• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hermann Anton Stilke

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Ermitaż, Państwowe Muzeum Ermitażu (Эрмитаж, z fr. ermitage – "pustelnia") – rosyjskie muzeum państwowe w Sankt Petersburgu. Mieści się w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Nazwa muzeum pochodzi od jednego z pałaców zimowych Piotra I.
  Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.

  Hermann Anton Stilke (ur. 29 stycznia 1803 w Berlinie, zm. 22 września 1860 tamże) – malarz niemiecki.

  Stilke sudia malarskie rozpoczął w Akademii Sztuki w Berlinie, a następnie w 1821 przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium do klasy Petera von Corneliusa. Później studiował w Akademii Sztuki w Düsseldorfie, gdzie nawiazał współpracę z innym niemieckim artystą specjalizującym się w malowaniu fresków Karlem Stürmerem. Razem ozdobili malowidłami, między innymi, arkady w monachijskim ogrodzie Hofgarten.

  Na mapach: 50°21′41″N 7°35′25″E/50,361389 7,590278 Koblencja (łac. Confluentes, niem. Koblenz; fr. Coblence) – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Mayen-Koblenz, port rzeczny u ujścia Mozeli do Renu. Według danych statystycznych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 106 445 mieszkańcówAkwarela − nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Technika ta polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt końcowy bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru.

  W 1827 Stilke wyruszył w podróż do północnych Włoch, a następnie do Rzymu w celu doskonalenia umiejętnosci malarskich. Do Düsseldorfu powrócił w 1833, a od 1842 do 1846 na polecenie Fryderyka Wilhelma IV Pruskiego pracował w Koblencji, w małej sali rycerskiej położonego nad brzegiem Renu zamku Stolzenfels, na której ścianach pozostawił monumentalne malowidła przedstawiające sześć cnót rycerskich.

  Fryderyk Wilhelm IV (ur. 15 października 1795 w Berlinie, zm. 2 stycznia 1861 w Poczdamie) – król Prus od 1840 z dynastii Hohenzollernów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1850 Stilke wrócił do Berlina gdzie zmarł dziesięć lat później w wieku 57 lat.

  Twórczość Hermanna Stilke była inspirowana głównie tematami religijnymi i romantycznymi, np. Dziewica orleańska, Objawienie świętych Katarzyny i Michała Joannie d'Arc (1843), Święty Jerzy i Anioł, Ostatnie Boże Narodzenie w Syrii (1841), itp.

  Żoną artysty była Hermine Stilke, z domu Peipers (1808-1869), również utalentowana malarka specjalizująca się w akwareli.

  Fresk (z wł. fresco - świeży) – technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna. Inne nazwy to al fresco i buon fresco.Arkada (łac. arcus - łuk) – element architektoniczny składający się z dwóch podpór (kolumn, słupów lub filarów), które zostały połączone u góry łukiem.

  Wybrane dzieła[]

 • Joanna d'Arc w bitwie (Ermitaż)

 • Objawienie św. Katarzyny i św. Michała Joannie d'Arc (Ermitaż)

 • Śmierć dziewicy Joanny d'Arc (Ermitaż)

 • Bibliografia[]

 • Hermann Arthur Lier. Stilke, Hermann. „Allgemeine Deutsche Biographie”. 36. s. 239-240. 
 • Praca zbiorowa: Meyers Konversationslexikon. Wyd. czwarte. Lipsk i Wiedeń: Verlag des Bibliographischen Instituts, 1885-1892.
 • Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Akademie der Künste (pol. Akademia Sztuki w Berlinie) – organizacja wspierająca rozwój sztuk pięknych z siedzibą w Berlinie w Niemczech. Prezydentem Akademii jest Klaus Staeck.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.