• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Rot

  Przeczytaj także...
  Senatorowie III kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostali wyłonieni podczas wyborów parlamentarnych 19 września 1993 oraz w wyniku wyborów uzupełniających. Kadencja senatorów rozpoczęła się wraz ze złożeniem ślubowania na pierwszym posiedzeniu Senatu II kadencji wyznaczonym na 15 października 1993, a upłynęła w przeddzień pierwszego posiedzenia następnego Sejmu – 19 października 1997. Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.
  Informatyka prawnicza – dziedzina nauki, której głównym przedmiotem badań są procesy gromadzenia, systematyzowania, przetwarzania (w tym aktualizowania) i wyszukiwania informacji o prawie przy pomocy komputera.

  Henryk Rot (ur. 8 sierpnia 1926, zm. 8 lipca 1995) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, senator.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, następnie podjął pracę na tej uczelni. Był m.in. kierownikiem Katedry Teorii Państwa i Prawa. W 1981 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. Opublikował ponad 200 pozycji naukowych z zakresu prawoznawstwa i informatyki prawniczej; był m.in. współautorem książek z Kazimierzem Siarkiewiczem.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W latach 80. przewodniczył miejskiej radzie narodowej we Wrocławiu. W 1993 został wybrany na senatora III kadencji z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie wrocławskim. Zmarł 8 lipca 1995, formalnie wygaśnięcie mandatu stwierdzono pięć dni później.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wyszukiwarka nargobków. wroclaw.pl. [dostęp 2012-01-29].
  2. Informacje na stronie Senatu. [dostęp 2012-01-29].
  3. Prof. dr hab. Henryk Rot, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-01-29].
  4. Siarkiewicz, Kazimierz. bn.org.pl. [dostęp 2020-04-04].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Okręg wyborczy województwo wrocławskie do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 1989–2001 obszar województwa wrocławskiego. Wybierano w nim 2 senatorów, przy czym w latach 1989–1991 obowiązywała zasada większości bezwzględnej, zaś w latach 1991–2001 – większości względnej.
  Kazimierz Siarkiewicz (ur. 10 stycznia 1927, zm. 14 września 2001) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, urzędnik w Urzędzie Rady Ministrów, wykładowca Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie, nauczyciel akademicki Uczelni Łazarskiego w Warszawie, specjalności: prawo administracyjne, prawo karno-skarbowe, prawo podatkowe, prawo samorządowe.
  Senator – deputowany, członek parlamentu. Instytucja mająca korzenie w Senacie z okresu starożytnego Rzymu. W Polsce senator jest członkiem Senatu, izby wyższej Parlamentu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (WPAiE UWr) – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały jako jedna z najstarszych jednostek organizacyjnych wrocławskiej uczelni w 1811 roku. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk prawniczych i ekonomicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.687 sek.