• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Urbaś

  Przeczytaj także...
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Politechnika Szczecińska – nieistniejąca szkoła wyższa, funkcjonująca w latach 1 grudnia 1946 i 31 grudnia 2008 roku. Z jej struktur, w połączeniu z Akademią Rolniczą w Szczecinie powołano 1 stycznia 2009 roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
  Polskie Radio Szczecin – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet.
  Henryk Urbaś

  Henryk Urbaś (ur. 28 stycznia 1953 w Szczecinie) – polski dziennikarz radiowy, rzecznik prasowy PKOl, z wykształcenia ekonomista.

  Życiorys[]

  Tytuł zawodowy magistra ekonomii uzyskał na Politechnice Szczecińskiej. W 1972 rozpoczął pracę w Polskim Radiu Szczecin, gdzie prowadził audycje na żywo (m.in. Z boisk i stadionów). Etatowym dziennikarzem został w 1973, zajmując się sprawami turystyki, sportu i wojska w Radiu Szczecin. W 1979 rozpoczął pracę w redakcji sportowej Polskiego Radia w Warszawie, od 1983 jako sekretarz naczelnej redakcji sportowej telewizji. W 1985 został kierownikiem redakcji sportowej Programu I Polskiego Radia. Był wielokrotnym sprawozdawcą na wielkich imprezach sportowych, tj. Wyścig Pokoju, kolarskie mistrzostwa świata, finały Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1986 w Meksyku, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988 w Calgary, Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 w Seulu, Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992 w Barcelonie, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994 w Lillehammer, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998 w Nagano, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002 w Salt Lake City i inne. Prowadził Kronikę Sportową i Studio S-13. Współpracuje z „Głosem Szczecińskim” i Telewizją Polską. Został członkiem liczącego dziewięć osób kierownictwa grupy roboczej ds. sportu „Euroradia” w ramach Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej w Genewie.

  Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.Kultura narodowa – określa całość społecznego dorobku, czyli kultury danego narodu, stanowiący jeden z elementów świadomości narodowej. Kultura narodowa dysponuje zespołem dzieł artystycznych, wiedzy, norm i zasad, których znajomość uważa się za obowiązującą członków danej zbiorowości narodowej. Całość tego kanonu wpajana jest najmłodszym członkom społeczności w procesie akulturacji przez rodzinę, znaczących innych i instytucje oświatowe. Do najważniejszych części kultury narodowej należą: język,religia i obyczaje.

  27 września 2011, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także wyróżniany nagrodami resortowymi, srebrną i złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej. Otrzymał tytuł „Ambasadora Szczecina 2001”, a w 2011 Złoty Mikrofon (za traktowanie sportu jako części kultury narodowej oraz za pielęgnowanie tradycji Redakcji Sportowej Polskiego Radia).

  XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.Studio S-13 – audycja emitowana w Programie Pierwszym Polskiego Radia od 1970 roku. Program prowadzony jest przez znanego dziennikarza i komentatora sportowego Andrzeja Janisza. Z programem związany jest także Henryk Urbaś, który od 30 lat współpracuje ze Studiem.

  Przypisy

  1. Henryk Urbaś. dziennikarze.szczecin.pl. [dostęp 2012-09-23].
  2. Henryk Urbaś. wp.pl. [dostęp 2012-09-23].
  3. Laureaci tytułu „Ambasador Szczecina 2001”. szczecin.pl. [dostęp 2012-09-23].
  4. M.P. z 2011 r. Nr 111, poz. 1122
  5. Złote Mikrofony dla najlepszych radiowców. tvp.info, 2011-12-18. [dostęp 2012-09-23].
  Złoty Mikrofon – nagroda Polskiego Radia przyznawana od 1969 roku osobom, których działanie przyczynia się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego oraz za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego. W latach 1975-1987 trwała trzynastoletnia przerwa w rozdawaniu nagród.XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
  XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.
  XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej miejscowości Lillehammer w 1994 roku. Startowało 1737 zawodników (520 kobiet) z 67 krajów. Po raz pierwszy igrzyska zimowe odbyły się w nowym terminie, aby uzyskać przemienność igrzysk letnich i zimowych (co dwa lata). Igrzyska otworzył król Norwegii Harald V.
  XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).
  Wyścig Pokoju (czes. Závod Míru, niem. Friedensfahrt, fr. Course de la Paix) – największy amatorski wyścig kolarski po II wojnie w Europie Wschodniej, organizowany od 1948 do 2006 roku. W 2006 otrzymał kategorię 2.HC UCI.
  Ambasador Szczecina – honorowy tytuł przyznawany przez Prezydenta Miasta Szczecina osobom, które przyczyniły się do promocji miasta w kraju i za granicą, m.in. artystom, sportowcom, naukowcom, pisarzom; może być również nadawany – z analogicznym uzasadnieniem – grupom osób, instytucjom lub obiektom ruchomym, takim jak pojazdy, statki, żaglowce (m.in. Teatr Kana, żaglowiec „STS Dar Młodzieży”).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.