• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herb Rumi

  Przeczytaj także...
  Młyn wodny - budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Bardzo rzadko budowane były młyny pływające.Symbol (z gr. σύμβολον) – semantyczny środek stylistyczny, który ma jedno znaczenie dosłowne i nieskończoną liczbę znaczeń ukrytych. Odpowiednik pojęcia postrzegany zmysłowo. Najbardziej ogólnie jest to zastąpienie jednego pojęcia innym, krótszym, bardziej wyrazistym lub najlepiej oddającym jego naturę, albo mniej abstrakcyjnym. Jest to znak odnoszący się do innego systemu znaczeń, niż do tego, do którego bezpośrednio się odnosi. Przykładowo symbol lwa oznacza nie tylko dany gatunek zwierzęcia, lecz często także siłę lub władzę. Symbole są pewnymi znakami umownymi, które w różnych kulturach mogą mieć różne znaczenia - to odróżnia symbol od jednoznacznej alegorii. Znaczenia szczególne to między innymi:
  Flaga Rumi – przedstawia herb Rumi na błękitnym tle nawiązujący do jednego z głównych kolorów wzornictwa kaszubskiego oraz białą wstęgę symbolizującą rzekę - Zagórską Strugę. Flaga wykonana jest w proporcji 3:5.
  Herb Rumi

  Herb Rumi – przedstawia odwróconą kotwicę, znak używany przez Świętopełka II Wielkiego, księcia Pomorza Gdańskiego używany do dziś jako znak Ruchu Kaszubskiego. Młyńskie koło symbolizuje wiele urządzeń rolniczych (np.: młyn) stosowanych na terenach kaszubskich. Srebrny pas przebiegający przez środek nawiązuje do rzeki przepływającej przez Rumię (Zagórska Struga).

  Herb Lubonia – herb miejski, którym obecnie posługuje się Luboń obowiązuje od czerwca 2000 roku i jest podzielony na dwie części. W prawym (kolejność heraldyczna, tj. odwrócona), czerwonym polu tarczy widnieje połowa orła Przemysła II, zaczerpnięta z herbu województwa, z głową zwróconą w prawo. W lewym polu znajdują się trzy kamienie szlachetne na zielonym tle.Rumia (kaszb. Rëmiô, niem. Rahmel) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim nad Zagórską Strugą. Z miastami Wejherowem i Redą tworzy zespół trzech miast zwany Małym Trójmiastem Kaszubskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

  Rada Miejska dnia 24 lutego 1994 roku powołała specjalną komisję do spraw zmiany dotychczasowego wizerunku herbu miasta Rumi. W skład Komisji powołani zostali:

 • prof. dr hab. Wacław Odyniec,
 • prof. dr hab. Błażej Śliwiński
 • dr hab. Jacek Banach z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego,
 • Aleksander Kuźmin z Polskiego Towarzystwa Genealogiczno-Heraldycznego, redaktor „Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych"
 • Ludwik Bach przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.
 • Jednocześnie ogłoszono ponowny konkurs na herb Rumi. Za projekt spełniający wszelkie oczekiwania uznano propozycję, autorstwa mieszkańca Rumi, Ryszarda Hinca. 14 kwietnia 1994 Rada Miasta zatwierdziła projekt nowego herbu.

  Pomorze Gdańskie, Pomorze Nadwiślańskie, Pomorze Wschodnie, Pomerelia (kasz. Pòrénkòwô Pòmòrskô, niem. Pommerellen) – historyczna dzielnica Polski nad dolną Wisłą nad Morzem Bałtyckim w przybliżeniu obejmująca swym obszarem szeroki pas na zachód od dolnej Wisły, tj. wschodnią część województwa pomorskiego oraz północno-zachodnią część województwa kujawsko-pomorskiego. Historycznie Pomorze Gdańskie obejmowało także od zachodu Ziemię Sławieńską, która sąsiadowała z Pomorzem Zachodnim, zaś od Wschodu Pomorze Gdańskie sąsiadowało z Pomezanią i Prusami.Koło wodne, gatro - koło mające na obwodzie łopatki lub przegrody, poruszane siłą naporu wody, poprzednik turbiny wodnej. Najczęściej wykorzystywane do napędu młynów wodnych i narzędzi wykorzystywanych np. w tartakach lub kuźniach.

  Zobacz też[]

 • Flaga Rumi
 • Herb Lubonia (gdzie także obradowała komisja) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Świętopełk II Wielki (ur. przed 1195, zm. 11 stycznia 1266) – książę Pomorza Gdańskiego z dynastii Sobiesławiców, najstarszy syn Mściwoja I i księżniczki wielkopolskiej Zwinisławy, (zm. 4 września 1240, jej pochodzenie nie jest wyjaśnione, wskazuje się na 3 możliwości: mogła być córką lub siostrą księcia świeckiego Grzymisława, pochodzić z rodu namiestników sławieńskich lub z możnego rodu z okolic Gdańska).
  Zagórska Struga (kaszb. Zôgòrskô Strëga) – rzeka, wypływająca z jeziora Marchowo Zachodnie, położonego na wys. 153 m n.p.m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.