• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hermann Tilke

  Przeczytaj także...
  Valencia Street Circuit – hiszpański tor wyścigowy położony w Walencji. Tor ma długość 5419 m i od sezonu 2008 gości wyścigi Formuły 1. Pierwszy wyścig Formuły 1 na tym torze (Grand Prix Europy) odbył się 24 sierpnia 2008 i liczył 57 okrążeń o łącznej długości 310,080 km. Od sezonu 2013 tor miał naprzemiennie z Circuit de Catalunya organizować Grand Prix Hiszpanii, jednak do tego nie doszło.Bernard Charles „Bernie” Ecclestone (ur. 28 października 1930 w Ipswich, hrabstwo Suffolk) – prezydent i szef Formula One Administration, ma udziały w Alpha Prema, która jest matczyną spółką w stosunku do spółek Formuły 1; uważany jest za głównego władcę Formuły 1.
  World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.

  Hermann Tilke (ur. 31 grudnia 1954 w Olpe) – niemiecki architekt, projektant torów wyścigowych i kierowca wyścigowy.

  Życiorys[]

  Kariera kierowcy wyścigowego[]

  W latach osiemdziesiątych Hermann Tilke brał udział w wyścigach samochodów turystycznych, głównie na północnej pętli toru Nürburgring. Wystartował także w kilku wyścigach serii wyścigów długodystansowych na tym torze, VLN, a także w 24-godzinnym wyścigu na Nordshleife. Wygrał kilka wyścigów VLN jadąc w zespole z Dirkiem Adorfem.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Kariera projektanta torów wyścigowych[]

  W latach dziewięćdziesiątych dostał zlecenie gruntownego przeprojektowania szybkiego toru Österreichring w Austrii. Po przebudowaniu w 1997 roku tor nazwano A1-Ring. W 2002 roku stworzył krótką wersję toru Nürburgring zmieniając przy okazji pierwszy zakręt w celu ułatwienia wyprzedzania w tamtym miejscu.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Chang International Circuit (lub Buriram United International Circuit) – tor wyścigowy znajdujący się w mieście Buriram w Tajlandii. Został otwarty w 2014 roku.

  Hermann Tilke odpowiedzialny jest także za przebudowę dwóch torów Formuły Jeden, Hockenheimring w Niemczech oraz Fuji International Speedway w Japonii.

  Stworzył także projekt nowej wersji toru Donington Park, na którym od 2010 roku, miało odbywać się GP Wielkiej Brytanii, ale projekt z powodu problemów finansowych nie został zorganizowany, a Grand Prix Wielkiej Brytanii pozostało na Silverstone. Do tej listy należało by dodać projekt ulicznego toru w Singapurze, lecz został on odrzucony. Obecnie pracuje nad torami w Soczi, gdzie w 2014 ma odbyć się Grand Prix Rosji, oraz nad ulicznym torem w New Jersey. W padoku Formuły 1 nazywany jest "nadwornym architektem" Berniego Ecclestone'a i FIA. Poza tym niemiecki architekt lekko zmodernizował tor Imola, na którym rozgrywane były wyścigi WTCC we Włoszech. Ostatnia szykana została zastąpiona prostą, co miało na celu ułatwienie wyprzedzania w pierwszym zakręcie. Przeprojektował również tor kartingowy Swedbank kartodroms na Litwie. Tilke zaprojektował również uliczny tor w New Jersey, na którym miało być rozgrywane Grand Prix Formuły 1, lecz tor nigdy nie powstał.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Ciudad del Motor de Aragón (lub Motorland Aragón) – tor wyścigowy znajdujący się nie daleko miasta Alcañiz w Hiszpanii.

  Projekty torów wyścigowych[]

 • Austria A1-Ring, 1997, Formuła 1 (Przeprojektowany przez niego tor Österreichring)
 • Malezja Sepang International Circuit, 1998, Formuła 1
 • Niemcy Hockenheimring, 2002, Formuła 1 (dobudowana nowa pętla do sekcji Stadion).
 • Chińska Republika Ludowa Shanghai International Circuit, 2004, Formuła 1
 • Bahrajn Bahrain International Circuit, 2004, Formuła 1
 • Japonia Fuji International Speedway, 2005, Formuła 1 (modernizacja toru Fuji)
 • Turcja Istanbul Autodrom Circuit, 2005, Formuła 1
 • Chińska Republika Ludowa Beijing International Streetcircuit, 2006, A1GP
 • Rumunia Bucharest Ring, 2007, FIA GT
 • Hiszpania Valencia Street Circuit, 2008, Formuła 1
 • Hiszpania Ciudad del Motor de Aragón, 2009, Formuła Renault
 • Indonezja Jakarta Street Circuit 2009, A1GP
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie Yas Marina Circuit 2009, Formuła 1
 • Korea Południowa Korea International Circuit, 2010, Formuła 1
 • Indie Buddh International Circuit, 2011, Formuła 1
 • Rosja Awtodrom Smolenskoje Kolco, 2011, FIA GT3
 • Rosja Moscow Raceway, 2012, World Series by Renault
 • Stany Zjednoczone Circuit of the Americas, 2012, Formuła 1
 • Rosja Sochi Autodrom, 2014, Formuła 1
 • Tajlandia Chang International Circuit, 2014, WTCC, TCR International Series, World Superbike
 • Bibliografia[]

 • A1GP: Indonezyjczycy zaprezentowali nowy tor w Dżakarcie
 • Lista wszystkich torów Formuły Jeden, w tym wybranych testowych
 • Tilke GmbH – Startseite
 • Hockenheimring – tor wyścigowy położony w pobliżu miasta Hockenheim w Niemczech. Rozgrywane są na nim wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Niemiec.Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Korea International Circuit – tor wyścigowy w Korei Południowej. Obiekt znajduje się ok. 400 km. na południe od stolicy kraju Seulu w prowincji Chŏlla Południowa. Tor, którego projektantem jest Hermann Tilke, jest obiektem permanentno-ulicznym. Koszt budowy wyniósł ok. 260 mln. dolarów, a prace zakończono latem 2010 roku. Od 2010 tor jest miejscem organizacji wyścigu o Grand Prix Korei Południowej Formuły 1.
  Red Bull Ring – austriacki tor wyścigowy, położony w miejscowości Spielberg bei Knittelfeld. Często jest błędnie podane, że tor jest położony w Zeltweg, ponieważ miasto nie tylko jest bardziej znane niż Spielberg, ale również tam zorganizowano pierwszy wyścig o Grand Prix Austrii Formuły 1.
  Sochi Autodrom (ros. Cочи Автодром) (dawniej: Sochi International Street Circuit lub Sochi Olympic Park Circuit – 5,872 kilometrowy tor uliczny Formuły 1 w Soczi. Jest on podobny do toru Circuit Gilles Villeneuve oraz Sydney Olympic Park Circuit, prowadzi wokół miejsca użytego podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku. Inauguracja została zaplanowana podczas Grand Prix Rosji w 2014 roku. W październiku 2011 roku, rosyjskie władze przekazały 195,4 milionów dolarów na budowę toru.
  World Series by Renault (dawniej World Series by Nissan) – formuła wyścigowa organizowana od 1998 r. W ramach serii organizowane są wyścigi m.in Formuły Renault 3.5 i Europejskiego Pucharu Formuły Renault 2.0 Sezon 2013.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Circuit of the Americas − tor wyścigowy położony w pobliżu miasta Austin w Stanach Zjednoczonych w stanie Teksas. Tor został oddany do użytku w 2012. W listopadzie 2012 roku zostało zorganizowane na nim po raz pierwszy od 2007 roku Grand Prix Stanów Zjednoczonych.
  Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.