• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Jaroszek

  Przeczytaj także...
  Order Sztandaru Pracy, pierwotnie order „Sztandar Pracy” – polskie wysokie odznaczenie państwowe Polski Ludowej ustanowione ustawą z dnia 2 lipca 1949 roku ... w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług położonych dla Narodu i Państwa... Ostatni raz nadano go w 1991. Został zniesiony w 1992. Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 – polskie państwowe odznaczenie wojskowe ustanowione dekretem, Rady Ministrów zatwierdzonym przez KRN z dnia 26 października 1945 roku „ ... w celu upamiętnienia zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Sprzymierzeńców nad barbarzyństwem hitlerowskim i triumfu idei wolności demokratycznej oraz dla odznaczenia osób, które swoim działaniem lub cierpieniem w kraju lub zagranicą w czasie do 9 maja 1945 roku przyczyniły się do tego zwycięstwa i triumfu...”.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Henryk Jaroszek (ur. 1 października 1926 w Kajetanowie, zm. 14 czerwca 2015) – polski dyplomata, działacz państwowy, w latach 1982–1991 wiceminister spraw zagranicznych.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Grób Henryka Jaroszka

  W czasie II wojny światowej działał w latach 1942–1944 w konspiracji w ramach oddziałów partyzanckich Batalionów Chłopskich (BCh) na Kielecczyźnie. Po wojnie ukończył studia z zakresu prawa międzynarodowego w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. W latach 1947–1991 był pracownikiem służby dyplomatycznej PRL, m.in. attaché i II sekretarzem ambasady w Londynie (1951–1954), I sekretarzem ambasady w New Delhi (1954–1955), radcą ambasady w Waszyngtonie (1955–1958), ambasadorem w Iraku (1959–1962), stałym przedstawicielem PRL przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie (1965–1969), stałym przedstawicielem PRL przy ONZ, w Nowym Jorku (1975–1980), podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (1982–1991).

  Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Odznaczenia i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Order Odrodzenia Polski III kl.,
 • Order Sztandaru Pracy I kl.,
 • Krzyż Partyzancki,
 • Krzyż Batalionów Chłopskich,
 • Medal Zwycięstwa i Wolności,
 • Odznaka Grunwaldzka,
 • Odznaka Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny,
 • Dyplom ONZ "W Służbie Pokoju".
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kto jest kim w Polsce, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1984, s. 334
  2. Henryk Jaroszek, nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Krzyż Batalionów Chłopskich, ustanowiono 28 grudnia 1988 r. zgodnie z uchwałą Prezydium Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Uhonorowano nim osoby uczestniczące w zbrojnym czynie polskiej wsi, podczas II wojny światowej. W roku 1992 uznany za odznaczenie wojskowe. Do roku 1995 nadawany przez Prezydenta RP.
  Bataliony Chłopskie (BCh) – konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 160 tys. ludzi. Działająca w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna podczas okupacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.