• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herman Van Springel

  Przeczytaj także...
  41. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1968 odbyły się we włoskiej miejscowości Imola (wyścig zawodowców mężczyzn i kobiet) oraz w urugwajskim mieście Montevideo (amatorzy indywidualnie i drużynowo), w dniach 31 sierpnia - 1 września 1968 roku.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Herman Van Springel (ur. 14 sierpnia 1943 w Ranst) – belgijski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  Vittorio Adorni (ur. 14 listopada 1937 w San Lazzaro di Parma) - włoski kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz zwycięzca Giro d’Italia.Züri Metzgete (do 2003 Meisterschaft von Zürich – Mistrzostwa Zurychu) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich. Inauguracja miała miejsce w 1914 roku, a pierwszym zwycięzcą został Szwajcar Henri Rheinwald. W 1989 roku Mistrzostwa Zurychu weszły w skład nowo powołanego cyklu indywidualnego Pucharu Świata. W 2005 roku wyścig wchodził w skład po raz pierwszy organizowanego cyklu ProTour. 1 grudnia 2005 roku Unia Kolarska skreśliła klasyk w Zurychu z kalendarza ProTour.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Herman Van Springel osiągnął w 1968 roku, kiedy zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Imoli. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Włoch Vittorio Adorni, a trzecie miejsce zajął kolejny Włoch, Michele Dancelli. W tej samej konkurencji był też szósty podczas mistrzostw świata w Montrealu w 1974 roku. Ponadto wygrał między innymi Flèche Hesbignonne, Grote Prijs Jef Scherens i Gandawa-Wevelgem w 1966 roku, Giro di Lombardia i Omloop Het Nieuwsblad w 1968 roku, wyścig Paryż-Tours w 1969 roku, Chrono des Nations w latach 1969 i 1970, Mistrzostwa Zurychu w 1971 roku, Brabantse Pijl w latach 1970 i 1974 oraz wyścig Bordeaux-Paryż w latach 1970, 1974, 1975, 1977, 1978, 1980 i 1981. Wielokrotnie startował w Tour de France, wygrywając łącznie seidem etapów oraz klasyfikację punktową w 1973 roku. W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik osiągnął w 1968 roku, kiedy zajął drugie miejsce, przegrywając tylko z Holendrem Janem Janssenem. Był też szósty w latach 1966 i 1973. W 1970 roku był również trzeci w Vuelta a Espana, a rok później zajął drugie miejsce w Giro d'Italia, w którym wyprzedził go tylko Szwed Gösta Pettersson. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1981 roku zakończył karierę.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  47. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1974 odbyły się w kanadyjskim Montrealu, w dniach 21 - 25 sierpnia 1974 roku.
  Strzała Brabancka (Brabantse Pijl) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim w belgijskiej Brabancji, na południowym zachodzie od Brukseli, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i był zaliczany do kategorii 1.1. Od 2011 roku ma kategorię 1.HC. Od roku 2004 start wyścigu ma miejsce w Zaventem, przedtem było to w Sint-Genesius-Rode. Meta znajduje się na wzgórzu Alsemberg.
  Bordeaux–Paryż - jeden z najdłuższych wyścigów klasycznych w historii kolarstwa. Podczas swojej ostatniej odsłony w roku 1988 długość trasy wynosiła 600 km. Dłuższym wyścigiem jednodniowym był tylko Paryż–Brest–Paryż z ponad 1200 km długości.
  Wyścig Paryż-Tours (Paris-Tours) - jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w październiku. Inauguracja miała miejsce w 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Francuz Eugène Prévost. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.
  Chrono des Nations - jednodniowy wyścig kolarski zaliczany do cyklu UCI Europe Tour. Odbywa się corocznie w październiku, od 2006 roku i jest to etap jazdy indywidualnej na czas.
  Gösta Artur Roland Pettersson (ur. 23 listopada 1940 w Alingsås) – szwedzki kolarz szosowy i torowy, trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista szosowych oraz brązowy medalista torowych mistrzostw świata.
  Johannes Adrianus "Jan" Janssen (ur. 19 maja 1940 w Nootdorp) – holenderski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.