• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henry Brooke - 11. baron Cobham

  Przeczytaj także...
  Order Podwiązki (pełna nazwa ang. The Most Noble Order of the Garter) – najwyższe cywilne i wojskowe odznaczenie Wielkiej Brytanii oraz jeden z orderów domowych panującej w tym kraju dynastii. W hierarchii starszeństwa orderów świata zajmuje drugie miejsce po papieskim Orderze Chrystusa.Charles Howard, baron Howard of Effingham (od 1573), hrabia Nottingham (od 1597) (ur. 1536, zm. 14 grudnia 1624 w Croydon, Anglia) - angielski admirał, najstarszy syn Williama Howarda i Margaret Gamage, kuzyn królowej Elżbiety I Tudor, lord admiralicji latach 1585-1619 lord admiralicji, który pobił w roku 1588 hiszpańską „niezwyciężoną armadę” i zdobył Kadyks w 1596.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Lord Cobham

  Henry Brooke KG (ur. 22 listopada 1564, zm. 3 lutego 1619 w Tower of London), angielski arystokrata, najstarszy syn Williama Brooke'a, 10. barona Cobham, i Frances Newton, córki sir Johna Newtona.

  Początek kariery Henryego to rok 1588, kiedy młody Brooke został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant hrabstwa Kent. W latach 1592-1593 reprezentował hrabstwo Hedon. Po śmierci ojca w 1597 r. został 11. baronem Cobham i zasiadł w Izbie Lordów. Utrzymywał bliskie stosunki ze swoim szwagrem, Robertem Cecilem. Był przeciwnikiem lorda Essexa, którego ubiegł w wyścigu do wakującego po śmierci ojca Henryego urzędu Lorda Strażnika Pięciu Portów. Henry został w 1597 r. Lordem Namiestnikiem Kentu. 23 kwietnia 1599 r. został kawalerem Orderu Podwiązki. W 1600 podejmował królową Elżbietę I w swojej londyńskiej rezydencji.

  William Brooke KG (ur. 1 listopada 1527, zm. 6 marca 1597) – angielski arystokrata, najstarszy syn George’a Brooke’a, 9. barona Cobham, i Anne Bray, córki 1. barona Braye.Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

  Kiedy w 1600 r. lord Essex zawiązał spisek przeciwko królowej usunięcie Cobhama z dworu królewskiego było jednym z jego postulatów. Po wykryciu spisku w 1601 r. i aresztowaniu Essexa, ten zaczął wysuwać oskarżenia w kierunku Cobhama, któremu jednak udało się odrzucić wszystkie zarzuty.

  Winchester – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Hampshire, nad rzeką Itchen, uchodzącą do cieśniny Solent. Około 40 tys. mieszkańców. Stolica Anglii do przełomu XII i XIII wieku.Hedon - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 6 322 osób.

  Śmierć Elżbiety I w 1603 r. i wstąpienie na tron Jakuba I Stuarta oznaczały początek końca kariery Cobhama. Cobham znany był ze swoim prokatolickich sympatii więc kiedy w lipcu 1603 r. wykryto spisek Williama Watsona, w którym uczestniczył młodszy brat Cobhama, George Brooke, cień podejrzenia padł na barona, którym w tym czasie zawiązał kolejny spisek (zwany spiskiem Cobhama lub Głównym Spiskiem) i starał się uzyskać pomoc od hiszpańskiego ambasadora, hrabiego Aremberga. Również i ten spisek został wykryty i Cobham został uwięziony w Tower of London.

  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.Jakub I Stuart (ur. 19 czerwca 1566 w Edynburgu, zm. 27 marca 1625 w Theobalds House) – król Szkocji (jako Jakub VI) w latach 1567-1625 i król Anglii w latach 1603-1625. Syn Henryka Stuarta, lorda Darnleya, i Marii I Stuart, królowej Szkocji, córki króla Jakuba V Stuarta. Pierwszy król Anglii z dynastii Stuartów. Jego panowanie było początkiem unii personalnej Anglii ze Szkocją.

  Proces Cobhama rozpoczął się 18 listopada. Baron utracił wszystkie tytuły i urzędy oraz został skazany na śmierć. Egzekucja miała odbyć się w Winchesterze 10 grudnia, ale król Jakub rozmyślił się i Cobham powrócił do Tower. W więzieniu pozostał do 1617 r., kiedy pozwolono mu odwiedzić Bath. Jesienią wrócił do Tower. Wkrótce stan jego zdrowia pogorszył się. Cobham zmarł 3 lutego 1619 r.

  Bath – miasto w Anglii, w hrabstwie Somerset, położone 159 km na zachód od Londynu i 21 km od Bristolu. Miasto posiada status city, nadany przez królową Elżbietę w roku 1590. W roku 1889 uzyskało status gminy miejskiej, od roku 1996 jest centrum administracyjnym jednostki autonomicznej Bath and North East Somerset.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Ok. 27 maja 1601 r. Cobham poślubił lady Frances Howard (zm. lipiec 1628), córkę Charlesa Howarda, 1. hrabiego Nottingham, i Katherine Carey, córki 1. barona Hunsdon. Małżonkowie nie mieli razem dzieci.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Elżbieta I Tudor lub Elżbieta Wielka (ur. 7 września 1533 w Greenwich, zm. 24 marca 1603 w Richmond) – królowa Anglii i Irlandii (panowała od 17 listopada 1558 do śmierci w 1603), córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Ostatnia z rodu Tudorów. Nazywana Glorianą lub Królową-Dziewicą (the Virgin Queen).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.