• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henry Lee Lucas

  Przeczytaj także...
  Nekrofilia (gr. νεκρός <nekrós> – martwy, φιλία <filía> – miłość; ang. necrophilia; inne nazwy: tanatofilia, nekrolagnia) – zaburzenie preferencji seksualnych; stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. Skłonność ta może być jednak wygeneralizowana do wszystkich obiektów, które danej jednostce kojarzą się ze śmiercią bądź zwłokami (np. śpiące osoby).Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.

  Henry Lee Lucas (ur. 23 sierpnia 1936 r. w Blacksburg (Wirginia) - zm. 13 marca 2001 r.) - amerykański przestępca, skazany za morderstwa i nazwany największym seryjnym mordercą Ameryki. Przyznał się do popełnienia około 600 morderstw, razem z Ottisem Toolem pomiędzy 1975 a 1983 rokiem. W liście do jednego z dziennikarzy stwierdził, że to policja zmusiła go do tego przyznania i nie jest seryjnym zabójcą. Został skazany na karę śmierci za kilka morderstw.

  Huntington - miasto w USA, w stanie Wirginia Zachodnia, port nad rzeką Ohio. Około 51,5 tys. mieszkańców. Urodził się tu Carwood C. Lipton, znany z książki i serialu "Kompania Braci".Zbrodnia – czyn człowieka, który spotyka się ze szczególnym potępieniem ze strony społeczności. Termin ten zawsze odnoszono do zbrodni umyślnego pozbawienia życia (zabójstwo, morderstwo), jak i zbrodni przeciw majestatowi (crimen laesae maiestatis).

  Życiorys[]

  Lucas urodził się w 1936 roku w Blacksburg w stanie Wirginia. Był synem prostytutki i kalekiego mężczyzny. Matka często zmuszała syna do zakładania dziewczęcych ubrań. Zdarzało się również, że chłopiec widział, jak matka przyprowadza klientów do domu i odbywa z nimi stosunek. 11 stycznia 1960 roku zabił swoją matkę. Szybko został zatrzymany, osądzony i skazany. Po dziesięciu latach wypuszczono go z zakładu karnego, gdyż sąd uwierzył w możliwość jego resocjalizacji.

  Resocjalizacja – proces modyfikacji osobowości jednostki społecznej w celu przystosowania jej do życia w danej zbiorowości, a w węższym rozumieniu w społeczeństwie. Polega on na tym, iż poprzez odpowiednie zabiegi kształtuje się u tej jednostki normy społeczne i wartości, których nie miała ona możliwości przyswoić wcześniej w trakcie socjalizacji. Celem resocjalizacji jest jednocześnie spowodowanie, iż rezygnuje ona z przyswojonych do tej pory reguł działania stających w sprzeczności z systemem aksjonormatywnym tej zbiorowości.Sprawiedliwość – "uczciwe, prawe postępowanie". Jedno z podstawowych pojęć etycznych i prawnych, oznaczające cechę przypisywaną jednostkom (osoba sprawiedliwa), działaniom (sprawiedliwe postępowanie) czy instytucjom społecznym (sprawiedliwe prawa, sprawiedliwy ustrój, sprawiedliwy wyrok), wiązaną najczęściej z odpowiednim rozdziałem dóbr lub bezstronnością.

  Zbrodnie[]

  Po wyjściu z więzienia, Lucas poznał kobietę, z którą zaczął romansować, jednak, gdy wyszło na jaw, że Lucas molestuje jej córki ta natychmiast zerwała z nim wszelkie kontakty. Niedługo później, Lucas wyjechał na Florydę, gdzie poznał Ottisa Toola. Wkrótce obaj zaczęli napadać na młode kobiety, głównie prostytutki, turystki, autostopowiczki i uciekinierki z domu. Lucas i Toole zabijali ofiary, czasem odbywali stosunek z ich zwłokami, a następnie ćwiartowali ich ciała. Zwłoki ofiar ukrywali najczęściej w trudno dostępnych miejscach. Lucas i Toole unikali sprawiedliwości, prawdopodobnie dlatego, że po każdym zabójstwie odjeżdżali jak najdalej od miejsca zbrodni. Lucas wpadł, gdy zabił kobietę, z którą utrzymywał wcześniej regularne kontakty. Przyznał się do zbrodni i opowiedział detektywom ze szczegółami jak do niej doszło. Opowiedział również o morderstwach dokonanych razem z Toolem. W listopadzie 1983 roku powołano zespół, którego zadaniem była analiza wszystkich przypadków zabójstw, które przypominały te dokonane przez Lucasa i Toola. Chodziło głównie o osoby znalezione w pobliżu dróg, których ciała zostały w jakiś sposób rozczłonkowane.

  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  15 czerwca 1983 roku Lucas i Toole zostali skazani za wielokrotne morderstwa, przez sąd w Huntington (Wirginia Zachodnia) na karę śmierci. W obu przypadkach wyroku nie wykonano. W 1996 roku Toole zmarł na marskość wątroby. Lucas zmarł na atak serca w 2001 roku.

  Dokładna liczba zabójstw dokonanych zarówno przez Lucasa, jak i Toole do dziś nie jest znana.

  Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.Henry – Portret seryjnego mordercy (tytuł oryg. Henry: Portrait of a Serial Killer) − amerykański film fabularny z 1986 roku, napisany, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Johna McNaughtona, z Michaelem Rookerem obsadzonym w roli tytułowej.

  Ofiary Lucasa[]

  Lista zawiera osoby, za których zamordowanie Lucas został skazany.

 • Viola Lucas (lat 74) - matka Henry`ego, zamordowana 11 stycznia 1960 roku.
 • Niezidentyfikowana kobieta - zamordowana 31 października 1979 roku.
 • Frieda "Becky" Powell (lat 19) - zamordowana 21 sierpnia 1982 roku.
 • Kate Rich (lat 82) - zamordowana 14 września 1982 roku.
 • Zobacz też[]

 • Henry – Portret seryjnego mordercy (1986)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie H. L. Lucasa.
 • w11.onet.pl.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prostytucja, nierząd – oddanie własnego ciała do dyspozycji większej liczbie osób w celu osiągnięcia przez nie zaspokojenia seksualnego i pobieranie za to wynagrodzenia materialnego. Przy prostytucji ma więc miejsce świadczenie usług w dziedzinie seksu, polegających zwykle na odbywaniu stosunków płciowych za pieniądze lub inne korzyści.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kara śmierci (kara główna, kara ostateczna, najwyższy wymiar kary) – kara polegająca na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa stosowana od początków istnienia prawa, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok, najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie takie jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Była bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań.
  Seryjny morderca – określenie opisujące osobę, która dopuściła się dwóch lub więcej morderstw w oddzielnych epizodach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.