• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Jacenciuk

  Przeczytaj także...
  Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.
  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.

  Henryk Jacenciuk (ur. 24 października 1923 w Kupientynie – zm. 8 sierpnia 2008 w Pile) – polski ksiądz, salezjanin, profesor.

  Pierwszą profesję zakonną złożył na ręce Inspektora prowincji warszawskiej 29 października 1944. Od 1 lipca 1949 do 1 lipca 1950 pełnił funkcję ekonoma domu w Aleksandrowie. 29 czerwca 1951 przyjął święcenia kapłańskie, a już 1 lipca 1951 skierowany został do pełnienia funkcji prefekta domu w Różanystoku. 1 lipca 1954 opuścił Różanystok i udał się do Lądu, gdzie sprawował funkcję radcy studiów teologii. Od 1 lipca 1956 był studentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 1 lutego został z powrotem skierowany do Lądu na stanowisko katechety, a po ukończeniu przerwanych studiów pracował jako wykładowca teologii. 1 lipca przełożeni skierowali go na proboszcza parafii pw. Świętego Krzyża w Rumi. Rumię opuścił w lipcu 1972, by zostać ekonomem inspektorialnym w Łodzi. W 1979 zapadła decyzja o podzieleniu dotychczasowych dwóch prowincji salezjańskich na cztery, zajmował w tym czasie stanowisko ekonoma inspektorialnego inspektorii warszawskiej. Dekretem Generała Salezjańskiego z dnia 18 maja 1980 skierowano go na urząd nowo utworzonej Inspektorii Świętego Wojciecha w Pile. Objął ten urząd 25 czerwca 1980 i pełnił do 4 sierpnia 1986. Następnie 5 sierpnia 1986 powołano go na stanowisko ekonoma inspektorialnego prowincji pilskiej, którą to funkcję pełnił do 28 kwietnia 1998. Od 1998 do śmierci był rezydentem w parafii pw. Świętej Rodziny w Pile.

  Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.Inspektoria warszawska, właśc. Inspektoria pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie – jedna z czterech polskich inspektorii salezjanów.

  Zmarł 8 sierpnia 2008 na chorobę nowotworową w pilskim szpitalu. Pochowany został 12 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Pile w mogile zbiorowej salezjanów. Ceremonię pogrzebową poprzedziła msza w kościele pw. Świętej Rodziny, której przewodniczył bp Tadeusz Werno, a homilię wygłosił ks. Władysław Kołyszko.

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) (łac. Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae) – warszawski państwowy uniwersytet wywodzący się z Akademii Teologii Katolickiej.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Henryk Jacenciuk • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Rumia (kaszb. Rëmiô, niem. Rahmel) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim nad Zagórską Strugą. Z miastami Wejherowem i Redą tworzy zespół trzech miast zwany Małym Trójmiastem Kaszubskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.
  Różanystok – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka, dawniej zwana Krzywym Stokiem.
  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Ląd – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Lądek, nad Wartą. Nazwy historyczne: Lenda, Lend.
  Tadeusz Werno (ur. 4 sierpnia 1931 w Kaźmierzu Wielkopolskim) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski w latach 1974–2007, od 2007 biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.