• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk III Młodszy

  Przeczytaj także...
  Henryk II Kłótnik (niem. Heinrich II. der Zänker) (ur. 951, zm. 28 sierpnia 995 w Gandersheim) – książę bawarski (955-976 i 985-995) z dynastii Ludolfingów. Syn i następca Henryka I.5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.

  Henryk III Młodszy (zm. 5 października 989) – książę Karyntii w latach 976-978 i od 985 oraz Bawarii w latach 982-985.

  Przedstawiciel niemieckiej dynastii Luitpoldingów. Był synem Bertolda, księcia Bawarii.

  W 976 cesarz Otto II, po pokonaniu swojego brata stryjecznego Henryka II Kłótnika, księcia bawarskiego, przekazał księstwo bawarskie Ottonowi szwabskiemu. Z pogranicznych marchii księstwa bawarskiego (oprócz Nordgau) połączonych z marchią Karyntii stworzył księstwo Karyntii, które otrzymał Henryk Młodszy.

  Luitpoldingowie - ród żyjący w państwie Franków Wschodnich. Nazwę pochodzi od imienia protoplasty Luitpolda. Jego przedstawiciele panowali w Bawarii (Henryk III Młodszy) i w Karyntii w latach 899-947, 976-978 i 983-989.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Jednak w 977 Henryk wraz z Henrykiem II Kłótnikiem i Henrykiem, biskupem Augsburga, zbuntował się przeciwko Ottonowi II - był to tzw. "bunt trzech Henryków". Pokonani i uwięzieni, zostali osądzeni na Wielkanoc 978 roku. Henryk Młodszy utracił księstwo Karyntię na rzecz Ottona, syna Konrada Czerwonego, księcia lotaryńskiego, i Ludgardy, siostry Ottona II.

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.