• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Wolski

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Henryk Wolski (ur. 5 stycznia 1951 roku w Słupcy), polski żeglarz (skiper, instruktor żeglarstwa), podróżnik, z wykształcenia mgr inż. mechaniki (Politechnika Poznańska), założyciel firmy Henryk's Sailing prowadzącej rejsy i szkolenia żeglarskie, a specjalizującej się w tzw. "żeglowaniu z konceptem", od 1996 roku członek żeglarskiej komisji egzaminacyjnej w Berlinie. Od 2008 członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej

  Lofoty (norw. Lofoten) – archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się na długości 112 km od maleńkiej wysepki Røst na południu po wąską cieśninę Roftsundet, oddzielającą go od archipelagu Vesterålen. Od stałego lądu oddzielony cieśniną Vestfjorden.Polska Fundacja Morska jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy w Szczecinie.

  Jako pierwszy Polak i szósty żeglarz na świecie na jachcie żaglowym zamknął pętlę wokół bieguna północnego w rejsie etapowym.

  Ważniejsze rejsy i osiągnięcia żeglarskie:

 • Dwa przejścia Atlantyku
 • 1985-1987 - rejsy na Islandię
 • 1987 - rejs na Lofoty
 • 1988 - rejs na Spitsbergen
 • 1991 - Rejs u wschodnich wybrzeży Afryki
 • 1991-1993 - seria rejsów po Morzu Śródziemnym pod wspólnym tytułem: "Śladami Odyseusza"
 • 1992-1994 - udział (w charakterze I oficera) w ekspedycji ICESAIL z zamiarem opłynięcia bieguna północnego - publikacje w magazynie "Żagle" 6-10/95
 • 1994 - wyprawa Śladami Wikingów śródlądowymi drogami wodnymi z Rygi do Odessy - publikacja w "BOOTE" 9/94
 • 1995 - rejs Śladami Odyseusza, wersja dookoła Wielkiej Brytanii
 • 1999 - wyprawa "Śladami Średniowiecznych Kupców Słowiańskich" ze Spendowa (Berlin - Spandau) do Truso (pod Elblągiem) na łodzi słowiańskiej "Welet"
 • 2000 - ekspedycje "Shackleton 2000" na replice łodzi ratunkowej "James Caird" z Półwyspu Antarktycznego poprzez Wyspę Słoniową do Georgii Południowej
 • 2000 - rejs na jachcie "Dagmar Aaen" z Ziemi Ognistej na Azory
 • lato 2000 - rejsy na łodzi "Welet" słowiańskimi szlakami
 • 2002 - Przejście Północno-Wschodnie na s/y Dagmar Aaen
 • 2003 - Zamknięcie klamry wokół Bieguna Północnego - rejs z Norwegii na Islandię i Grenlandię
 • liczne rejsy po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym, Atlantyku
 • łączny staż morski - około 120 tysięcy mil morskich, czyli ponad 5 razy dookoła świata.
 • Linki zewnętrzne[]

 • strona Henryka Wolskiego
 • Przypisy

  Elephant Island (Wyspa Słoniowa; hiszp. Isla Elefante, ros. Остров Мордвинова = Ostrow Mordwinowa) – pokryta lodowcami, górzysta wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, w północnej części Oceanu Południowego.Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biegun północny – najbardziej wysunięty na północ punkt na Ziemi. Można go definiować na cztery różne sposoby, jednak tylko dwa z nich są powszechnie używane. Wszystkie definicje mają jedną cechę wspólną – każda umiejscawia biegun na Oceanie Arktycznym.
  Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej oraz lotnictwie. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.
  Słupca – miasto w województwie wielkopolskim, na Równinie Wrzesińskiej, siedziba gminy Słupca i powiatu słupeckiego.
  Podróż (z łaciny zwana peregrynacją, z francuskiego wojażem) – zmiana miejsca pobytu na odległe. Osoba podróżująca pieszo to wędrowiec, podróżujący środkiem komunikacji to podróżny lub wojażer. W odróżnieniu od nomadów - koczowników, członków grupy ludzi nieposiadającej stałego miejsca zamieszkania, przemieszczającej się z miejsca na miejsce, np. w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych, podróżnym był od zarania dziejów przedstawiciel cywilizacji osadniczej.
  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Spitsbergen – największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Powierzchnia ok. 39 tys. km², górzysta (do 1717 m n.p.m.), w dużej mierze pokryta lodowcami. Odkryta w 1596 roku przez Willema Barentsa. Populacja około 3 tys. mieszkańców, rozwinięte rybołówstwo, kiedyś wielorybnictwo. Największe miejscowości to Longyearbyen oraz Barentsburg. Na wyspie znajduje się stała polska stacja badawcza Hornsund.
  Skiper (ang. skipper) - gwarowe określenie kapitana żaglowej jednostki pływającej, stosowane najczęściej wobec dowódcy jachtu regatowego lub turystycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.