• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henry Bathurst - 8. hrabia Bathurst

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  Henry Allen John Bathurst (ur. 1 maja 1927, zm. 16 października 2011), brytyjski arystokrata i polityk, najstarszy syn Allena Bathursta, lorda Apsley i Violet Meeking, córki kapitana Bertrama Meekinga.

  Wykształcenie odebrał w Eton College. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do prowincji Ontario w Kanadzie. Kontynuował tam naukę w Ridley College w St. Catharines. Po śmierci swojego ojca, który zginął podczas bombardowania Malty w 1942 r., Henry został dziedzicem tytułu hrabiego Bathurst, który to tytuł odziedziczył rok później, po śmierci swojego dziadka, Seymoura. Uzyskał wtedy również prawo do zasiadania w Izbie Lordów.

  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.

  W 1944 r. Bathurst wrócił do Wielkiej Brytanii i pracował w szpitalu w Cirencester w hrabstwie Gloucestershire. Kontynuował również naukę w oksfordzkim Christ Church. W 1948 r. został porucznikiem 10 regimentu królewskich huzarów (10th Royal Hussars), zaś w 1949 r. kapitanem Royal Gloucestershire Hussars. W latach 1949-1965 nadzorował królewską hodowlę lisów. W latach 1957-1961 pełnił funkcję Lord-in-Waiting królowej Elżbiety II. W latach 1960-1986 był zastępcą Lorda Namiestnika Gloucestershire. W latach 1961-1962 był parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych.

  Lis – nazwa zwyczajowa oznaczająca drapieżnego ssaka z rodzaju Vulpes, najczęściej stosowana w odniesieniu do gatunku Vulpes vulpes (w języku polskim zwanego lisem pospolitym, lisem rudym lub po prostu lisem), a także przedstawicieli innych gatunków, podobnych do lisa, a zaliczanych do rodzajów: Alopex, Dusicyon i Urocyon.Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.

  20 marca 1959 r. poślubił Judith Mary Nelson (zm. 25 kwietnia 2001), córkę Amosa Nelsona. Henry i Judith mieli razem dwóch synów i córkę:

 • Allen Christopher Bertram Bathurst (ur. 11 marca 1961), lord Apsley, ożenił się z Hilary George i Sarą Chapman, ma dzieci z pierwszego małżeństwa
 • Henrietta Mary Lilias Bathurst (ur. 17 października 1962), żona Neila Palmera, ma dzieci
 • Alexander Edward Seymour Bathurst (ur. 8 sierpnia 1965), ożenił się z Emmą Sharpe, ma dzieci
 • Hrabia mieszkał w ostatnich latach życia w Manor Farm w Sapperton w hrabstwie Gloucestershire. Na liście najbogatszych w 2005 r. magazynu Sunday Times zajął 904 miejsce.

  Allen Algernon Bathurst (3 sierpnia 1895 - 17 grudnia 1942 na Malcie), brytyjski arystokrata i polityk, najstarszy syn Seymoura Bathursta, 7. hrabiego Bathurst i Lilias Borthwick, córki 1. barona Glenesk.17 października jest 290. (w latach przestępnych 291.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 75 dni.


  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});

  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Oksford (ang. Oxford) – miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież" (ang. city of dreaming spires).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.