• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herb Połczyna-Zdroju

  Przeczytaj także...
  Krzew – roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew u krzewów brak osi głównej – pnia.Połczyn-Zdrój (niem. Bad Polzin) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, uzdrowisko lecznicze na Pomorzu Zachodnim, położone nad rzeką Wogrą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Połczyn-Zdrój, dekanatu, nadleśnictwa. Ośrodek turystyczny na Pojezierzu Drawskim, gdzie leczy się schorzenia reumatyczne, neurologiczne i niepłodność, ośrodek wytwórni wód mineralnych.
  Winorośl (Vitis L.) – rodzaj pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych, obejmujący około 60 gatunków. Występują one w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, nieliczne rosną także w strefie subtropikalnej. Największe zróżnicowanie gatunkowe jest na obszarze Chin (30 endemitów) oraz we wschodniej części Ameryki Północnej.
  Herb wielki Połczyna

  Herb Połczyna-Zdroju stanowi tarcza herbowa dzielona w słup. Po prawej stronie (heraldycznie) w srebrnym polu przebiega czerwony pas. Jest to nawiązanie do herbu rodowego wieloletnich właścicieli Połczyna-Zdroju – rodziny Manteuffel. Po lewej stronie, w srebrnym polu na trzech zielonych wzgórzach (nawiązanie do trzech wzgórz znajdujących się w południowo-wschodniej części Parku Zdrojowego, zwanych czasem przez mieszkańców "trzema garbami") znajdują się trzy zielone krzewy winorośli, wsparte na trzech tyczkach koloru złotego.

  Bibliografia[]

 • Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju: Herb i flaga. [dostęp 2014-05-06]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.