• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Kupiszewski

  Przeczytaj także...
  Tomasz Giaro (ur. 1951 we Wrocławiu) – polski prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, teorii, filozofii i historii prawa oraz prawa porównawczego. Uczeń Henryka Kupiszewskiego i Maxa Kasera, profesor nauk prawnych, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (WPiA UW) – jest trzecim co do liczby studentów (po WZ UW i WDiNP UW) i najstarszym wydziałem Uniwersytetu Warszawskiego. WPiA UW umożliwia kształcenie na kierunkach:
  Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münsterze (niem. Westfälische Wilhelms-Universität Münster, WWU) – publiczny uniwersytet zlokalizowany w Münsterze, w Niemczech.

  Henryk Kupiszewski (ur. 13 stycznia 1927 we wsi Książnice Wielkie, zm. 3 kwietnia 1994 w Warszawie) – polski znawca prawa rzymskiego, filozof i moralista, dyplomata.

  Wykształcenie i kariera naukowa[ | edytuj kod]

  Grób Henryka Kupiszewskiego

  Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1946–1950. Począwszy od 1951 został asystentem Prof. Rafała Taubenschlaga, pod którego przewodnictwem przepracował osiem lat w Instytucie Praw Antycznych i Papirologii UW. W 1957 r. uzyskał na podstawie pracy "The Iuridicus Alexandreae" stopień kandydata nauk historycznych. W latach 1958–9 studiował na Uniwersytecie w Munster pod kierunkiem prof. Maxa Kasera. Habilitację uzyskał w 1964 na podstawie pracy "Zaręczyny w prawie rzymskim". W 1971 uzyskał profesurę nadzwyczajną, a w 1988 profesurę zwyczajną. Wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Akademii Teologii Katolickiej. Jego dorobek naukowy i dydaktyczny był znaczący: opublikował ponad 100 prac naukowych. Redaktor "The Journal of Juristic Papyrology". Promował pięciu doktorów.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.

  W latach 1990–1994 był ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Commendatore dell'Ordine al Merito della Repubblica Italiana.

  Uczniami Kupiszewskiego są wybitni współcześni romaniści polscy: Maria Zabłocka, Jan Zabłocki, Tomasz Giaro, Bronisław Sitek, Franciszek Longchamps de Berier.

  Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 193-6-7).

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.

  Piastowane funkcje[ | edytuj kod]

 • kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego
 • Dyrektor Instytutu Historii Prawa
 • prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego
 • Członkostwo w Towarzystwach[ | edytuj kod]

 • Towarzystwo Naukowe Warszawskie
 • Societe Jean Bodin (Bruksela)
 • Societe d'Histoire du Droit (Paryż).
 • Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Le Droit romain et sa reception en Europe. Les actes du colloque, le 8-10 octobre 1973 / organisę par la Facultę de Droit et d'Admininistration de l'Universitę de Varsovie en collaboration avec l'Accademia Nazionale dei Lincei, ed. par Henryk Kupiszewski et Witold Wołodkiewicz, Varsovie : Univesitę de Varsovie. Facultę de Droit et d'Administration 1978.
 • Prawo rzymskie a współczesność, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1988.
 • Bedingte Urteile in den griechischen Papyri, „Journal of Juristic Papyrology” 9-10 (1955), s.329-338.
 • Le droit hellenistique dans le Νομος Γεωργικος, „Journal of Juristic Papyrology” 16-17 (1971), s.85-98.
 • Powtórne małżeństwo w konstytucjach cesarzy w IV i V wieku, „Analecta Cracoviensia” 7 (1975), s.349-366.
 • Surveyorship in the Law of Greco-Roman Egypt, „Journal of Juristic Papyrology” 6 (1952), s.257-228.
 • The „Iuridicus Alexandriae”, „Journal of Juristic Papyrology” 7-8 (1954), s.187-204.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: KUPISZEWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-10].
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Jakub Longchamps de Bérier (ur. 23 października 1969 we Wrocławiu) – profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, duchowny katolicki, stryjeczny prawnuk Romana Longchamps de Bériera, wnuk Franciszka Longchamps de Bériera.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.
  Bronisław Włodzimierz Sitek (ur. 27 września 1958 w Inowrocławiu) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie prawa rzymskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.