• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hermann Mayer Salomon Goldschmidt

  Przeczytaj także...
  (1614) Goldschmidt – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 68 dni w średniej odległości 3 j.a. Została odkryta 18 kwietnia 1952 roku w Royal Observatory of Belgium, w Uccle przez Alfreda Schmitta. Nazwa planetoidy została nadana na cześć Hermanna Goldschmidta, niemieckiego astronoma i malarza, odkrywcy 14 planetoid. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1614) 1952 HA.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
  Chrystus - rysunek autorstwa Hermanna Mayera Salomona Goldschmidta

  Hermann Mayer Salomon Goldschmidt (ur. 17 czerwca 1802 we Frankfurcie nad Menem, zm. 26 kwietnia 1866) – niemiecki astronom i malarz, przez większość życia mieszkał we Francji.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W 1861 otrzymał Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jego imieniem nazwano planetoidę (1614) Goldschmidt oraz krater księżycowy Goldschmidt.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.