• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herena

  Przeczytaj także...
  Just – imię męskie pochodzenia łacińskiego (łac. Iustus, Justus), oznaczające "słuszny, sprawiedliwy, właściwy". Istnieją liczni święci o tym imieniu.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Donat – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "darowany przez Boga/bogów" i tym samym mający podobne znaczenie jak Teodor. Hagiografia wymienia ponad 35 świętych o tym imieniu

  Herenaimię żeńskie pochodzące od przydomka jednego z ludów łacińskich, o etymologii nieznanej. Patronką tego imienia jest św. Herena, wspominana razem ze śwśw. Donatem i Justem.

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Herena imieniny obchodzi 25 lutego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.568 sek.