• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herkules Poirot  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Morderstwo na polu golfowym (ang. Murder on the Links) jest trzecią powieścią detektywistyczną Agaty Christie, napisaną w roku 1923. Występuje w niej najbardziej znany bohater autorki – Herkules Poirot.Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.

  Herkules Poirot, fr. Hercule Poirot [ɛʀ'kyl pwa'ʀo] – fikcyjna postać detektywa stworzona przez Agathę Christie. Pojawia się w ponad 30 jej książkach.

  Poirot urodził się w Belgii, gdzie pracował jako oficer policji. Konkretna data urodzin nie jest znana. Po I wojnie światowej przeprowadził się do Anglii i rozpoczął drugą karierę, tym razem prywatnego detektywa. Charakterystyczne dla niego rysy postaci to mały wzrost, jajowata głowa, starannie pielęgnowane wąsy, ubiór dandysa, obsesja na punkcie porządku i symetrii, a także pogarda wobec klasycznych metod detektywistycznych. Poirot stawia raczej na psychologię zbrodni. Raz nawet założył się ze swoim przyjacielem Inspektorem Jappem, że może rozwiązać zagadkę nie ruszając się z krzesła, a używając jedynie swoich „małych szarych komórek”. Podobnie jak wielu innych detektywów ze „złotego wieku” powieści kryminalnych jest stanu wolnego (jak np. panna Marple czy Sherlock Holmes).

  Dandyzm – wyszukana, często przesadna, elegancja w sposobie bycia i zachowaniu. Charakteryzuje się szczegółową dbałością o strój i nienaganne maniery, kurtuazją, nonszalancją i ekstrawagancją.David Suchet [ˈsuːʃeɪ] (ur. 2 maja (niektóre źródła podają 2 lipca) 1946 w Londynie) – brytyjski aktor i producent filmowy. Zasłynął z roli Herkulesa Poirota w cyklu kryminałów. Suchet w filmach o Poirot zagrał 70 razy.

  W jednej z powieści okazuje się, że Herkules Poirot jest jedną z najbardziej wpływowych osób w Anglii (zna rodzinę panującą, premiera i arystokratów). Wiadomo również, że jest bardzo bogaty.

  Śmierć bohatera opisana została w ostatniej książce z serii, Kurtyna, która choć napisana znacznie wcześniej, wydana została dopiero po śmierci autorki. W gazecie New York Times w dniu 6 sierpnia 1975 ukazał się symboliczny nekrolog popularnego detektywa.

  Tommy i Tuppence Beresford, właściwie Thomas Beresford i Prudence Cowley-Beresford (ur. około 1900 roku) - para detektywów-amatorów, bohaterowie kryminałów Agathy Christie.Pułkownik Race - postać stworzona przez Agathę Christie. Jego imię nie pada w powieściach ani razu. Przystojny i małomówny brunet. Przebywający na rubieżach Imperium Brytyjskiego, tam gdzie "zanosiło się na kłopoty". Wierny przyjaciel Herculesa Poirot. Po raz pierwszy spotykamy go w kryminale Mężczyzna w brązowym garniturze.

  Spis treści

 • 1 Ważniejsze powieści
 • 2 Postacie towarzyszące
 • 3 Powieści z Herkulesem Poirotem
 • 4 Opowiadania z Herkulesem Poirotem
 • 5 Filmy z Herkulesem Poirotem
 • 5.1 Filmy z Peterem Ustinovem
 • 5.2 Serial Poirot z Davidem Suchetem
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia
 • Rendez-vous ze śmiercią (ang. Appointment with Death) – powieść napisana przez Agatę Christie, wydana w roku 1938.A.B.C. (tytuł oryginalny The ABC Murders) – powieść detektywistyczna brytyjskiej pisarki Agathy Christie wydana w 1936 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zerwane zaręczyny (ang. Sad Cypress), powieść kryminalna Agathy Christie, wydana po raz pierwszy w 1940 roku. Powieść przeniesiono na ekran w serii Poirot z Davidem Suchetem w roli głównej.
  Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.
  Tony Randall; właściwie Arthur Leonard Rosenberg (ur. 26 lutego 1920 w Tulsie w stanie Oklahoma - zm. 17 maja 2004 w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany głównie z ról komediowych. Był 5 razy nominowany do nagrody Złotego Globu.
  Kurtyna (tytuł oryginalny Curtain), ostatnia powieść Agathy Christie z udziałem Herkulesa Poirot, wydana w 1975 roku.
  Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.
  Detektywi w służbie miłości (ang. Problem at Pollensa Bay and Other Stories) – zbiór ośmiu opowiadań autorstwa Agathy Christie wydanych w 1991 roku po śmierci autorki.
  Po pogrzebie (ang. After the Funeral lub Funerals are Fatal), powieść kryminalna Agathy Christie, po raz pierwszy wydana w 1953 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.