• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herb Mołdawii

  Przeczytaj także...
  Zjednoczone Księstwa (24 stycznia 1859 – 11 grudnia 1861: Mołdawii i Wołoszczyzny; 11 grudnia 1861 – 1 lipca 1866: Rumunii) – unia personalna księstw Wołoszczyzny i Mołdawii. Istniała w latach 1859–1866.Flaga Mołdawii jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy, od lewej są to kolejno: niebieski, żółty i czerwony. Pośrodku żółtego pasa znajduje się herb Mołdawii, umieszczony tutaj dla odróżnienia od flagi rumuńskiej, która zawiera te same kolory (herb jest jednak tylko po jednej stronie flagi). Godło przedstawia orła z tarczą, na której wyobrażona jest głowa tura.
  Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii (lub wielu) przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†).
  Herb Mołdawii

  Herb Mołdawii przedstawia brązowego orła mającego na piersi tarczę herbową z mołdawskim turem. Orzeł według autora herbu ma wskazywać na romańskie pochodzenie Mołdawian. W dziobie orzeł trzyma krzyż, w heraldycznie prawostronnej łapie dzierży gałązkę, a w lewostronnej berło. Jest to oficjalny herb Mołdawii, który znajduje się także na mołdawskiej fladze.

  Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.Berło (gr. sképtron, łac. sceptrum – kij) – jeden z trzech najczęściej spotykanych symboli władzy królewskiej, obok korony i jabłka.

  Herb Hospodarstwa Mołdawskiego przedstawiał bawolą głowę z gwiazdą między rogami, po bokach której umieszczone są słońce i półksiężyc. Po raz pierwszy herb ten został użyty na monetach i pieczęci hospodara Piotra I Muszata w 1387 r. Herb ten stał się symbolem Hospodarstwa Mołdawskiego i był w użyciu do 1858 r. Wszedł też do herbu Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny (1859-1866), był też jednym ze składników wielopolowego herbu państwa rumuńskiego w latach 1866-1947. Obecnie funkcjonuje w herbach Republiki Mołdawii (od 1990 r.) i Rumunii (od 1992 r., jako symbol zachodnich ziem historycznej Mołdawii wchodzących od 1866 r. w skład Rumunii).

  Limba Noastra (Nasz język) – hymn państwowy Mołdawii. Został przyjęty w 1994 roku, zastępując wcześniejszą pieśń Przebudź się, Rumunie, która jest także hymnem Rumunii. Słowa nowego hymnu napisał Alexei Mateevici, a muzykę skomponował Alexandru Cristi.Mołdawianie (mołdawski / rumuński Moldoveni; w grażdance oficjalnie dziś używanej w Naddniestrzu Молдовень) – naród romański zamieszkujący głównie Republikę Mołdawii oraz Mołdawską Republikę Naddniestrza 2,7 mln (1989), częściowo Ukrainę i Rumunię; jest ich ogółem ok. 10 mln.

  Zobacz też[]

 • Mołdawia
 • flaga Mołdawii
 • hymn Mołdawii
 • Przypisy

  1. Interview with plastic artist Gheorghe Vrabie at the official website of the Republic of Moldova.
 • Herb Mołdawskiej Republiki Demokratycznej w latach 1917-1918

  Księstwo Bukowiny (niem. Herzogtum Bukowina) – istniejący w latach 1849-1918 kraj koronny Cesarstwa Austriackiego, obejmujący obszar Bukowiny.Języki romańskie – podrodzina języków indoeuropejskich, którymi posługuje się jako językami ojczystymi około 750 mln osób, zamieszkujących przede wszystkim południowo-zachodnią Europę, Amerykę Łacińską.
 • Herb Księstwa Bukowiny w latach 1849-1918

 • Herb Rumunii z 1992 r. uwzględniający herb Mołdawii jako symbol zachodnich ziem historycznej Mołdawii w składzie Rumunii

 • Herb współczesnego państwa mołdawskiego z 1990 r.
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mołdawska Republika Demokratyczna (rum. Republica Democratică Moldovenească) – niepodległe państwo mołdawskie istniejące w latach 1917–1918.
  Herb Rumunii w obecnej formie zatwierdzono w 1992 roku, jednak wzorowany jest na pierwotnej wersji herbu, pochodzącej z 1859 roku.
  Hospodarstwo Mołdawskie (rum. Principatul Moldovei) – państwo historyczne rozciągające się na terenie Wyżyny Mołdawskiej pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Dniestrem, istniejące od XIV do XIX w.
  Gubernia besarabska – gubernia na południowym zachodzie europejskiej części Imperium Rosyjskiego istniejąca w latach 1873-1917.

  Reklama