• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herb gminy Dłutów

  Przeczytaj także...
  Aaron – herb kapituły krakowskiej i wileńskiej. Został przyniesiony do Polski przez francuskiego zakonnika Aarona około 1045 roku. Herb wyobraża trzy złote korony szlacheckie w polu błękitnym.Ziemia kaliska (łac. Terra Calisiensis) – jednostka terytorialna średniowiecznego państwa polskiego, w dorzeczu górnej i środkowej Warty. W czasach nowożytnych wschodnia część Wielkopolski właściwej, współcześnie synonim Kaliskiego.
  Gmina Dłutów – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Herb gminy Dłutów

  Herb gminy Dłutów przedstawia w polu czerwonym trzy korony złote jedna nad dwiema w głowicy błękitnej. Pod nią z prawej dwie kopie w krzyż skośny, złote, na nich takaż trzecia na opak, w słup. Z lewej wąż srebrny, w złotej koronie, ze skręconym ogonem, trzymający w pysku zielone jabłko na takiejż gałązce z dwoma listkami. U podstawy dwa liście dębu w klin zielone, stykające się szypułkami.

  Jelita (Hastae, Jelito, Koźlarogi, Koźle Rogi, Tres Hastae) – polski herb szlachecki, związany z zawołaniami Jelita i Nagody. Występował głównie w ziemi brzeskiej, krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, poznańskiej i na Mazowszu.Dłutów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Dłutów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Dłutów.

  Trzy złote korony na niebieskim polu pochodzą z herbu Aaron Kapituły Krakowskiej, która założyła wiele osad i folwarków w okolicy. Tereny gminy wchodziły w skład dóbr Kapituły. Trzy skrzyżowane kopie to godło herbu Jelita, którym pieczętowali się między innymi Kamoccy - budowniczowie dworu w Dłutowie. Wąż to godło herbu Wąż, występującego m.in. w ziemi kaliskiej. Liście dębu odnoszą się do przydomka gminy "Zielona Gmina".

  Herb powiatu pabianickiego. Herb ten ma kształt tarczy gotyckiej. W herbie tym wykorzystano elementy godeł historycznych ziem sieradzkich i łęczyckich oraz pieczęci i herbu Władysława Łokietka. Zgodnie z zasadami heraldyki polskiej książęcej i ziemskiej hybryda kujawska składa się z białego półorła po lewej i czerwonego półlwa po prawej. Nad hybrydą znajdują się trzy korony żółte ułożone poziomo. Wszystkie elementy herbu znajdują się na niebieskim tle. Herb i flaga powiatu uchwalona została Uchwałą Rady Powiatu Pabianickiego z dnia 28 maja 2009 r. Nr XL/304/09.Wąż (Anguis, Serpens, Wężyk) - polski herb szlachecki, noszący zawołanie Wężyk i Zachorz, według Znamierowskiego pochodzenia włoskiego. Występował głównie w ziemi kaliskiej i sandomierskiej.

  Umieszczenie głowicy błękitnej w polu czerwonym jest niezgodne z zasadą alternacji heraldycznej, która zabrania kładzenia barwy na barwę (wyjątek dla czarnej). Podobnie zielone liście dębu i jabłko nie mogą znajdować się na czerwonym polu.

  Zobacz też[]

 • blazonowanie
 • gmina Dłutów
 • herb gminy Pabianice
 • herb Pabianic
 • herb powiatu pabianickiego
 • Linki zewnętrzne[]

 • Statut gminy Dłutów
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama