• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henry Fielding


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Colley Cibber (ur. 6 listopada 1671 w Londynie, zm. 12 grudnia 1757 w Londynie) – angielski dramatopisarz, aktor i poeta, w latach 1730–1757 oficjalny poeta nadworny (poeta laureatus). W 1710 roku został jednym z zarządzających Theatre Royal przy Drury Lane.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Henry Fielding (ur. 22 kwietnia 1707 w Sharpham, zm. 8 października 1754 w Lizbonie) – pisarz i dramaturg angielski, znany głównie z klasycznych powieści Tom Jones i Joseph Andrews, także sędzia pokoju.

  Nauki pobierał w Eton College. Jego młodsza siostra, Sarah, również została pisarką. Po tajemniczej przygodzie, z którą wiązał się konflikt z prawem, ukrył się w Londynie, gdzie rozpoczęła się jego literacka kariera.

  W 1728 pojechał do Lejdy w Holandii, by tam studiować. Po powrocie zaczął pisać sztuki teatralne, zwłaszcza satyry na rządy ówczesnego premiera Roberta Walpole’a. To z jego powodu w 1737 roku rząd nałożył na teatry cenzurę (tzw. Theatrical Licensing Act). Nie mogąc wystawiać sztuk, pisarz poświęcił się karierze prawniczej, zostając w 1748 sędzią pokoju (Justice of the Peace) w dwóch dzielnicach Londynu: Middlesex i Westminster.

  Sharpham – wieś w Anglii, w hrabstwie Somerset, w dystrykcie Mendip. Leży 38 km na południe od miasta Bristol i 189 km na zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 71 mieszkańców.Samuel Richardson (19 sierpnia 1689 – 4 lipca 1761) – pisarz angielski, prekursor powieści, zwłaszcza jej podgatunku – powieści epistolarnej. Pierwszym jego znanym utworem, prekursorskim w literaturze europejskiej, była Pamela, or Virtue Rewarded (Pamela, czyli cnota nagrodzona) z 1740 roku. Powieść została potępiona przez Kościół i umieszczona w indeksie ksiag zakazanych

  Fielding nie przestał jednak pisać satyr politycznych i literackich. Jego Tragedy of Tragedies była skierowana przeciw zaśmiecaniu języka angielskiego. Pisał też dla torysowskich gazet, używając pseudonimu „Captain Hercules Vinegar”. Jako sędzia pokoju „zaaresztował” poetę Colleya Cibbera za „zamordowanie języka angielskiego”.

  An Apology for the Life of Mrs. Shamela Andrews – debiut literacki (1741) Henry’ego Fieldinga, wydana anonimowo parodia melodramatycznej powieści Samuela Richardsona Pamela. Fielding ośmieszył w Shameli ciasne poglądy moralne przedstawione w Pameli Richardsona. Według Fieldinga Richardson gloryfikował bierność wobec wydarzeń i skromność posuniętą aż do ukrywania prawdy. Takie cechy i taka postawa były zdaniem Fieldinga zarówno niepraktyczne, jak i niewskazane. Już samo tytułowe imię "Shamela", które powstało wskutek połączenia "Pameli" z angielskim słowem "sham" ("blaga", "pozoranctwo"; także uprawiająca je osoba), wyraża stosunek Fieldinga do moralizatorstwa Richardsona.Torysi - angielskie ugrupowanie polityczne powstałe w końcu XVII wieku. Wyraziciele interesów ziemiaństwa, dworu, Kościoła. W opozycji do wigów.

  Pierwszym sukcesem Fieldinga jako powieściopisarza była Shamela, anonimowa parodia melodramatycznej powieści Samuela Richardsona Pamela. Następnie wydał Josepha Andrewsa (1742), w którym opisał dzieje tytułowego Josepha, brata Pameli. W 1743 roku opublikował ją w III tomie Miscellanies („Rozmaitości”, był to tak naprawdę tom I).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  The History of the Life of the Late Mr Jonathan Wild the Great jest satyrą, w której Fielding porównuje premiera Walpole’a do znanego bandyty Jonathana Wilde’a.

  Najbardziej znanym dziełem Fieldinga jest Historia życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka (1749) - opowieść o nieszczęściach tytułowego podrzutka, który okazał się prawowitym szlacheckim synem.

  Pierwsza żona pisarza, Charlotte Fielding, która była pierwowzorem pozytywnych postaci kobiecych w powieściach: Tom Jones i Amelia, zmarła w 1744 roku. W 1747 Fielding poślubił swą byłą gospodynię.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Został wkrótce szefem londyńskiego magistratu i wraz ze swym bratem Johnem stworzył w 1750 roku pierwszą policję miejską, Gońców z Bow Street. W 1753 podupadł na zdrowiu i wyjechał z Anglii w celach leczniczych. Na jego stanowisku zastąpił go brat John Fielding.

  Dzieła[ | edytuj kod]

 • Love in Several Masques – sztuka teatralna, 1728
 • Rape upon Rape – sztuka teatralna, 1730
 • The Temple Beau – sztuka teatralna, 1730
 • The Author's Farce – sztuka teatralna, 1730
 • The Tragedy of Tragedies; or, The Life and Death of Tom Thumb – sztuka teatralna, 1731
 • Grub-Street Opera – sztuka teatralna, 1731
 • The Modern Husband – sztuka teatralna, 1732
 • Pasquin – sztuka teatralna, 1736
 • The Historical Register for the Year 1736 – sztuka teatralna, 1737
 • Shamela (An Apology for the Life of Mrs. Shamela Andrews) – powieść, 1741
 • Joseph Andrews (The History of the Adventures of Joseph Andrews and his Friend, Mr. Abraham Adams) – powieść, 1742
 • The Life and Death of Jonathan Wild, the Great – powieść satyryczna, 1743
 • The Female Husband or the Surprising History of Mrs Mary alias Mr George Hamilton, who was convicted of having married a young woman of Wells and lived with her as her husband, taken from her own mouth since her confinement – pamflet, 1746
 • Historia życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka (The History of Tom Jones, a Foundling) – powieść, 1749
 • A Journey from This World to the Next – 1749
 • Amelia – powieść, 1751
 • The Covent Garden Journal – 1752
 • Journal of a Voyage to Lisbon – pamiętnik z podróży, 1755
 • Tom Thumb N.D.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.gutenberg.org/browse/authors/f#a537
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  The Life of Jonathan Wild, the Great (właściwie: The History of the Life of the Late Mr Jonathan Wild the Great) – angielska powieść satyryczna z 1743 roku, której autorem był Henry Fielding.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  Lejda (Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.
  Middlesex - historyczne hrabstwo w Anglii, położone częściowo w zachodniej części Wielkiego Londynu. W latach 1889-1965 jedno z hrabstw administracyjnych Anglii. Zlikwidowano je w 1965 r., a jego terytorium podzielono między Wielki Londyn, Surrey i Hertfordshire. Obecnie nazwa hrabstwa występuje tylko w nazwach klubów sportowych i uniwersytetu w północnym Londynie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.