• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Herb Gostynina

  Przeczytaj także...
  Wieża – w architekturze konstrukcja o wymiarach poprzecznych znacznie mniejszych od wysokości, pracująca jako wspornik utwierdzony w fundamencie, obciążony działaniem wiatru w kierunku poziomym oraz obciążeniem grawitacyjnym. Wieże miały różne funkcje, szczególnie popularne były w architekturze średniowiecznej, przede wszystkim jako wieże obronne i kościelne – zarówno wolno stojące (kampanile, dzwonnice), jak i stanowiące część budynku kościoła. W średniowiecznym zamku występowała tzw. wieża ostatniej obrony (donżon).Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.
  Gostynin – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Herb Gostynina – jeden z symboli miasta Gostynin w postaci herbu. Wizerunek herbu pochodzi z XV wieku.

  Wygląd i symbolika[ | edytuj kod]

  Herb przedstawia na błękitnej tarczy herbowej srebrne blankowane mury miejskie posiadające otwartą bramę. Nad murami wznoszą się trzy srebrne, blankowane wieże.

  Symbolika herbu nawiązuje do zamku gostynińskiego.

  Zespół budynków mieszczących hotel i restaurację wzniesionych w miejscu nieistniejącego zamku, który był położony na wzgórzu nad Skrwą Lewą, przy obecnej ulicy Zamkowej.Blanki (krenelaż) – element architektoniczny w postaci zwieńczenia murów obronnych i baszt tzw. zębami, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń, co miało ułatwić obronę w czasie oblężenia - w prześwitach pomiędzy zębami byli rozlokowani łucznicy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statut Gminy Miasta Gostynina. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-10-25].
  2. Stefan K. Kuczyński: Hejnał i herb Gostynina. gostynin.pl. [dostęp 2020-10-25].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.692 sek.