• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk I Mocny

  Przeczytaj także...
  Babenbergowie - dynastia austriacka, prawdopodobnie boczna linia dynastii Luitpoldingów, panującej w Bawarii. Panowali w Austrii, najpierw jako margrabiowie, a od 1156 r. z tytułem książęcym. Przejściowo także rządzili w Bawarii w latach 1139 -1156 (z przerwami).Marchia Austriacka lub Marchia Wschodnia (łac. Marcha orientalis, niem. Östliche Mark) – jedna z marchii państwa frankijskiego, a potem Święte Cesarstwo Rzymskie. Marchia Austriacka dała początek współczesnej Austrii.
  Leopold I Babenberg (ur. ok. 940 - zm. 10 lipca 994 w Würzburgu) – margrabia Marchii Austriackiej w latach 976-994. Założyciel dynastii Babenbergów.

  Henryk I Mocny (ok. 980 - 23 czerwca 1018) - margrabia Marchii Austriackiej w latach 994-1018.

  Wywodził się z dynastii Babenbergów. Był najstarszym synem Leopolda I Babenberga i jego żony Richardy von Eppenstein.

  Rodzina[]

  W nekrologach nie występuje nikt bliski Henrykowi I Mocnemu. Być może jego żoną była niajaka "Suanhilt". Imię to pojawia się jedynie na obelisku w Melk, gdzie prawdopodobnie został pochowany. Brak wieści o potomstwie. Jego następcą został młodszy brat Adalbert I

  Przypisy

  1. Karl Hoger, Rodowód Babenbergów, Warszawa 1976, str.14.


  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.