• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Stifelman

  Przeczytaj także...
  Dawny Żydowski Dom Akademicki w Warszawie – zabytkowy budynek przy ul. Józefa Sierakowskiego 7, pierwotnie pełniący funkcję bursy dla żydowskich studentów uczelni warszawskich.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Mikołaj Tołwiński (ur. w 1857, zm. 7 grudnia 1924 w Warszawie) – polski architekt działający głównie na terenie Odessy, a następnie Warszawy, profesor architektury.
  Grób Henryka Stifelmana na cmentarzu żydowskim w Warszawie

  Henryk Stifelman (ur. 15 października 1870 w Odessie, zm. 10 czerwca 1938 w Warszawie) – polski architekt i budowniczy żydowskiego pochodzenia, działacz instytucji charytatywnych.

  Okopowa – ulica w dzielnicy Wola w Warszawie. Ulica w całości jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 634 Warszawa-Tłuszcz-Wólka Kozłowska.Henryk Kroszczor (ur. 16 czerwca 1895, zm. 10 lipca 1979 w Warszawie) – polski historyk, publicysta i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczeń Mikołaja Tołwińskiego. W 1897 przeprowadził się do Warszawy, gdzie ze Stanisławem Weissem założył biuro budowlane, które funkcjonowało do śmierci Weissa w 1917. Od 1900 redagował w Przeglądzie Technicznym dział „Architektura”. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 8, rząd 35).

  Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

  Projektował budynki w stylu modernistycznym, praktycznie wszystkie w Warszawie. Część kamienic, które projektował uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej. Zaprojektował również kilka nagrobków na cmentarzu żydowskim w Warszawie. W 1911 razem z Januszem Korczakiem zaprojektował Dom Sierot na ul. Krochmalnej 92.

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Dom Sierot – warszawski sierociniec dla dzieci żydowskich, założony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, działający pomiędzy 1912 a 1942.

  Budynki sprzed 1917 roku były realizowane w spółce „Henryk Stifelman i Stanisław Weiss”.

 • 1913–1914: Kamienica Sukertów w Warszawie
 • 1913–1914: Dom Akademicki Politechniki Warszawskiej
 • 1911–1914: Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych przy Jagiellońskiej 28 w Warszawie
 • 1911–1912: Kamienica przy Bagateli 13 w Warszawie
 • 1911: Kamienica Salomona Peretza przy Lwowskiej 3 w Warszawie
 • 1910: Kamienica przy Marszałkowskiej 81 w Warszawie
 • 1909–1913: Kamienica przy Marszałkowskiej 21 w Warszawie
 • 1904–1905: Kamienica przy Marszałkowskiej 81 w Warszawie
 • 1904–1905: Kamienica przy Miodowej 3 w Warszawie
 • 1924–1926: Żydowski Dom Akademicki w Warszawie
 • ok. 1923: Instytut Patologiczny przy Szpitalu Starozakonnych w Warszawie
 • 1927–1933: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grób Henryka Stifelmana w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  2. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003. ISBN 83-916419-3-7.


  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Henryk Kroszczor: Cmentarz Żydowski w Warszawie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 23. ISBN 83-01-04304-0.
 • Stanisław Łoza, Architekci i budowniczowie w Polsce, Warszawa 1954
 • M. Wallis, Secesja. Wydanie II. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1974.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie – główna placówka naukowo-badawcza Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w dziedzinie chorób płuc w Polsce. Szpital znajduje się przy ul. Płockiej 26.
  Cmentarz żydowski w Warszawie – największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie. Cmentarz położony na Powązkach w dzielnicy Wola obok cmentarzy innych wyznań. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,3 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.
  Stanisław Bartłomiej Łoza, herbu Korab (ur. 29 lipca 1888 w Starej Wsi, zm. 5 kwietnia 1956 w Warszawie) – podpułkownik Wojska Polskiego, historyk sztuki, bibliograf.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona – znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 28 na warszawskiej Pradze.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.646 sek.