prehistory (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  3. Strona opisująca Epokę Elżbietańską (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  4. Jeffrey M. Mitchem: Encyklopedia Historii i Kultury Arkansas (ang.). [dostęp 2010-04-20].
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Czirokezi (nazwa własna Tsalagi, ang. Cherokee) — plemię Indian Ameryki Północnej pierwotnie wywodzące się od Irokezów i zamieszkujące podgórskie, zachodnie obszary Karoliny Południowej i Północnej, północną Georgię i wschodnie Tennessee. Później większość jego członków zostało przymusowo przesiedlona na tereny płaskowyżu Ozark. Byli jednym z plemion wliczanych w skład grupy Pięciu Cywilizowanych Plemion. Posługują się językiem czirokeskim.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Seminole – plemię Indian z muskogeńskiej rodziny językowej Indian Ameryki Północnej wywodzące się ze społeczeństwa Krików, od których odłączyło się w XVII wieku. Nazwa nadana przez Krików (Sim-in-ol) oznacza Dzikich Odszczepieńców. Seminole sami siebie nazywali Micasukee,
  Francisco de Montejo "el Mozo" zwany Młodszym, konkwistador hiszpański, ur. w roku 1508 w Salamance, zm. w 1565 na Méridzie, syn Francisca de Montejo y León, zdobywca Jukatanu dla Hiszpanii.

  Reklama