• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Kluba  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Grób Henryka Kluby na Cmentarzu na Dołach w Łodzi

  Henryk Kluba (ur. 9 stycznia 1931 w Przystajni koło Częstochowy, zm. 11 czerwca 2005 w Koninie) – polski reżyser filmowy, aktor, producent filmowy, oraz pedagog i wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1951 ukończył studium teatralne przy Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Pracował jako dziennikarz i kierownik częstochowskiej mutacji „Dziennika Łódzkiego”. Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie we Wrocławiu. W latach 1951–1956 należał do ZMP, od 1978 należał do PZPR. W 1958 ukończył Studia na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; dyplom w 1969.

  Ewa chce spać – polski film fabularny zrealizowany w 1958 roku, komedia. Debiut Tadeusza Chmielewskiego. Film zdobył Złotą Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jako aktor debiutował w szkolnych filmach Romana Polańskiego. Grał również w większości filmów reżyserowanych przez siebie.

  Początkowo był asystentem reżysera. W 1966 zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych filmem Chudy i inni. W 1986 został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury. W latach 1987–1989 był członkiem Komitetu Kinematografii. Od 1967 był pracownikiem naukowym PWSFTviT w Łodzi. W latach 1978–1981 i 1993–1996 był dziekanem wydziału reżyserii, w latach 1982 (od 16 lutego) do 1990 i 1996–2002 był rektorem tej uczelni. W grudniu 1987 został mu nadany tytuł profesora nadzwyczajnego sztuki filmowej. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.

  Ssaki – polski niemy film krótkometrażowy z 1962 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Dziesięciominutowy film przedstawia relacje dwóch mężczyzn (tytułowych ssaków), którzy wędrują przez zaśnieżone pustkowie, ciągnąc się na zmianę saniami. Mężczyźni stosują różne sztuczki, bo każdy z nich lubi wygodę i zamiast ciągnąć kolegę, woli sam być ciągnięty. Film powstał dzięki finansowej pomocy Wojciecha Frykowskiego, przyjaciela Polańskiego. Związek Młodzieży Polskiej (ZMP) – młodzieżowa organizacja ideowo-polityczna, działająca w Polsce w latach 1948-1957 i wzorowana na radzieckim Komsomole. Powołana została przez rządzących krajem komunistów do realizowania polityki ich partii wobec młodzieży, służyła indoktrynacji młodych, kształceniu nowych kadr dla władzy oraz pomocy w przebudowie społeczeństwa na modłę komunistyczną. Stanowiła jeden z symboli polskiego stalinizmu.

  Zmarł nagle w pokoju hotelowym podczas 51. edycji festiwalu Filmów Amatorskich OKFA, gdzie przewodniczył obradom jury. Spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi (kwatera XI, rząd 35, grób 19).

  W 1998 w uznaniu wybitnych osiągnięć w działalności artystycznej oraz za zasługi w pracy dydaktycznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W czasach PRL został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

  19 stycznia 2007 w łódzkiej Alei Gwiazd została odsłonięta jego gwiazda.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy – aleja w Łodzi, znajdująca się przy ul. Piotrkowskiej między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina. Na pomysł alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame wpadł w 1996 Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna – została wmurowana 28 maja 1998. Projektantem gwiazdy jest Andrzej Pągowski. Po stronie parzystej (wschodniej) są gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej aktorów. Kapituła Alei Gwiazd działa przy Muzeum Kinematografii w Łodzi i łódzkiej PWSFTviT.

  W 2007 studenci Realizacji Programów Dziennikarskich w PWSFTviT wyprodukowali film zatytułowany Było pięciu Klubów. Obraz jest zbiorem wspomnień o Henryku Klubie. W filmie wypowiadają się między innymi Jan Machulski, Jerzy Woźniak, Andrzej Mellin, Wanda Mirowska oraz rodzina artysty. Film pokazano na Festiwalu „Łodzią po Wiśle” w roku 2008.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Cmentarz Doły – jedna z najważniejszych i największych nekropolii Łodzi. Znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bałuty, po obu stronach ulicy Smutnej.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Doktor Ewa - polski serial wyprodukowany w 1970 r.; dramat obyczajowy w reżyserii Henryka Kluby poruszający problemy społeczne i obyczajowe polskiej wsi. Scenariusz napisali Wilhelmina Skulska i Jan Laskowski. Wyświetlany w TVP Polonia z angielskimi napisami.
  Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – państwowy teatr mieszczący się w Częstochowie w budynku przy ul. Kilińskiego 15, wzniesionym w latach 1928–1931, jako Teatr Kameralny. W latach 1979–1984 nastąpiła jego modernizacja i rozbudowa. Teatr im. Adama Mickiewicza dysponuje następującymi salami: scena duża, scena kameralna, scena Histrion i Foyer im. Marka Perepeczki.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.