• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Schönker

  Przeczytaj także...
  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Henryk Schönker (pierwszy od lewej) podczas przyznawania Nagrody Historycznej Polityki w 2006 roku

  Henryk Schönker — urodził się w 1931 roku w Krakowie w żydowskiej rodzinie malarza Leona Schönkera. W 1937 roku wraz z rodziną przeniósł się do Oświęcimia. Po wojnie ukończył Politechnikę Krakowską z dyplomem inżyniera mechanika. W roku 1955 wyjechał wraz z rodziną do Wiednia, skąd w 1961 roku wyemigrował do Izraela. Pracował aż do emerytury w izraelskim przemyśle lotniczym. Autor książki wspomnieniowej pt. "Dotknięcie anioła", za którą otrzymał Nagrodę historyczną "Polityki" 2006. Książka została napisana w całości po polsku. Od 1979 r. maluje obrazy o tematyce Holokaustu.

  Dotknięcie Anioła – film dokumentalny Marka Tomasza Pawłowskiego z 2015 r. Opowiada historię polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu. To poruszająca relacja Henryka Shönkera o roli Polaków w ratowaniu prześladowanych Żydów oraz o obojętności społeczności międzynarodowej na groźby nazistów.

  Na podstawie książki "Dotknięcie anioła" powstał film dokumentalny w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego.

  Przypisy

  1. KubaK. Wyszyński KubaK., Henryk Schönker. Dotknięcie anioła, www.jewish.org.pl [dostęp 2016-02-04].
  2. r, Karta - Henryk Schönker „Dotknięcie anioła” pierwszy tom reedycji serii „Żydzi polscy”, Ośrodek KARTA [dostęp 2016-02-04].



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.