• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hermann Schlegel

  Przeczytaj także...
  Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Hermann Schlegel

  Hermann Schlegel (ur. 10 czerwca 1804, zm. 17 stycznia 1884) – niemiecki ornitolog.

  Wczesne życie i edukacja[ | edytuj kod]

  Schlegel urodził się Altenburgu. Jego ojciec kolekcjonował motyle, co sprawiło, że zainteresował się historią naturalną. Przypadkowe odkrycie gniazda myszołowa rozpoczęło jego fascynację ptakami.

  Gady (Reptilia, od łac. repto – czołgać się) – parafiletyczna grupa zmiennocieplnych owodniowców. Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły. Niektóre kopalne gady naczelne, czyli archozaury (takie jak pterozaury i dinozaury), były prawdopodobnie zwierzętami stałocieplnymi.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Schlegel początkowo pracował razem z ojcem, ale szybko zrezygnował z tej współpracy. W 1824 wyjechał do Wiednia, gdzie, na uniwersytecie, zetknął się z pracami Leopolda Fitzingera i Johanna Jacoba Heckela. Dzięki listowi polecającemu od Christiana Ludwiga Brehma zdobył posadę w Naturhistorisches Museum.

  Coenraad Jacob Temminck (ur. 31 marca 1778 w Amsterdamie, zm. 30 stycznia 1858 w Lisse) - holenderski zoolog oraz arystokrata. Był także pierwszym dyrektorem Narodowego Muzeum Naturalnego w Lejdzie od roku 1820 aż do śmierci.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Kariera ornitologa[ | edytuj kod]

  Rok po przyjeździe Schlegela dyrektor muzeum – Carl Franz Anton Ritter von Schreibers zarekomendował go Coenraadowi Jacobowi Temminckowi, dyrektorowi muzeum historii naturalnej w Leiden, który szukał asystenta. Początkowo Schlegel pracował głównie przy kolekcji gadów, ale stopniowo zaczął badać także inne gromady zwierząt. W tym czasie Schlegel spotkał także Philippa Franza von Siebolda, z którym stworzył dzieło Fauna Japonica (1845-1850).

  Philipp Franz Balthasar von Siebold (ur. 17 lutego 1796 w Würzburgu, zm. 18 października 1866 w Monachium) – niemiecki lekarz i botanik. Badacz flory roślin naczyniowych Japonii.Brema (niem. Bremen) – miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą (niem. Weser) w odległości ok. 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Brema jest miastem na prawach kraju związkowego Niemiec (patrz: "Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema"), któremu podlega oprócz samego miasta Brema, leżące około 60 km na północ Bremerhaven.

  Dyrektor muzeum historii naturalnej[ | edytuj kod]

  W 1858, kiedy zmarł Temmimck, Schlegel zastąpił go na stanowisku dyrektora muzeum. Podczas pełnienia urzędu zorganizował wyprawy badawcze do Chin i Nowej Gwinei. Asystentem Shlegela był młody biolog Otto Finsch.

  W tym czasie Schlegel publikował swoje artykuły w Notes from the Leyden Museum, a także napisał 14-tomowe dzieło Muséum d’histoire naturelle des Pays-Bas (1862-1880). Podczas pracy zatrudniał trzech znanych ilustratorów: Johna Gerrarda Keulemansa, Josepha Smita i Josepha Wolfa.

  Christian Ludwig Brehm (ur. 24 stycznia 1787 – zm. 23 stycznia 1864) – niemiecki pastor i ornitolog. Był ojcem Alfreda Brehma.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Koniec życia Schlegel był dla niego trudny: jego żona zmarła 1864, Finsch przeniósł się do muzeum historii naturalnej w Bremie, a kolekcja Muzeum Brytyjskiego zaczęła przyćmiewać zbiory zebrane w Leiden.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Michael Walters, A Concise History of Ornithology, London: Christopher Helm, 2003, ISBN 1-873403-97-6, OCLC 46650636.
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Joseph Smit - (ur. 18 czerwca 1836 w Lisse – zm. 4 listopada 1929 w Radlett, Hertfordshire) – holenderski ilustrator zoologiczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lejda (Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.
  Altenburg – miasto powiatowe w niemieckim kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Altenburger Land, leżącym w historycznym regionie Pleißenland. Miasto jest znane głównie z tego, że ok. 1820 roku wynaleziono tutaj grę w skata.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") – rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.
  Historia naturalna – określenie stosowane dla wszelkich zmian zachodzących w przyrodzie oraz dla dziedzin nauk zajmujących się badaniem obiektów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej (np. skały, minerały). W języku polskim to określenie jest rzadko używane, gdyż w tym sensie używa się raczej słowa przyrodoznawstwo.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.