• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henri Milne-Edwards

  Przeczytaj także...
  Jean Victoire Audouin (ur. 27 kwietnia 1797 w Paryżu, zm. 9 listopada 1841 tamże) − francuski przyrodnik, naturalista, entomolog, ornitolog.Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.
  23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.

  Henri Milne-Edwards (ur. 23 października 1800 w Brugii, zm. 29 lipca 1885 w Paryżu) – francuski przyrodnik i zoolog.

  Urodził się jako 27. dziecko Williama Edwardsa i Elisabeth Vaux. Ojciec był Anglikiem, matka Francuzką. Studiował medycynę u Georges'a Cuviera i Jeana Victoire'a Audouina. Od 1841 był profesorem entomologii, potem zoologii w muzeum w Paryżu. Od 1843 pracował jako wykładowca na Sorbonie. Był członkiem francuskiej akademii nauk (1835). Jako pierwszy sformułował prawo fizjologicznego podziału pracy. Zajmował się ssakami i skorupiakami. Napisał prace naukowe z anatomii porównawczej, fizjologii i systematyki, monografie koralowców i skorupiaków.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.

  Główne prace naukowe: Recherches anatomiques sur les crustaceés (1828), Manuel de matière médicale (1832), Histoire naturelle des crustaceés (3 tomy, 1834–1841), Histoire naturelle des coralliaires (3 tomy, 1858–1860). Najbardziej znane dzieło Leçons sur la physiologie et l'anatomie comparée de l'homme et des animaux obejmuje 14 tomów (1857–1881). Stworzył też podręcznik zoologii Element de zoologie (1834).

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Jego syn Alphonse Milne-Edwards był również zoologiem.

  Przypisy

  1. według Encyklopedii Orgelbranda wszedł do Akademii w 1838 na miejsce Cuviera

  Bibliografia[]

 • S. Orgelbranda Encyklopedia Powszechna (1898–1912)
 • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Gutenberga (1934–1939)
 • Ilustrowana Encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego (1924–1927)
 • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN (1962–1969)
 • S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna (pisownia oryginalna) – trzecia i ostatnia spośród encyklopedii wydanych przez firmę Samuela Orgelbranda. Osiemnastotomowe ilustrowane dzieło wydane zostało w Warszawie już po śmierci założyciela firmy przez jego synów (w Wydawnictwie Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów). Składa się z 16 tomów podstawowych wydanych w latach 1898-1904 (w tomie szesnastym zawarty jest Suplement) oraz dwóch tomów drugiego suplementu (w 1911 Suplement II cz.1 zawierający hasła od A do J, a w 1912 Suplement II cz.2 zawierający pozostałe hasła - od K do Ż - oraz uzupełnienia). Ponadto w tomie I, wydanym w 1898, zamieszczone były na końcu "dopełnienia" (informacje uzupełniające do dwóch haseł) oraz errata bieżącego tomu. W żadnym z następnych tomów takich uzupełnień ani errat nie drukowano.Alphonse Milne-Edwards ( ur. 13 października 1835 w Paryżu, zm. 21 kwietnia 1900 w Paryżu), francuski zoolog, paleontolog i ornitolog. Syn Henriego Milne-Edwardsa, francuskiego zoologa. Od 1876 profesor w Paryżu, od 1891 dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Wiele podróżował w celach naukowych, zajmował się badaniem ptaków, ssaków i skorupiaków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.