• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henryk Alber

  Przeczytaj także...
  Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.Stara Prochownia – warszawska instytucja kulturalna mieszcząca się w budynku Bramy Mostowej na Starym Mieście przy ul. Boleść 2.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Henryk Alber, właściwie Serafinowicz (ur. 3 czerwca 1948 w Otwocku, zm. 11 stycznia 2008 w Warszawie) – polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i pedagog.

  Uczęszczał do Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie, gdzie uczył się gry na puzonie i gitarze.

  Debiutował w 1969, zdobywając I nagrodę w Konkursie Gry na Gitarze Klasycznej w Łodzi. W latach 70. współpracował z Januszem Stroblem (od 1971), tworząc Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel. W tym czasie pracował też jako kompozytor piosenek takich jak między innym "Zaproście mnie do stołu" oraz utworów instrumentalnych. W 1970 został członkiem Stowarzyszenia Światowej Młodzieży Muzycznej.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W 1983 założył nowy duet gitarowy z Andrzejem Wyrzykowskim (Duet Gitar Klasycznych).

  Jako kompozytor i aranżer współpracował z wieloma polskimi muzykami, m.in. z Elżbietą Wojnowską i Grażyną Orszt, która została jego żoną i muzą, syn – Bartek Alber. Najdłuższą (1985–2002) i najbardziej owocną współpracę nawiązał z Edytą Geppert, której towarzyszył także jako akompaniator. Napisał także muzykę do kilku piosenek Agnieszki Osieckiej: "Chinka i książę", "Dobre stare buty", "Nad Warszawą", "Słodkie morze", "Stare łzy", "Żywiciele, zbawiciele"

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Kwiaty polskie to poemat dygresyjny autorstwa Juliana Tuwima, pisany od roku 1940 do śmierci poety (1953 r.). Ocenzurowany tom I dzieła ukazał się w 1949 r.

  Tworzył też muzykę teatralną dla kabaretu i teatru studenckiego Stodoła w Warszawie oraz warszawskiego Teatru Stara Prochownia.

  Koncertował w wielu krajach Europy, ośrodkach polonijnych Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Tajlandii.

  Zmarł po ciężkiej chorobie.

  Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932 w Krakowie, zm. 15 listopada 1957 tamże) – polski poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz, należał do tzw. pokolenia "Współczesności", zaliczany do kręgu poetów wyklętych.Jan Wołek (ur. 20 czerwca 1954 w Warszawie) – polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Studiował filozofię. Dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie; wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA. Jako malarz – autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. W 2000 przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego został "za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej" odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski .

  Dyskografia[]

 • Edyta Geppert, Historie prawdziwe, LP, ZPR (reedycja CD ZPR Rec.)
 • 1988 Alber, LP, Muza
 • Nagrody[]

 • 1969 – I Nagroda na Konkursie Gry na Gitarze Klasycznej w Łodzi
 • 1974 – Nagroda Główna na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie za kompozycję do utworu Zaproście mnie do stołu
 • 1974 – Nagroda Główna na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za kompozycję jw.
 • 1974 – I Nagroda na Festiwalu Teatrów Akademickich za muzykę do Kwiatów polskich
 • 1975 – I Nagroda na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych za muzykę do tekstu Rzuciłabym to wszystko (wiersz Juliana Tuwima)
 • Wybrane kompozycje[]

  Piosenki[]

 • Gdy uznamy, że to już (tekst: Jan Wołek)
 • Rzuciłabym to wszystko (tekst: Julian Tuwim)
 • Słynne gładkie "ł" (tekst: J. Wołek)
 • Stare łzy (tekst: Agnieszka Osiecka)
 • Wycieczki w głąb własnego snu (tekst: Marcin Wolski)
 • Zaproście mnie do stołu (tekst: Włodzimierz Szymanowicz)
 • Życie moje (tekst: Andrzej Bursa)
 • A u nas bez zmian (tekst: Grażyna Orlińska)
 • Muzyka teatralna[]

 • Niebieska komedia
 • Kwiaty polskie
 • Przypisy[]

  1. Polska Fundacja Muzyczna: Kalendarium – Czerwiec (pol.). pfm.pl. [dostęp 2010-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].

  Bibliografia[]

 • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ISBN 83-86848-05-7, tu hasło Henryk Alber, s. 3.
 • Grażyna Zenona Orlińska (ur. 9 lipca 1956) – polska poetka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek. Członek ZAiKS-u i ZAKR-u.Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel – duet gitarowy utworzony w styczniu 1971 przez Henryka Albera i Janusza Strobla w Warszawie. Wykonywał muzykę rozrywkową z elementami jazzu, bossa novy i muzyki poważnej; były to zarówno standardy, jak i własne kompozycje.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marcin Wolski (ur. 22 lipca 1947 w Łodzi) – polski pisarz, dziennikarz i satyryk, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Puzon – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych lub językowy głos organowy (najczęściej szesnastostopowy) umieszczany w sekcji puzonu, o silnie korzennej barwie. Do grupy aerofonów ustnikowych należą także: róg (waltornia), trąbka, tuba i wiele innych.
  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego. Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.