• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hereford

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Herefordshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią. Jest to jedno z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Worcestershire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.
  Mapa z Hereford – średniowieczna mapa świata (tzw. mappa mundi) stworzona około 1300 roku w schemacie O i T (orbis terrae - koło świata). Autorstwo przypisywane jest "Richardowi z Haldingham i Lafford".

  Hereford – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Herefordshire, położone w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Wye. W 2011 roku civil parish liczyła 53 516 mieszkańców.

  Hereford to typowe miasteczko rolnicze. Miasto to znajduje się około 26 km na wschód od granicy Walii i 37 km na zachód od miasta Worcester.

  W Hereford można zobaczyć katedrę zbudowaną w 1079 roku. Hereford jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Hereford. W katedrze znajduje się największa znana mapa średniowieczna, tzw. mapa z Hereford (mappa mundi), z ok. 1300 roku.

  Indywidualne mistrzostwa Europy na torze trawiastym – zawody żużlowe, rozgrywane od 1978 r., wyłaniające najlepszych zawodników w Europie w wyścigach na torze trawiastym.Dillenburg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Lahn-Dill. Liczy 23 520 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  W Hereford swoją kwaterę główną ma elitarna brytyjska jednostka specjalna Special Air Service.

  W 1978 Hereford odbyły się pierwsze żużlowe Mistrzostwa Europy na torze trawiastym.

 • Katedra w Hereford

 • Katedra i rzeka Wye

 • Współpraca[]

 • Niemcy Dillenburg, Niemcy
 • Francja Vierzon, Francja
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Katedra w Hereford (ang. Hereford Cathedral, pełna nazwa Cathedral Church of St Mary the Virgin and St Ethelbert the King, Kościół katedralny Najświętszej Maryi Panny i świętego Ethelbera Króla) – katedra diecezji Hereford Kościoła Anglii.Special Air Service (SAS) – elitarna jednostka specjalnego przeznaczenia British Army, stanowi trzon sił specjalnych współczesnych brytyjskich sił zbrojnych (United Kingdom Special Forces). Została założona w 1941 roku przez Davida Stirlinga, początkowo jej głównym zadaniem było przeprowadzanie ataków dywersyjnych za liniami wroga w trakcie działań w Afryce Północnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Worcester (IPA /ˈwʊstə/) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), o statusie city, ośrodek administracyjny hrabstwa Worcestershire. Liczy około 93,6 tysięcy mieszkańców i położone jest 48 km od Birmingham. W mieście wynaleziono oraz długi czas produkowano sos Worcestershire.
  Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.
  Mappa mundi, franc. mappemonde (w dosłownym tłumaczeniu płótno świata, jako że pierwsze mapy kreślone były na płótnie) – typ najwcześniejszych, średniowiecznych map, przedstawiającej cały znany ówcześnie świat.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Wye (wal. Afon Gwy) – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości 210 km, na granicy między Anglią i Walią. Piąta co do długości rzeka w Wielkiej Brytanii. Posiada źródła na wyżynie Plynlimon w Walii. W dolnym biegu meandruje. Uchodzi do Kanału Bristolskiego przez estuarium rzeki Severn. Wykorzystywana do rybołówstwa.
  Civil parish (w dosłownym tłumaczeniu "parafia cywilna") – jednostka samorządu terytorialnego najniższego szczebla występująca na dużej części (lecz nie całości) obszaru Anglii. Parafie bywają niekiedy przyrównywane do polskich gmin, jednak nie jest to precyzyjne, ponieważ posiadają znacznie mniejszy zakres kompetencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.172 sek.