Hermann Helbig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}

Hermann Helbig (ur. 7 czerwca 1902, zm. 19 listopada 1948 w Landsberg am Lech) – niemiecki zbrodniarz nazistowski, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald i SS-Hauptscharführer.

Hauptscharführer - podoficerski stopień paramilitarny w SS, który odpowiadał stopniowi Oberfeldwebel w Wehrmachcie. Na patkach Hauptscharführera były dwie gwiazdki, natomiast na pagonie znajdowały się dwie gwiazdki otoczone białym pasmem. W SA jego odpowiednikiem był SA-Obertruppführer.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

Członek SS, w okresie od 1939 do kwietnia 1945 należał do personelu Buchenwaldu, w którym pełnił między innymi funkcje Blockführera (kierownika bloku). Należał również do Kommanda 99. Uczestniczył w przynajmniej 10 egzekucjach, w trakcie których każdorazowo Niemcy rozstrzeliwali od 15 do 20 jeńców radzieckich. Od marca 1943 do maja 1944 Helbig był z kolei kierownikiem obozowego krematorium i osobą odpowiedzialną za wykonywanie egzekucji. Powiesił w tym czasie przynajmniej 250 więźniów.

Jeńcy sowieccy w niewoli niemieckiej (1941-1945) – około 5,7-milionowa grupa żołnierzy Armii Czerwonej, wziętych do niewoli przez wojska niemieckie w trakcie działań wojennych prowadzonych na froncie wschodnim II wojny światowej w latach 1941-1945.SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

Helbig został skazany przez amerykański Trybunał Wojskowy w Dachau w procesie załogi Buchenwaldu (US vs. Josias Prince Zu Waldeck i inni) na karę śmierci przez powieszenie i następnie stracony 19 listopada 1948 w więzieniu Landsberg.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Holocaust/dachautrial/b25.pdf Dokumenty z procesu US vs. Josias Prince Zu Waldeck i inni, format pdf] (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Krematorium (łac. cremo „palę”), także: spopielarnia – urządzenie, w którym przeprowadza się pośmiertne spalenie (kremację) zwłok przed pochówkiem. Kremacja odbywa się w temperaturze 900-1100 °C. Spalanie trwa ponad godzinę. Prócz popiołów wydziela się woda i dwutlenek węgla.
  Zbrodnia nazistowska (w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu) – czyn popełniony przez funkcjonariuszy publicznych III Rzeszy Niemieckiej (1933-1945), albo przez nich inspirowany lub tolerowany, będący zbrodnią przeciwko ludzkości, a w szczególności zbrodnią ludobójstwa (w rozumieniu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, przyjętej w dniu 9 grudnia 1948 r.), a także innym poważnym prześladowaniem z powodu przynależności osób prześladowanych do określonej grupy narodowościowej, politycznej, społecznej, rasowej lub religijnej. Czyn ten, stanowiący według prawa międzynarodowego zbrodnię przeciwko pokojowi, zbrodnię przeciwko ludzkości lub zbrodnię wojenną, nie ulega przedawnieniu.
  Konzentrationslager Buchenwald, Konzentrationslager Buchenwald/Post Weimar (KL Buchenwald, KZ Buchenwald), z początku nazywany Konzentrationslager Ettersberg – niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 roku do końca wojny.
  Dachau – miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Dachau. Leży ok. 20 km w kierunku północno zachodnim od Monachium. Przez zamieszkane przez 43 255 mieszkańców (31 grudnia 2011) miasto przepływa rzeka Amper. W Dachau rozwinął się przemysł elektrotechniczny, precyzyjny, włókienniczy i środków transportu.
  Proces załogi Buchenwaldu (US vs. Josias Prince zu Waldeck i inni) odbył się w dniach 11 kwietnia - 14 sierpnia 1947 przed Amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau, a na ławie oskarżonych zasiadło 31 zbrodniarzy, byłych członków załogi hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Czołowymi oskarżonymi byli: Hermann Pister (ostatni komendant obozu), książę Josias zu Waldeck und Pyrmont (SS-Obergruppenführer oraz regionalny Wyższy Dowódca SS i Policji, współodpowiedzialny za funkcjonowanie obozu), lekarz SS Hans Eisele (przeprowadzał on zbrodnicze eksperymenty medyczne na więźniach i został już uprzednio skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione w obozie koncentracyjnym Dachau), Max Schobert (organizator pracy przymusowej i jeden z największych oprawców obozowych) oraz Ilse Koch (nazywana przez więźniów "suką z Buchenwaldu", żona byłego komendanta Buchenwaldu i Majdanka Karla Otto Kocha, słynąca z wręcz niewyobrażalnego okrucieństwa i sadyzmu). Hans Merbach odpowiadał za tzw. "pociąg śmierci", w którym zginęły setki więźniów podczas transportu do Dachau.
  Landsberg am Lech – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Landsberg am Lech. Leży nad rzeką Lech, przy autostradzie A96, drodze B17 i liniach kolejowych Monachium – Memmingen i Bobingen - Weilheim in Oberbayern.
  Więzienie Landsberg – zakład karny położony w mieście Landsberg am Lech na południowym zachodzie Bawarii, około 65 km na zachód od Monachium i 35 km na południe od Augsburga.

  Reklama