Henryk Kasprzak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Kasprzak (ur. 1947 w Kędzierzynie) – polski fizyk. Prof. dr hab. inż. Kierownik Zespołu naukowo-badawczego Optyki Widzenia w Instytucie Fizyki Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Fizyka (z stgr. φύσις physis – "natura") – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem właściwości i przemian materii i energii oraz oddziaływań między nimi. Do opisu zjawisk fizycznych używają wielkości fizycznych, wyrażonych za pomocą pojęć matematycznych, takich jak liczba, wektor, tensor. Tworząc hipotezy i teorie fizyki, budują relacje pomiędzy wielkościami fizycznymi.Wydział Podstawowych Problemów Techniki (W-11) Politechniki Wrocławskiej – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała we wrześniu 1968 roku na bazie Studium Podstawowych Problemów Techniki działającego od roku akademickiego 1963. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A". Wydział zatrudnia 223 nauczycieli akademickich, w tym:

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Michała i Marty Kasprzaków. W 1966 r. ukończył technikum mechaniczne w Raciborzu i rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej. W 1971 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera, w 1980 r. stopień doktora, a w 1993 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. W 1999 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w dniu 23.03.2001 r. otrzymał nominację profesorską. W latach 2008–2012 prodziekan ds. badań naukowych i organizacji na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Kędzierzyn (niem. Kandrzin) – dawne miasto, od 1975 część miasta Kędzierzyna-Koźla (województwo opolskie). W latach 1945–51 siedziba wiejskiej gminy Kędzierzyn, a w latach 1951–1975 samodzielne miasto.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

Obecnie jest pracownikiem Katedry Optyki I Fotoniki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Kasprzak jest członkiem komitetu naukowego czasopism Optica Applicata (od 2003 r.) i Optik (od. 2004 r.) oraz członkiem:

 • European Optical Society, od 2002 r.;
 • Optics within Life Sciences, od 1992 r.;
 • Deutsche Gesellschaft für Angewandte Optik, od 2004 r.
 • W latach 1993–2005 współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Uczestniczył w seminariach i projektach praw człowieka w Rosji, Ukrainie, poradzieckich republikach Azji Centralnej i Kaukazu oraz Albanii.

  Helsińska Fundacja Praw Człowieka – organizacja powstała w 1989 z inicjatywy Komitetu Helsińskiego; należy do Międzynarodowej Helsińskiej Federacji na rzecz Praw Człowieka.Racibórz (niem. Ratibor, czes. Ratiboř) – miasto i gmina położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, nad rzeką Odrą. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 56 397 mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Profesor uczelni, dawniej profesor nadzwyczajny (z łac. professor extraordinarius) – stanowisko na uczelni przeznaczone dla nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora oraz znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne, dydaktyczne lub zawodowe. Jest to stanowisko wyższe od adiunkta i niższe od profesora.

  Reklama