• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herb Nowego Miasta Lubawskiego

  Przeczytaj także...
  Róża (Rosa L.) – rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Znanych jest 150–200 gatunków występujących na półkuli północnej, czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż.Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Tynktura – barwy używane w heraldyce. W heraldyce od XII wieku stosowano cztery kolory: niebieski, czerwień, zieleń, czerń - oraz dwa metale: złoto i srebro. Jako tynktury traktowano również futra: gronostaje i popielice (lub wiewiórki).
  Herb Nowego Miasta Lubawskiego do 2012 r.

  Herb Nowego Miasta Lubawskiego

  Opis herbu[ | edytuj kod]

  Herb przedstawia na tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym, czerwonym - złotego lwa kroczącego w lewo, w polu dolnym, złotym - pięciopłatkową różę o czerwonych płatkach, w środku o złotym sercu w pojedynczym kręgu, w koronie róży pięć zielonych listków.

  Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg, był to lew o imieniu Simba, żył on do 1970 roku w Colchester Zoo. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie mają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami. Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.Nowe Miasto Lubawskie (niem. Neumark in Westpreussen) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim. Położone jest między Garbem Lubawskim a Pojezierzem Iławskim, nad rzeką Drwęcą. Według danych GUS na dzień 30.06.2013 miasto miało 11 230 mieszkańców.

  Wersja obecna od 2012 r.[ | edytuj kod]

  Herb w obecnym kształcie został ustanowiony przez Radę Miejską 24 kwietnia 2012 r.

  Wersja wcześniejsza (do 2012 r.)[ | edytuj kod]

  Do 2012 r. herb Nowego Miasta Lubawskiego przedstawiał na niebieskiej tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym - złotego lwa kroczącego w lewo, w polu dolnym - pięciopłatkową różę o białych/srebrnych płatkach, w środku o czerwonym sercu w pojedynczym kręgu, w koronie róży pięć zielonych listków.

  | edytuj kod]

  Biała (srebrna) i pięciopłatkowa róża jest też częścią herbu Poraj, herbu rodziny Adama Mickiewicza.

  Pięciolistkowa róża[ | edytuj kod]

  Pięciopłatkowa róża (w różnych kolorach) to główny symbol czesko-morawskiego rodu Panów Róży.

  Panowie Róży, jeden z najstarszych rodów czesko-morawskich


  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Tynktura
 • Poraj (herb szlachecki)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XIX/142/2012 Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie statutu miasta Nowe Miasto Lubawskie (Dz. Urz. Woj. Warmińsko-Mazurskiego z 2012 r. Nr BRAK, poz. 1803)
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.