• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Greniewski

  Przeczytaj także...
  Instytut Filozofii i Socjologii PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica w Warszawie. Jego podstawowym celem działania jest prowadzenie „zaawansowanych” badań w zakresie filozofii i socjologii oraz nauk o poznaniu i komunikacji. Oprócz działalności naukowej Instytut prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą oraz popularyzatorską.Matematyk – uczony, którego badania naukowe dotyczą różnych dziedzin matematyki. Matematycy zajmują się wielkością, strukturą, przestrzenią i dynamiką.
  Cybernetyka (gr. kybernetes "sternik; zarządca" od kybernán "sterować; kontrolować") – nauka o systemach sterowania oraz związanym z tym przetwarzaniu i przekazywaniu informacji (komunikacja).
  Grób Natalii Greniewskiej (1883–1959) – posłanki na sejm III kadencji II RP z listy BBWR oraz jej syna prof. Henryka Greniewskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

  Henryk Greniewski (ur. 11 października 1903 w Warszawie, zm. 23 kwietnia 1972 w Pekinie) – polski matematyk, logik i informatyk (sam siebie określał mianem cybernetyk). Uczeń prof. Leona Chwistka (1884-1944).

  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Polskie Towarzystwo Cybernetyczne (ang. Polish Cybernetics Society) – polskie towarzystwo naukowe, które powstało w Warszawie w 1962 roku z inicjatywy Henryka Greniewskiego. Towarzystwo liczyło ok. 800 członków, głównie pracowników naukowych.

  Od roku 1948 kierownik Grupy Aparatów Matematycznych – pierwszej polskiej placówki naukowej, zajmującej się komputerami w Państwowym Instytucie Matematycznym (dziś: IM PAN). Był również profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1951–1958). W latach 1958–1968 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kierował Katedrą Ekonometrii.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.

  W latach 1958–1961, popularyzując cybernetykę, prowadził seminaria z jej podstaw w Zakładzie Cybernetyki przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Inicjator powstania w maju 1962 roku Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego i jego I sekretarz. W ramach cybernetyki stworzył m.in. teorię układów względnie odosobnionych.

  Logika (gr. λόγος, logos – rozum, słowo, myśl) – wedle klasycznej definicji – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń. Jako taka wraz z retoryką logika stanowiła część filozofii. Współczesna logika wykorzystując metodę formalną znacznie rozszerzyła pole badań włączając w to badania nad matematyką (metamatematyka, logika matematyczna), konstruowanie nowych systemów logicznych (np. logiki wielowartościowe), czysto teoretyczne badania o matematycznym charakterze (np. teoria modeli), zastosowania logiki w informatyce i sztucznej inteligencji (logic for computer science).Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.

  Wychowawca kilku pokoleń informatyków i inżynierów.

  Ważniejsze publikacje[]

 • Elementy logiki formalnej, (1955).
 • Elementy logiki indukcji, (1955).
 • Elementy cybernetyki sposobem niematematycznym wyłożone, PWN, Warszawa 1959.
 • Greniewski H., Kempisty M., Cybernetyka z lotu ptaka. Wyd. KiW, Warszawa 1959.
 • Greniewski H., Kempisty M., Cybernetyka z lotu ptaka. Wyd. 2 zm. i rozsz., KiW, Warszawa 1963.
 • Cybernetyka niematematyczna, PWN, Warszawa 1969.
 • Cybernetyka niematematyczna. Wykresy, PWN, Warszawa 1969.
 • Sprawy wszystkie i jeszcze inne. O logice i cybernetyce. KiW, Warszawa 1970.
 • Publikacje o Henryku Greniewskim:

  Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa „Książka i Wiedza” – polskie wydawnictwo powstałe w 1948 z połączenia Spółdzielni Wydawniczej „Książka”" (utworzonej przez działaczy PPR) i wydawnictwa "Wiedza" (związanego z PPS). W 1973 wydawnictwo weszło w skład koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch, którego częścią pozostawało do likwidacji konglomeratu w 1990 r.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

  * Prof. Henryk Greniewski, "Gazeta Wyborcza", nr 235 (7964) z 8 października 2013, s. 7.

  Zobacz też[]

 • Polskie Towarzystwo Cybernetyczne
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polskie Towarzystwo Cybernetyczne w serwisie Nauka Polska
 • O powstaniu Grupy Aparatów Matematycznych • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.