• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Wacław Podiebradowicz

  Przeczytaj także...
  Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (niem. Europa-Universität Viadrina in Frankfurt (Oder)) – uniwersytet znajdujący się we Frankfurcie nad Odrą, w kraju związkowym Brandenburgia, we wschodnich Niemczech. Nazwa Viadrina pochodzi z łaciny i oznacza nad Odrą. Kontakty z Polską są priorytetem uczelni, dlatego też w 1998 utworzono Collegium Polonicum w Słubicach jako jednostkę wspólną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.
  Księstwo ziębickie (łac. Ducatus Monsterbergensis, niem. Herzogtum Münsterberg) - dawne księstwo śląskie ze stolicą w Ziębicach, istniejące na obszarze obecnego Dolnego Śląska w latach 1321/22-1742. Obszar dawnego księstwa ziębickiego zbliżony był do obecnego powiatu ząbkowickiego.

  Henryk Wacław Podiebradowicz, czes. Jindřich Václav z Minstrberka, niem. Heinrich Wenzel (ur. 7 października 1592, prawdopodobnie w Oleśnicy, zm. 21 sierpnia 1639, prawdopodobnie w Bierutowie) – od 1608 r. rektor Uniwersytetu Viadrina, w latach 1617-1639 książę Bierutowa; książę Ziębic i hrabia Kłodzka; w latach 1629-1639 starosta generalny Śląska.

  Frankfurt nad Odrą (niem. Frankfurt (Oder), dawniej Frankfurt an der Oder) – miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na wysokości od 19 do 135 m n.p.m. i wraz z polskimi Słubicami (które do 1945 stanowiły jego wschodnią dzielnicę) tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Miasto jest siedzibą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.Oleśnica (staropol. Olesznica, niem. Oels) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy (dopływ Widawy). Pod względem geograficznym Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej na wysokości 150 m n.p.m., na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego.

  Henryk Wacław był synem Karola II Podiebradowicza i Elżbiety Magdaleny Brzeskiej. W 1608 r. studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą. Był krótko jego rektorem. W 1617 r. został wraz z bratem Fryderykiem Karolem, księciem oleśnickim, obejmując dzielnicę bierutowską. Henryk Wacław był dwukrotnie żonaty. Syn i córka zmarli przed nim, a syn pogrobowiec narodził się martwy.

  Kłodzko (tuż po wojnie Kładzko, łac. Glacium, Glacensis urbs, Glocium, niem. Glatz, dial. Glooz, czes. Kladsko) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, będące siedzibą powiatu kłodzkiego, wiejskiej gminy Kłodzko. Leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką.Karol II Podiebradowicz, czeski: Karel II minstenbersko-olesnicky, niem.: Karl II von Münsterberg-Öls lub Karl II von Podiebrad (ur. 15 kwietnia 1545 r. w Oleśnicy, zm. 28 stycznia 1617 r. tamże) – książę ziębicki i oleśnicki

  Przypisy

  1. Stefan Głogowski, Genealogia Podiebradów, Gliwice 1997, s. 134-135

  Bibliografia[]

 • Ludwig Petry und Josef Joachim Menzel (Hrsg.): Geschichte Schlesiens. Bd. 2, ISBN 3-7995-6342-3, s. 58, 61, 63, 201.
 • Hugo Weczerka: Handbuch der historischen Stätten Schlesien. Stuttgart 1977, ISBN 3-520-31601-3, s. 19, 347, Stammtafeln na s. 602–603.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Genealogie Podiebrad (de)
 • Geschichte der mährischen Stadt Sternberg (de)
 • Bierutów (niem. Bernstadt) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bierutów, położone nad rzeką Widawą. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.