• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herby - gmina

  Przeczytaj także...
  Niwy – przysiółek wsi Tanina, położony w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby.Kierzki (do 2009 Kieszki) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby. 1 stycznia 2009 wieś oficjalnie powróciła do tradycyjnej nazwy Kierzki umieszczonej np. na znakach drogowych.
  Herby Nowe – węzeł kolejowy i stacja przeładunkowa na magistrali węglowej, z połączeniem do linii Częstochowa – Lubliniec. Jedna z ważniejszych stacji strategicznych w kraju. Siedziba sekcji Herby Nowe wchodzącej w skład sekcji eksploatacji Lubliniec, gniazdo drużyn konduktorskich, całodobowa kasa biletowa (do 2004), stacjonarny bar "WARS". Stacja stanowi początek linii 181 (według D29) Herby Nowe – Oleśnica (przez Wieluń, Kępno i Syców).

  Herbygmina wiejska położona w północnej części powiatu lublinieckiego (województwo śląskie), zajmuje powierzchnię 50,47 km², zamieszkuje na jej terenie ok. 5100 mieszkańców.

  Herby posiadają status gminy od roku 1973. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim. W 1993 roku z południowej części gminy Herby powstała gmina Boronów.

  Gmina Herby położona jest na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej w obrębie regionów: Obniżenia Liswarty i Progu Herbskiego. Główną rzeką gminy jest Liswarta.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Próg Herbski (341.24) - czasem jako Garb Herbski, mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce, stanowiący centralną część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Region ma kształt wąskiego, podłużnego pasma o orientacji północny zachód - południowy wschód. Graniczy on od zachodu z Obniżeniem Liswarty a od wschodu z Obniżeniem Krzepickim i Obniżeniem Górnej Warty; na północy styka się z Wysoczyzną Wieruszowską a na południu z Progiem Woźnickim. Region leży na pograniczu województw śląskiego i opolskiego. Region bierze swą nazwę od miejscowości Herby, która jednak wbrew nazewnictwa leży w Obniżeniu Liswarty.

  Według danych z 30 czerwca 2007 gminę zamieszkiwało 5069 osób.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Herby ma obszar 87,47 km², w tym:

 • użytki rolne: 23%
 • użytki leśne: 63%
 • Gmina stanowi 10,64% powierzchni powiatu.

  Obniżenie Liswarty (341.22) - czasem jako Obniżenie Liswarty-Prosny, mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce, stanowiący zachodnią część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Region ma kształt podłużnego pasma o orientacji północny zachód - południowy wschód. Graniczy on od zachodu z Progiem Woźnickim a od wschodu z Progiem Herbskim; na samej północy styka się z Wysoczyzną Wieruszowską. Region leży na pograniczu województw śląskiego i opolskiego i bierze swą nazwę od rzek odwadniających region: Liswarty (w części południowej) i Prosny (w części północnej).Braszczok – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby, w sołectwie Tanina.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Herby w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Herby.png

  Sołectwa[]

  W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Herby (siedziba gminy), Lisów, Olszyna, Kalina, Hadra, Chwostek, Tanina oraz Łebki. Do 1993 roku do gminy należała także miejscowość Boronów, obecnie posiadająca status niezależnej gminy.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Brasowe, Braszczok, Cztery Kopy, Drapacz, Głąby, Kierzki, Kolonia Lisów, Łęg, Mochała, Niwy, Oleksiki, Otrzęsie, Pietrzaki, Piłka, Pustkowie, Turza.

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.

  O gminie[]

  Do lat 90. XX w. na terenie gminy znajdowało się największe w Polsce składowisko złomu, obecnie na tym terenie znajduje się zakład przerobu złomu i recyklingu samochodów Scrapena.

  Na terenie gminy znajduje się węzeł kolejowy o znaczeniu strategicznym ze stacjami Herby Nowe i Herby Stare. Krzyżują się tu linie D61 Kielce-Lubliniec, D131 Chorzów Batory-Tczew (magistrala węglowa) i D181 Herby Nowe-Oleśnica.

  Gmina Herby na tle powiatu lublinieckiego

  Ważniejsze instytucje znajdujące się na terenie gminy[]

 • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
 • Dyrekcja Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą
 • Zakład Karny
 • Sąsiednie gminy[]

  Blachownia, Boronów, Ciasna, Kochanowice, Konopiska, Koszęcin, Przystajń, Wręczyca Wielka

  Lubliniec (śl. Lublynec, łac. Lobin, niem. Lublinitz, Loben. pol. hist. Lublin Śląski) – miasto w województwie śląskim, siedziba powiatu lublinieckiego. Położone nad rzekami Lublinicą oraz Małą Panwią, historycznie na Górnym Śląsku. Główny ośrodek gospodarczy, turystyczny, kulturalny, edukacyjny i przemysłowy ziemi lublinieckiej oraz drugi co do wielkości (po Częstochowie) w północnej części województwa śląskiego. Jedno z najstarszych miast Śląska, główne miasto Równiny Opolskiej.Drapacz – przysiółek wsi Chwostek w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby.

  Zobacz też[]

 • Zakład Karny Herby
 • Przypisy

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gmina Przystajń – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat lubliniecki – powiat w Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lubliniec.
  Magistrala węglowa (potocznie zwana Węglówką) – trasa kolejowa łącząca bezpośrednio zagłębie węglowe Górnego Śląska z Gdynią.
  Hadra (niem. Hadra) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby, nad Liswartą.
  Głąby (niem. Glomben) – osada w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby.
  Chwostek – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Herby ma charakter ulicówki.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Ciasna (dawn. gmina Ciasno) - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.