• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Hryniewski

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Ikonostas (gr. eikón oznaczające obraz oraz stásis czyli pozycja, umiejscowienie) – ozdobna, pokryta ikonami ściana we wnętrzu cerkwi, która znajduje się między miejscem ołtarzowym (swiatłyszcze, sanktuarium, prezbiterium) a nawą (naos), przeznaczoną dla wiernych.
  Kartlis Deda (Matka-Gruzja) – rysunek Henryka Hryniewskiego
  dawny budynek Banku Szlacheckiego w Tbilisi, ozdobiony przez H.H.

  Henryk Hryniewski, gruz. ჰენრიხ ჰრინევსკი (ur. 22 listopada 1869 w Kutaisi, zm. 1937 tamże) – polski malarz, architekt, działacz społeczny, badacz architektury Gruzji.

  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.Ilia Czawczawadze (gruz. ილია ჭავჭავაძე ur. 8 listopada 1837, zm. 12 września 1907) – gruziński pisarz i działacz społeczny. Tworzył opowiadania, poematy i liryki. Założył i redagował gazetę "Iweria".

  Życiorys[]

  Urodził się w Kutaisi w rodzinie polskiego zesłańca Wiktora Hryniewskiego. Po śmierci ojca wraz z matką wyjechał do Włoch.

  Ukończył studia na politechnice we Florencji i rozpoczął studia na akademii sztuk pięknych, lecz musiał powrócić do Kutaisi w celu odbycia obowiązkowej służby wojskowej. Po czym kontynuował studia na wydziale architektury politechniki w Karlsruhe, by potem ukończyć studia artystyczne we Włoszech.

  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.Język gruziński (gruz. ქართული ენა, kartuli ena) – język południowokaukaski, używany przez ok. 4,2 mln osób głównie w Gruzji, gdzie jest językiem urzędowym, oraz przez dalsze 2,5 mln w Turcji, Rosji, USA i Europie, jak też przez niewielkie grupy w Iranie (tj. Gruzini ferejdańscy) i Azerbejdżanie (Ingilojcy). Jest też używany jako język literacki przez zamieszkujące Gruzję niewielkie wspólnoty etniczne, nie posiadające piśmiennictwa we własnych językach: przez Swanów, Megrelów i Lazów.

  W 1898 zamieszkał na stałe w Tbilisi i zajął się badaniem średniowiecznych zabytków Gruzji. W 1912 komisja pod kierownictwem Iwana Dżawachiszwilego powierzyła Hryniewskiemu wykonanie ilustracji do dzieł klasyka literatury gruzińskiej Ilii Czawczawadze. Dzieło ukazało się w 1914.

  Wielki terror (wielka czystka) – okres w historii ZSRR szczególnego nasilenia terroru policyjnego NKWD w latach 30. XX wieku. W efekcie zaplanowanych i zorganizowanych represji zamordowano miliony niewinnych ludzi, a także prawie wszystkich działaczy partii leninowskiej, wysokich oficerów Armii Czerwonej oraz NKWD. Za jego początek uważane jest zabójstwo Siergieja Kirowa w grudniu 1934, a koniec najczęściej datowany na 1939.Świątynia Kaszweti świętego Jerzego (Kaszueti, gruz. ქაშვეთის წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარი) – świątynia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w Tbilisi. Znajduje się przy alei Rustawelego, naprzeciwko Parlamentu.

  Od 1902 wykładał na uczelni Kaukaskiego Towarzystwa Popierania Sztuk Pięknych, w latach 1918–1921 sprawował funkcję jej dyrektora. Był współzałożycielem Akademii Sztuki w Tbilisi i w latach 1922–1937 jej profesorem, a od 1927 - prorektorem. Zaprojektował architekturę i wystrój budynku Banku Szlacheckiego (ul. Gudiaszwili 3, obecnie Biblioteka Parlamentu Gruzji).

  Kutaisi (gruz. ქუთაისი, nazwy antyczne: Aea/Aia, Kutatisi) – miasto w zachodniej Gruzji, w prowincji Imeretia nad rzeką Rioni, na wysokości 125 – 300 m n.p.m. Około 182,5 tys. mieszkańców, drugie pod względem wielkości miasto Gruzji. Siedziba Parlamentu Gruzji . Oddalone od stolicy – Tbilisi ok. 221 km; lotnisko Kopitnari leży 14 km od miasta.Kartlis Deda (gruziński: ქართლის დედა; pol.: Matka Kartli) to monumentalny posąg w stolicy Gruzji Tbilisi. Widoczny z daleka 20-metrowy posąg kobiety wykonany jest z aluminium i usytuowany na szczycie grzbietu górskiego Sololaki w najstarszej, zachodniej części miasta, niedaleko twierdzy Narikala. Statua symbolizuje miasto Tbilisi i nazywana jest potocznie "Matką Gruzją". Patrzy ona w kierunku miasta, trzymając w lewej ręce puchar wina, a w prawej miecz. Winem Kartlis Deda wita przyjaciół, natomiast miecz przeznaczony jest dla wrogów. Kartlis Deda powstała w 1958 z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi. Autorem posągu jest gruziński rzeźbiarz Elgudża Amaszukeli.

  Stworzył ikonostas w świątyni Kaszweti (św. Jerzego) w Tbilisi.

  Zginął podczas represji w 1937. Jego żona, Włoszka Maria Perini (1873–1939), opuściła Gruzję natychmiast po aresztowaniu jej męża.

 • წმინდა გიორგი.JPG
 • წმინდა ნინო.JPG
 • იესო მქადაგებელი.JPG
 • ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელი მარიამი.JPG
 • გაბრიელ მთავარანგელოზი.JPG
 • Bibliografia[]

 • Kinga Nettmann-Multanowska: Henryk Hryniewski, Tbilisi : Polish Embassy in Georgia, 2007 ISBN 9789941003806
 • Henryka Justynska: Polish artists in Georgia. Tbilisi: Catalogue of Tbilisi Exhibition, 2001. ISBN 99928-0-260-X.
 • Мариaнна Хубуа: Поляк с душой грузина.
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.