• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Drzewiecki

  Przeczytaj także...
  Komunistyczna Partia Polski (w latach 1918-1925: Komunistyczna Partia Robotnicza Polski) – partia komunistyczna założona 16 grudnia 1918 na zjeździe połączeniowym SDKPiL i PPS-Lewicy, rozwiązana przez Komintern 16 sierpnia 1938 w ramach wielkiej czystki w ZSRR.Karol Irzykowski (ur. 23 stycznia 1873 w Błażkowej pod Jasłem, zm. 2 listopada 1944 w Żyrardowie) – polski krytyk literacki i filmowy, poeta, prozaik, dramaturg, teoretyk filmu, tłumacz, szachista.
  Miesięcznik Literacki – czasopismo społeczno-kulturalne, wydawane w Warszawie w latach 1929–1931, pod redakcją Aleksandra Wata, nieoficjalny organ Komunistycznej Partii Polski.

  Henryk Drzewiecki, właściwie Hercel Rozenbaum (ur. 3 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 1937 w Moskwie) - polski pisarz i krytyk literacki pochodzenia żydowskiego. Członek Komunistycznej Partii Polski.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wychowany na warszawskiej Pradze, początkowo wiązał swoją przyszłość z malarstwem. W 1925 wstąpił na Uniwersytet Warszawski, gdzie studiował literaturę polską pod kierunkiem Karola Irzykowskiego. Współpracował w tym czasie z „Dźwignią” (1928), „Miesięcznikiem Literackim” (1929-1930) i „Wiadomościami Literackimi” (1929-1930), uczęszczał też na spotkania Kwadrygi. W 1930 opublikował wespół z F. Mecenem rozprawę krytyczną Od „Czarnych skrzydeł” do czarnej koszuli, w której polemizował z Juliuszem Kaden-Bandrowskim, określając jego powieść Czarne skrzydła mianem profaszystowskiej. Trapiony od dzieciństwa gruźlicą, w 1930 - po powołaniu do wojska - nabawił się dodatkowo jaglicy i powoli zaczął ślepnąć.

  Dźwignia – miesięcznik artystyczno-literacki, wydawany w Warszawie od marca 1927 roku do lipca 1928 roku, redagowany przez Mieczysława Szczukę, od lipca 1927 roku przez Witolda Wandurskiego i Teresę Żarnowerównę.Jaglica (łac. trachoma, synonimy: egipskie zapalenie spojówek, przewlekłe pęcherzykowe zapalenie rogówki) – przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek wywołane przez serotypy A, B, Ba i C Chlamydia trachomatis.

  Aresztowany w 1931 za działalność komunistyczną, został skazany na 8 lat więzienia. W celi zabrał się za pisanie opracowania o więziennej moralności i prześladowaniach więźniów politycznych, ale praca nie zachowała się. W 1933, ze względu na pogłębiającą się gruźlicę i groźbę śmierci, został czasowo wypuszczony na wolność. Natychmiast wrócił do aktywnego życia politycznego, z polecenia KPP zostając współredaktorem świeżo utworzonego, lewicowego pisma artystycznego „Lewar”. W 1934 opublikował opisującą życie bezrobotnych powieść Kwaśniacy, jednak jeszcze w tym samym roku, ze względu na zbliżający się koniec przerwy w odbywaniu kary, podjął decyzję o ucieczce z kraju. Najpierw pojechał do Paryża, skąd następnie - na początku 1935 roku - udał się do Związku Radzieckiego, do Moskwy. Tam kontynuował działalność literacką, współpracując m.in. z „Kulturą Mas", polskim czasopismem wydawanym w latach 1929-1937, oraz pisząc opowiadania o żołnierskim życiu w koszarach, wydane zbiorczo - pod tytułem Firuleje - dopiero w roku 1958.

  Wielki terror (wielka czystka) – okres w historii ZSRR szczególnego nasilenia terroru policyjnego NKWD w latach 30. XX wieku. W efekcie zaplanowanych i zorganizowanych represji zamordowano miliony niewinnych ludzi, a także prawie wszystkich działaczy partii leninowskiej, wysokich oficerów Armii Czerwonej oraz NKWD. Za jego początek uważane jest zabójstwo Siergieja Kirowa w grudniu 1934, a koniec najczęściej datowany na 1939.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Jak wielu przebywających w ZSRR polskich komunistów, w roku 1937, w okresie „wielkiej czystki”, został aresztowany przez NKWD i stracony. Zrehabilitowany pośmiertnie w 1956.

  Żoną Drzewieckiego była Ada Taubenhaus. W 1935 wyjechała za mężem do ZSRR i podzieliła jego los.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Drzewiecki Henryk | Wirtualny Sztetl, sztetl.org.pl [dostęp 2019-12-03].
  2. Celina Budzyńska, О Генрике Джевецком: Воспоминания, [w:] Из истории Международного объединения революционных писателей (МОРП), „Литературное наследство”, 81, Moskwa: АН СССР. Ин-т мировой лит. им. А.М. Горького, 1969, s. 455-458 [dostęp 2019-03-12] (ros.).???
  3. Jan Burakowski (red.), Informator Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, „Informator Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie”, 2/6, Olsztyn: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, 1959, s. 31 [dostęp 2019-12-03].p?,
  4. DRZEWIECKI Henryk, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2019-12-03] (pol.).
  5. Włodzimierz Słobodnik, Jesienny dzień, Warszawa: Iskry, 1986, s. 118, ISBN 83-207-0846-X.
  Gruźlica (łac. Tuberculosis) – choroba zakaźna zwierząt, w tym ludzi (→ gruźlica człowieka), wywoływana przez prątki gruźlicy. Występuje na całym świecie.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kwadryga – warszawska grupa literacka działająca w dwudziestoleciu międzywojennym (1927–1931), zaliczana jest do II awangardy skupiona wokół warszawskiego czasopisma "Kwadryga".
  Juliusz Kaden-Bandrowski (ur. 24 lutego 1885 w Rzeszowie, zm. 8 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski pisarz (prozaik) i publicysta, wolnomularz.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Celina Budzyńska z domu Wleklińska (ur. 15 lutego 1907 w Warszawie, zm. 1 lipca 1993 w Warszawie) – działaczka społeczna, posłanka na Sejm PRL I kadencji.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.