• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herbert Baddeley

  Przeczytaj także...
  Hugh Lawrence Doherty (ur. 8 października 1875 w Londynie, zm. 21 sierpnia 1919 w Broadstairs) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu i US Open w grze pojedynczej i podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz olimpijski.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Harold S. Barlow (ur. 5 kwietnia 1860 w Hammersmith, zm. 16 lipca 1917 w Kennington) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu w grze podwójnej.

  Herbert Baddeley (ur. 11 stycznia 1872 w Bromley, zm. 20 lipca 1931 w Cannes) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu w grze podwójnej.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Syn londyńskiego adwokata, praworęczny, zapisał się w kronikach Wimbledonu przede wszystkim jako deblista w parze z bratem-bliźniakiem Wilfredem Baddeleyem. Bracia Baddeleyowie dominowali w turnieju w latach 90., przejmując rolę czołowych deblistów od innych bliźniaków Williama i Ernesta Renshawów. Zdobyli łącznie cztery tytuły wimbledońskie, nieprzerwanie uczestnicząc w meczach o tytuł w latach 1894–1897.

  Reginald Frank Doherty, Reggie Doherty (ur. 14 października 1872 w Londynie, zm. 29 grudnia 1910 w Kensington) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu w grze pojedynczej i podwójnej, zwycięzca US Open w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz olimpijski.Bud Collins, właśc. Arthur Worth Collins (ur. 17 czerwca 1929 w Lima, Ohio), amerykański dziennikarz sportowy, znawca tenisa.

  W 1891 Baddeleyowie wygrali po raz pierwszy, pokonując w finale broniących tytułu Franka Stokera i Joshuę Pima. Rok później stracili tytuł na rzecz Harolda Barlowa i Ernesta Lewisa. W latach 1894–1896 Baddeleyowie pozostawali na Wimbledonie niepokonani, w kolejnych finałach wygrywając z Haroldem Barlowem i Charlesem Martinem (1894), Ernestem Lewisem i Wilberforcem Eavesem (1895) oraz Reginaldem Dohertym i Haroldem Nisbetem (1896). W 1897 Baddeleyowie nie sprostali Reginaldowi i Lawrencowi Dohertym.

  Wilberforce Vaughan Eaves (ur. 10 grudnia 1867 w Melbourne, zm. 2 lutego 1920 w Londynie) – brytyjski tenisista, finalista Wimbledonu i mistrzostw USA, medalista olimpijski.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Poza Wimbledonem Baddeleyowie wygrali dwukrotnie mistrzostwa Irlandii (1896, 1897). Herbert Baddeley występował również w grze pojedynczej, ale nie odnosił takich sukcesów jak brat, trzykrotny triumfator Wimbledonu. Do jego największych osiągnięć można zaliczyć trzy wimbledońskie półfinały (1894, 1895, 1896).

  James Ernest Renshaw (ur. 3 stycznia 1861 w Royal Leamington Spa, zm. 2 września 1899 w Waltham St Lawrence) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu w grze pojedynczej i grze podwójnej.Wilfred Baddeley (ur. 11 stycznia 1872 w Bromley, zm. 30 stycznia 1929 w Mentonie) – brytyjski tenisista, trzykrotny zwycięzca Wimbledonu w grze pojedynczej i w grze podwójnej.

  Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (4–2)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bud Collins, Tennis Encyclopedia, Visible Ink Press, Detroit 1997
 • Martin Hedges, The Concise Dictionary of Tennis, Mayflower Books Inc, Nowy Jork 1978
 • Warto wiedzieć że... beta

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu.
  Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.
  William Charles Renshaw (ur. 3 stycznia 1861 w Royal Leamington Spa, zm. 12 sierpnia 1904 w Swanage) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu w grze pojedynczej i grze podwójnej.
  London Borough of Bromley – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-wschodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Bromley (ang. Bromley Council). Jest to największa londyńska gmina, na terenie której znajduje się także najwyższy punkt w Londynie - Westerham Heights w paśmie wzgórz North Downs.
  Frank Stoker, właśc. Francis Owen Stoker (ur. 29 maja 1867 w Dublinie; zm. 8 stycznia 1939 tamże) – irlandzki tenisista, zwycięzca Wimbledonu 1890 i Wimbledonu 1893 w grze podwójnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.684 sek.